سخنگوی اسد: روزنامه نگار آمریکایی سال گذشته کشته شده بود

روزنامه نگار آمریکایی

تهران - ایرنا - روزنامه ˈدیلی میلˈ به نقل از سخنگوی رسمی رییس جمهوری سوریه گزارش داد که ˈجیمز فولیˈ روزنامه نگار آمریکایی یک سال قبل کشته و صرفا ویدیوی جدا شدن سر از بدنش، اخیرا منتشر شده است.

به گزارش روز سه شنبه این روزنامه آمریکایی، ˈبثینه شعبانˈ گفته است که فولی ابتدا توسط شبه نظامیان موسوم به ˈارتش آزاد سوریهˈ دستگیر و سپس به گروه تروریستی ˈداعشˈ فروخته شد. به گفته وی، سازمان ملل می تواند تایید کند که فولی یک سال قبل از انتشار ویدیوی جدا شدن سر از بدنش، کشته شده بود.

هفته گذشته ویدیوی تکان دهنده ای از قتل این خبرنگار آمریکایی توسط داعش تحت عنوان ˈپیام به آمریکاˈ منتشر شد. قاتل فولی که به لهجه انگلیسی بریتانیایی سخن می گفت، دلیل اعدام وی را اقدام آمریکا در بمباران مواضع داعش در عراق عنوان کرد.

در تاریخ 12 آگوست (21 مرداد) خانواده این روزنامه نگار آمریکایی نامه ای از داعش دریافت کردند که در آن درباره قتل فولی هشدار داده شده بود. این نامه در روزنامه ˈگلوبال پستˈ منتشر شد.

بنابر اعلام آژانس های امنیتی انگلیس، مظنون شماره یک در قتل فولی، ˈعبد الماجد عبد الباریˈ معروف به ˈجان جهادیˈ است.

گفته می شود در حدود 500 تبعه انگلیسی برای گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق می جنگند. چند صد جنگجوی دیگر این گروه نیز از شهروندان آمریکایی و کانادایی هستند.

داعش پس از ماه ها جنگ و اجرای حملات تروریستی و انتحاری در سوریه و عراق و تصرف مناطق وسیعی از این دو کشور، در تاریخ 29 ژوئن (8 تیرماه) ˈخلافتˈ خودخوانده ای را در بخش های تحت اشغالش اعلام کرد.

خاورم**9156**1651
کد N467328