جنگ جدید قدرت در لیبی/هشدار آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی‌اش درباره مداخله خارجی

ليبي

در پی اینکه کنگره ملی لیبی (پارلمان) عمر الحاسی را مامور تشکیل دولت نجات ملی کرد، نخست وزیر و رییس پارلمان جدید این کشور مخالفت خود را با تصمیم باطل کنگره ملی برای مکلف کردن عمر الحاسی برای تشکیل دولت جدید اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، 123 نماینده کنگره ملی لیبی که در جلسه این نهاد حضور داشتند به انتخاب عمر الحاسی به عنوان نخست وزیر دولت نجات رای دادند.

خبرنگار الجزیره اعلام کرد که کنگره ملی لیبی به رییس خود اختیارات گسترده‌ای بخشیده است و این کنگره همواره پیگیر تحولات در کشور خواهد بود.

کنگره ملی لیبی همچنین تصمیم پارلمان منتخب در جلسه چند روز قبل آن در طبرق مبنی بر درخواست برای مداخله بین‌المللی در لیبی را محکوم کرد و ضرب الاجل یک هفته‌ای را برای تحویل قدرت به پارلمان منتخب تعیین کرد.

در همین حال محمد عبدالعزیز، وزیر خارجه لیبی کمی قبل از آغاز نشست کشورهای همسایه لیبی در قاهره عنوان داشت که لیبی از شورای امنیت انتظار دارد قطعنامه‌ای را صادر کرده و پیام محکمی را در خصوص درگیری‌های مسلحانه در لیبی و پایان کشتارها انتقال دهد.

نخست وزیر لیبی: مکلف‌ کردن الحاسی اقدامی باطل است

این در حالی است که عبدالله الثنی، نخست وزیر لیبی و عقیله صالح عیسی، رییس پارلمان مخالفت خود را با تصمیم باطل کنگره ملی برای مکلف کردن عمر الحاسی برای تشکیل دولت جدید اعلام کردند.

عبدالله الثنی در کنفرانس خبری مشترک با عقیله صالح عیسی اعلام کرد که نوری بوسهمین که در گذشته ریاست کنگره ملی لیبی را بر عهده داشت در حال حاضر هیچ مقام رسمی ندارد و تصمیمی که برای مکلف کردن الحاسی جهت تشکیل دولت اتخاذ کرده‌ یک تصمیم باطل و غیرقانونی است.

نخست وزیر لیبی در خصوص اقدام برخی از افراد مسلح در آتش زدن خانه وی در طرابلس گفت: آتش زدن خانه من به معنی از بین بردن اراده‌ها نیست و گروه "فجر لیبی" یک سازمان "تروریستی و تندرو" است.

ادامه درگیری‌های نظامی

از سوی دیگر، افراد مسلح ناشناس بامداد امروز (سه‌شنبه) سه موشک گراد را به سمت اطراف فرودگاه بین‌المللی الابرق در شرق شهر البیضاء در شرق لیبی شلیک کردند که بر اثر آن تلفاتی به اطراف فرودگاه وارد شد، اما مدیریت فرودگاه اعلام کرد که این فرودگاه همچنان فعال است.

جنگنده‌های وابسته به خلیفه حفتر، سرلشگر بازنشسته که راهبری عملیات "کرامت" را بر عهده دارد آکادمی پلیس در شهر درنه در شرق لیبی را هدف قرار دادند.

در غرب لیبی نیز با کنترل نیروهای فجر لیبی بر فرودگاه و نهادهای نظامی اطراف آن آرامش مجددا به اطراف فرودگاه بین‌المللی طرابلس بازگشته است. این آرامش در پی درگیری‌های شدیدی برقرار شده است که 40 روز میان گروه‌های مسلح به طول انجامید و صدها کشته و زخمی بر جای گذاشت.

فرماندهی عملیات فجر لیبی اعلام کرد که هدف این عملیات محقق شده است و این فرودگاه در اختیار و کنترل دولت قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که مصر و امارات این مساله را تکذیب کردند که جنگنده‌های این کشور پایگاه‌هایی را در پایتخت لیبی هدف قرار داده باشند.

هشدار آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی‌اش نسبت به مداخله خارجی در لیبی

در همین حال جن‌ ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی آن روز گذشته در بیانیه‌ای مشترک هشدار دادند که مداخله خارجی در لیبی به دو دستگی‌ها دامن خواهد زد و امکان دستیابی به راه حل دموکراتیک در این کشور را از بین خواهد برد.

آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلیس در بیانیه‌ای که توسط وزارت خارجه آمریکا صادر شد، اعلام کردند: ما بر این باور هستیم که مداخله خارجی در لیبی امکان تحقق دموکراسی در این کشور را از بین می‌برد و به دو دستگی‌های کنونی دامن می‌زند.

همچنین اتحادیه اروپا درگیری‌ها در لیبی را محکوم و از مشروعیت دموکراتیک پارلمانی که اسلام‌گراها آن را رد می‌کنند دفاع کرد.

سخنگوی امور دیپلماتیک اتحادیه اروپا اعلام کرد: ما به شدت درگیری‌ها در طرابلس و بنغازی را محکوم می‌کنیم چرا که این حملات علیه مناطق مسکونی است.

آغاز بازگشت خانواده‌هایی که خانه خود را در طرابلس ترک کرده بودند

در پی توقف درگیری‌های مسلحانه در طرابلس که باعث شد خانواده‌های لیبیایی خانه و کاشانه خود را ترک کرده و به مناطق امن در این کشور پناه ببرند این خانواده‌ها بازگشت به خانه‌هایشان در طرابلس را آغاز کردند.

درگیری‌ها میان نیروهای انقلابی فجر لیبی و انقلابی‌های الزنتان در طرابلس از 13 ژوئیه گذشته تا چند روز اخیر بیش از 250 کشته و 1000 زخمی برجای گذاشت و در پی آن هزاران تن از ساکنان طرابلس به شهرهای نزدیک به پایتخت مهاجرت کردند.

اعلام جنگ رییس ستاد ارتش لیبی علیه تروریست‌ها

از سوی دیگر عبدالرزاق الناظوری، رییس ستاد ارتش لیبی جنگ خود را علیه "تروریست‌ها" اعلام کرد.

وی پس از ادای سوگند در مقابل پارلمان گفت: پس از اجازه شما و از این لحظه به بعد من جنگ خود را علیه تروریست‌های تکفیری اعلام می‌کنم.

انتهای پیام

کد N466180