صربستان بر سر دوراهی پیوستن به اتحادیه اروپا و روابط سنتی با روسیه

روسیه,صربستان

بلگراد -ایرنا - صربستان به دلایل سیاسی و اقتصادی و به خاطر موقعیت ژئوپلیتیک راه پیوستن به اتحادیه اروپا را با امید بهبودی وضع اقتصادی خویش در پیش گرفته است اما نمی تواند روابط سنتی خود با روسیه را نیز که در آن دستیابی به منابع انرژی روسیه ارجحیت دارد، نادیده بگیرد.

این کشور که راه طولانی تا بهبود زخم های اقتصادی ناشی از جنگ های دهه 90 میلادی در منطقه بالکان در پیش دارد، تنها پیوستن به اتحادیه اروپا و یا تکیه صرف به روسیه به خاطر کمک های اقتصادی و بهره مند شدن از مزایای دریافت سوخت (گاز) در دراز مدت نمی تواند راهی روشنی بیابد.

صربستان بیشترین تبادلات کالا و بیشترین همکاری های تجاری و اقتصادی را با کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد و از طرف دیگر به لحاظ انرژی بیشتر به روسیه وابسته است، همین امر باعث شده که الحاق به اتحادیه اروپا در اولویت سیاست خارجی حکومت بلگراد قرار گیرد و در کنار آن روابط با دیگر کشورها را حفظ و توسعه دهد.

این کشور منطقه بالکان در منطقه ای قرار گرفته که کشورهای آن یا عضو اتحادیه اروپا و یا در راه حرکت در این مسیر هستند و از طرف دیگر برخی از آنها مانند کرواسی، اسلوونی، رومانی، بلغارستان عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و یا مقدونیه و مونته نگرو در آستانه ورود به این سازمان نظامی هستند، نمی تواند از این قافله عقب باشد و به اتحادیه اروپا پشت کند.

از طرف دیگر صربستان برای صادرات کالاهای خود به ویژه تولیدات صنایع به کشورهای دیگر از جمله کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین نیاز دارد، لذا همانطور که مقامات حکومت بگراد اشاره کرده اند، داشتن روابط خوب و همکاری های گسترده با دیگر کشورها برای شکوفایی اقتصاد صربستان بسیار اهمیت دارد.

صربستان که از جنگ های بالکان تجربه تلخی دارد، تحت هیچ شرایطی حاضر به تیره ساختن روابط خود با کشورهای دیگر نیست و در رابطه با بحران اوکراین در حالیکه از تمامیت ارضی این کشور حمایت کرده است، حاضر نیست از تحریم های اتحادیه اروپا بر علیه روسیه حمایت کند.

با این حال بلگراد مسیر سیاسی خود را به لحاظ گسترش روابط بیشتر به سوی بروکسل جهت داده است.

با توجه به تمایل بخشی از افکار عمومی صرب به داشتن روابط خوب با روسیه گرایش دارند و از طرف دیگر حمایت روسیه به عنوان عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل از تمامیت ارضی صربستان که کوزوو بخشی از آن به شمار می رود، بلگراد نمی تواند روابط خود را با این کشور تیره کند.

با تجزیه و تحلیل موقعیت صربستان بین اتحادیه اروپا و روسیه، می توان پی برد که صربستان در فرایندهای کنونی که در جهان در حال وقوع است بخصوص در منطقه اروپا نمی تواند به طور کامل از سیاست بیطرفی پیروی کند و خود را از مسایل جهانی کنار بکشد و مثل اینکه اتفاقی در جهان نیفتاده است.

مقامات صربستان در بحران اوکراین و کشمکش های سیاسی بین روسیه و اتحادیه اروپا نشان دادند که تنها باید به فکر منافع کشورشان باشند و در باتلاقی نیفتند که بیرون در آمدن از آن دشوار باشد.

ˈایوو ویسکوویچˈ استاد دانشکده علوم سیاسی در بلگراد و سفیر سابق صربستان در برلین می گوید: حکومت بلگراد در حالیکه نباید به بیطرفی مطلق اصرار داشته باشد، ولی می باید بیشتر جهت روابط خود را بطرف بروکسل بچرخاند زیرا که در این مسیر در حال حرکت است.

وی در مصاحبه با روزنامه ˈبلتسˈ چاپ بلگراد می افزاید: ˈصربستان می تواند از فرصت کنونی که اتحادیه اروپا فشار زیاد سیاسی را به این کشور برای گرفتن موضعی خاص در رابطه با اوکراین وارد نمی کند، استفاده کرده توازنی در مناسباتش بین شرق و غرب ایجاد کند.

ˈ ولی اگر خواهان حداکثر استفاده از اوضاع کنونی باشد، در آن صورت باید فرمان حرکت کشور را به طرف غرب بچرخاندˈ.

بنا به اظهارات سفیر سابق صربستان در برلین، ˈکشوری چون صربستان باید نه تنها به خاطر مسایل اقتصادی و سیاسی بلکه به لحاظ معیارهای شهروندی توسعه پیدا کند ولی توسعه یافتن بدین معنا نیست که تنها به یک سو گام بردارد و به طرف های دیگر پشت کند، دست کم نباید به سرعت به چنین اقدامی دست زند، زیرا که مانند دیگر کشورها دارای منافع ویژه ای است، به خصوص از لحاظ امنیت انرژی، و به خاطر این هم که شده باید جا برای انجام مانور بگذارد.ˈ

استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه بلگراد می افزاید: در وهله اول سیاست پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا بعنوان بهترین راه برای دستیابی به هدف اصلی و برای تغییر جامعه ای بهتر قابل قبول می نماید، اما در سیاست خارجی خود نمی تواند و نباید توسعه روابط دوستانه خود با دیگر کشورها مانند روسیه، چین، هند را نادیده بگیرد.

وی می گوید: سیاست خارجی مطلوب برای صربستان سیاستی بر پایه روابط خوب با کشورهای همسایه، روابط خوب با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی خارج از اتحادیه و کشورهای آسیایی و با تمامی کشورها در یک طیف گسترده به نام جامعه بین المللی است.

مقامات بروکسل پس از اینکه کرملین واردات را از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا و یا از کشورهایی که به تحریم اتحادیه اروپا بر علیه روسیه پیوسته اند، ممنوع کرد، به صربستان هشدار دادند که از این فرصت برای افزایش صادرات به روسیه استفاده نکند.

ˈآلکساندر ووچیچˈ نخست وزیر صربستان نیز به تازگی با تاکید به اینکه بلگراد به درخواست اتحادیه اروپا احترام می گذارد و از پرداخت یارانه در کالاهای صادراتی به فدراسیون روسیه احترام می گذارد، گفت که بلگراد در تحریم علیه مسکو شرکت نمی کند.

تقابل شرق و غرب در مورد بحران اوکراین که کشورهای بالکان را به گرفتن موضع خاص مجبور کرده، موجب شده است که این کشورها در اوضاع دشواری قرار بگیرند، بخصوص صربستان که از یک سو به دلیل مراحل عضویت در اتحادیه اروپا نمی تواند به بروکسل پشت کند و از دیگر سو به دلایل اقتصادی و داشتن روابط سنتی قادر به اعمال تحریم علیه روسیه نیست.

صربستان تلاش دارد با تکیه بر اصول حقوق بین الملل و همچنین به خاطر مساله استان جنوبی خود یعنی کوزوو از تمامیت ارضی اوکراین حمایت کند بدون اینکه درتحریم ها علیه روسیه شرکت کند.

آمریکا و اتحادیه اروپا پس از بحران اوکراین و الحاق کریمه به روسیه، در ماه های اخیر به منظور مجازات این کشور تحریم هایی را در عرصه های اقتصادی و مالی علیه مسکو به اجرا گذاشتند.

روسیه نیز در سیاستی تلافی جویانه از 16 مرداد واردات مواد غذایی از جمله میوه، سبزیجات، گوشت، ماهی، شیر و لبنیات را از آمریکا، استرالیا، کانادا، نروژ و 28 کشور اتحادیه اروپا ممنوع کرد.

اقدام روسیه برخی از کشورهای اتحادیه اروپا را در یک تنگنای سیاسی و اقتصادی قرار داده است و بیشتر تولید کنندگان میوه جات و سبزیجات اروپایی این تحریم را به زیان خود می بینند.

اروپام**2**436**1479
کد N466972