سفیر سابق پاپ به اتهام کودک آزاری دادگاهی می‌شود

واتیکان اعلام کرد، اسقف اعظم سابق لهستانی و دیپلمات سابق پاپ که پس از اتهام‌های کودک آزاری خلع لباس شده بود، دیگر مصونیت قضایی ندارد و احتمالا در جمهوری دومینیکن دادگاهی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رجوزف وسولوفسکی از اسقف‌های اعظم لهستان بود که گفته می‌شد برای داشتن روابط جنسی به پسران خردسال پول پرداخت می‌کرده است. حال واتیکان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این مقام مصونیت دیپلماتیک خود را از دست داده و به زودی محاکمه می‌شود.

فدریکو لمباردی، سخنگوی واتیکان در بیانیه‌ای این ادعا را که این اسقف اعظم سال گذشته زمانی که وی در سانتا دومینگو دیپلمات بود و همان زمان واتیکان برای کتمان اقدام وی او را به رم فراخوانده تکذیب کرد.

لمباردی تاکید کرد که این اسقف اعظم سابق 66 ساله دیگر مصونیت ندارد و احتمالا دادگاهی خواهد شد و احتمالا با 12 سال زندان رو به رو می‌شود.

وسلوفسکی همچنین از سوی مقام‌های جمهوری دومینیکن مورد بازجویی قرار گرفته است. وی در آنجا به عنوان سفیر پاپ خدمت می‌کرد اما به دلیل اتهام‌های جنسی بازجویی شد.

یکی از دادگاه‌های واتیکان در ماه ژوئن این اسقف را خلع لباس کرد و این بدین معنی است که وی دیگر سمتی ندارد و شخصی عادی تلقی می‌شود.

وی همچنین قرار است در یک دادگاه کیفری جداگانه در شهر واتیکان محاکمه شود و این اولین بار است که دادگاهی برای چنین اتهام‌هایی در خود واتیکان برگزار می‌شود.

سخنگوی واتیکان در ادامه تاکید کرد که سفیر سابق پاپ علیه خلع لباس خود دادخواست داده است و قرار است طی چند هفته آتی به آن رسیدگی شود و به محض آنکه حکم قطعی وی صادر شد، دادگاه واتیکان برگزار می‌شود.

این سخنگو همچنین گفت که این مقام سال گذشته "سریعا" و "بدون تاخیر" به رم فراخوانده شد تا درباره اتهام‌های جنسی تحقیق شود.

وی افزود: پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در برابر اسقف‌هایی که به کودک آزاری متهم شده‌اند، سیاست تحمل صفر را در پیش گرفته و در خصوص پرونده وسلوفسکی تاکید داشته که "عادلانه و سختگیرانه" به آن رسیدگی شود.

انتهای پیام

کد N467544