ژنرال دمپسی: احتمال ماندن نیروهای آمریکایی پس از 2014 در افغانستان وجود دارد

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: پنتاگون طرح‌هایی را آماده کرده است که به نیروهای آمریکایی اجازه می‌دهد تا پس از پایان سال جاری میلادی در افغانستان بمانند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرد که چنانچه تعیین رئیس‌جمهوری آتی افغانستان طولانی شود و توافقنامه امنیتی دو جانبه سریعا امضا نشود، پنتاگون طرح‌های جایگزین در دست دارد.

دمپسی که برای شرکت در مراسم تودیع و معارفه ژنرال جوزف دانفورد، فرمانده نیروهای آمریکایی با ژنرال جان کمپبل به کابل رفته است، گفت: در بهترین حالت آمریکا 120 روز زمان لازم دارد تا تمام پرسنل نظامی و تجهیزات را از افغانستان خارج کند و این در صورتی است که توافقفنامه امنیتی امضا نشود.

با این حال این نظامی ارشد آمریکا گفت که کشورش می‌تواند در صورت لزوم سریعا نیروها و تجهیزاتش را از افغانستان خارج کند.

وی اظهار کرد: در صورتی که این روند مدتی طول بکشد که گمان می‌کنم این طور باشد، ما مکانیزم برنامه ریزی‌ خود را طبق برنامه اجرا می‌کنیم. در شرایطی که انتخاب رئیس جمهور جدید افغانستان که باید جانشین حامد کرزای شود، به بن بست رسیده، مساله خروج نیروهای آمریکایی نیز مطرح شده است.

عدم انتخاب رئیس جمهور جدید به چالش برای آمریکا تبدیل شده است. واشنگتن اعلام کرده بود در صورتی که توافقنامه امنیتی تا پایان امسال امضا نشود، تمام نیروهایش را از افغانستان خارج می‌کند. اما مقام‌ها پیشنهاد داده‌اند که راه‌هایی برای مقابله با آن وجود دارد.

به گفته رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا چنانچه طی چند هفته آتی هیچ نشانه‌ای از توافق وجود نداشته باشد، ارتش آمریکا می‌تواند تا اوایل سال آتی میلادی (2015) در افغانستان بماند تا روند خروج منظم نیروها را تدوین کند.

دمپسی گفت: ما گفتیم که به توافق امنیتی نیاز داریم اما نه لزوما به این دلیل که اجازه استقرار بیشتر در این کشور را پس از پایان سال جاری نداریم. تنها هدف ما حسن نیت و ایجاد حس اعتماد بود.

انتخابات شش آوریل 2014 برای انتخاب جانشین کرزای به دور دوم میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی انجامید اما پس از پایان دور دوم رای گیری دو طرف از تقلب‌های گسترده شکایت کردند و قرار شد تا با نظارت سازمان ملل و میانجی‌گری جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، آراء بازشماری شود.

عبدالله و احمد زی هر دو گفته‌اند که توافقنامه امنیتی با آمریکا را امضا می‌کنند. با این حال ژنرال دمپسی به نگرانی در خصوص انتقال دولت اذعان کرده است.

انتهای پیام

کد N466911