نخست وزیر اسپانیا:

اتحادیه اروپا از روند اصلاحات در اوکراین حمایت می کند

اسپانیا,اتحادیه اروپا

مادرید- ایرنا- ˈماریانو راخویˈ نخست وزیر اسپانیا گفت: اتحادیه اروپا از نظر اقتصادی از روند عمیق اصلاحاتی که مقامات اوکراین باید در کشورشان انجام دهند، حمایت می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، راخوی در حالی روز گذشته (دوشنبه) این سخنان را در شهر ˈسانتیاگو د کومپوستلاˈ مرکز ایالت ˈگالیسیاˈ در شمال غربی این کشور بیان کرد که قبل از آن و به مناسبت دیدار غیر رسمی ˈآنگلا مرکلˈ صدر اعظم آلمان از این شهر، با وی در مورد مسائل بین المللی نظیر اوکراین، عراق، غزه و لیبی به بحث و گفتگو پرداخت.

نخست وزیر اسپانیا با اشاره به اینکه در این گفتگوها، متوجه شده که مرکل در مورد مسائل بین المللی، با وی کاملا موافق و هم عقیده است تصریح کرد: در مورد اوکراین، اتحادیه اروپا از نظر سیاسی از تمامیت ارضی و حاکمیت این کشور و از نظر اقتصادی از روند عمیق اصلاحاتی که مقامات اوکراینی باید در کشورشان اعمال کنند حمایت می کند.

وی گفت: اولویت کشورهای اتحادیه اروپا، دستیابی به آتش بسی در این کشور است که مانع از کشته شدن بیشتر مردم شود، امنیت مردم را تضمین کند و فرصت گفتگو ها را فراهم سازد.

راخوی همچنین نگرانی اسپانیا به دلیل رویدادهای اخیر در عراق را ابراز و خاطرنشان کرد: نقض گسترده حقوق بشر، تعقیب و آزار و اذیت اقلیت ها و قتل های تبلیغاتی برای همه منفور هستند.

در این باره وی تصریح کرد: جامعه بین المللی باید با این بحران با یک رویکرد منطقه ای ، با حمایت کشورهای همجوار و حفظ وحدت ارضی عراق روبرو شود.

راخوی در این رابطه ابراز امیدواری کرد که ˈحیدر العبادیˈ نخست وزیر جدید عراق بتواند یک دولت وحدت ملی که اساس ها برای هدایت دوباره وضعیت را پایه گذاری کند را راه اندازی کند.

در مورد غزه، راخوی نسبت به از سرگیری خصومت ها ابراز تاسف کرد و از دو طرف خواست که گفتگوها را از سر بگیرند.

وی ضمن حمایت از تلاش های میانجی گرایانه کشورهای مختلف به ویژه مصر، تاکید کرد که حملات اسراییل علیه فلسطین، دیگر به اندازه کافی قربانیان بسیاری را بر جای گذاشته است.

به عقیده وی، در شرایط کنونی غزه، فقط نمی شود به حمایت از یک آتش بس اکتفا کرد بلکه باید امیدهای آینده را نیز تقویت نمود.

نخست وزیر اسپانیا در مورد لیبی نیز گفت: دولت اسپانیا همانند دیگر متحدان اتحادیه اروپا و کشورهای همجوار نسبت به بحران لیبی نگران است زیرا این بحران، منشأ بی ثباتی در کشور، منطقه و حوزه مدیترانه است.

وی تاکید کرد: سلاح ها باید جای خود را به یک گفتگوی سیاسی فراگیر که در جهت ثبات کشور و توسعه منطقه باشد، بدهند.

اروپام *1*491** 1337
کد N466751