تلاش آمریکا با اردن و اروپا برای برقراری آتش‌بس در غزه

غزه

دیپلمات‌ها اعلام کردند که آمریکا پیش‌نویس ویژه خود را جهت صدور قطعنامه‌ای در سازمان ملل با هدف برقراری آتش‌بس میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها در نوار غزه تدوین کرده است و با طرف‌های اروپایی و اردن در حال تدوین متن مشترک است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از سایت روزنامه مصری الیوم السابع، اخبار مبنی بر تلاش‌های دیپلماتیک در شورای امنیت پس از آن منتشر شد که حملات هوایی اخیر رژیم صهیونیستی دست کم 9 شهید در نوار غزه بر جای گذاشت و گروه‌های مقاومت فلسطین نیز به شلیک موشک‌های خود به جنوب اراضی اشغالی ادامه می‌دهند.

این در حالی است که تل‌آویو برای حمایت از اقتصاد خود در قبال پیامدهای جنگی که وارد هفتمین هفته خود شده است، دست به تحرکاتی زده است.

مسوولان آمریکایی و دیپلمات‌هایی از کشورهای دیگر عضو سازمان ملل اعلام کردند که واشنگتن به تعداد محدودی از کشورها مفاد پیش‌نویس ویژه خود را جهت صدور قطعنامه‌ای در شورای امنیت ارائه داده است. این منابع اعلام کردند که این اقدام واشنگتن پس از آن صورت گرفت که اردن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را ماه گذشته ارائه داد و انگلیس، فرانسه و آلمان نیز پیشنهاد دیگری را برای برقراری آتش‌بس ظرف هفته گذشته مطرح کردند.

در همین حال یک دیپلمات در سازمان ملل که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: آمریکا پیش‌نویس ویژه خود را مطرح ساخته است که این پیش‌نویس با دو پیش‌نویس دیگر فرق می‌کند. آنها در حال حاضر برای جمع‌آوری پیش‌نویس‌ها فعالیت می‌کنند تا به متن مشترکی دست یابند.

همزمان دیگر مسوولان و دیپلمات‌های آمریکایی درخصوص جزییات این پیش‌نویس واشنگتن سخنی به میان نیاوردند.

این در حالی است که برخی اعلام کردند: این پیش‌نویس با ساختار کنونی خود قابل قبول نیست.

یک دیپلمات دیگر نیز در سازمان ملل عنوان داشت: ما برای دستیابی به یک پیش‌نویس واحد تلاش می‌کنیم. مهم این است که آمریکایی‌ها در این تلاش‌ها سهیم هستند و تاکید بسیاری برای صدور قطعنامه‌ای در شورای امنیت جهت آتش‌بس در غزه وجود دارد که این تلاش‌ها و انگیزه‌ها نسبت به گذشته بهتر است.

انتهای پیام

کد N466097