اظهارات ظریف حملات داعش را به حاشیه برد؛ بازتاب گسترده سفر ظریف به عراق

محمد جواد ظریف, سفر ظریف به عراق

اظهارات "محمد جواد ظریف "، وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با مقامات عراقی در بغداد، بازتاب گسترده ای در مطبوعات و رسانه های عراق داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  از مهم ترین محورهای خبری خبرگزاری های عراق،  آن هم در کنار اخبار مهم جنک و مجادلات سیاسی در آستانه تشکیل دولت جدید، سفر وزیر امورخارجه کشورمان به این کشوربود که صفحات  نخست و تیتر اول  بیشتر روزنامه های چاپ بغداد را تسخیر کرد.

الصباح، روزنامه پر شمارگان عراقی، پیام مهم ظریف را در سفر به عراق با تیتر یک خود به نمایش گذاشت :"ایران از العبادی و حکومتش حمایت کرد"

"الدستور"  روزنامه دیگر چاپ بغداد، تیتر "ظریف روابط ایران و شرکا را جستجو و برای همکاری چراغ سبز نشان داد" را به عنوان نگاه خود به سفر ظریف انتخاب کرد.

روزنامه الزمان هم  اینچنین تیتر زد : تهران بر حمایت از بغداد در مبارزه با تروریسم تاکید می کند، اما نه از نظر نظامی

" المدی" روزنامه دیگر عراقی از زاویه دیگری به دیدار ظریف از بغداد پرداخت و با نام بردن از العبادی و جبوری در تیتر اصلی ، بیشتر به سمت مسائل سیاست داخلی عراق گرایش نشان داد، به طوری که در تیتر اصلی می خوانیم :"ظریف با العبادی و الجبوری ملاقات کرد و حضور نیروهای ایرانی را در عراق تکذیب کرد "

الاتحاد هم تیتر اصلی خود را به دیدار ظریف از بغداد اختصاص داد و با انتخاب تیتر "ظریف بر حمایت تهران بر یکپارچگی عراق تاکید کرد"، نشان داد که این بخش از اظهارات ظریف را بیشتر مورد توجه قرار داده است.

"البینه الجدیده" با رویکرد نقش ایران در روند سیاسی عراق به موضوع نگاه می کند و تیتر می زند: ایران اعلام کرده که از العبادی به همان اندازه حمایت خواهد کرد که از مالکی حمایت کرده است ".

این روزنامه نیز به این نکته از اظهارات دیروز ظریف در بغداد توجه نشان داده است که "ایران در عراق نیروی نظامی ندارد"

در تیتر اصلی روزنامه  النهار می خوانیم " : ایران نقش مالکی را مهم و ارزشمند توصیف کرده  است و تاکید دارد که مالکی نقش مهمی در جنگ علیه تروریسم و حفظ یکپارچگی عراق داشته است "

دهها پایگاه خبری و خبرگزاری عراقی نیز از دیروز ( یکشنبه) به طور گسترده دیدارها و برنامه های محمد جواد ظریف در سفر به عراق را پوشش دادند که تحلیل ها و تفسیرهای بسیاری را می توان در صفحات اصلی این رسانه ها درباره این سفر و سخنان وزیر امور خارجه  را در آن مشاهده کرد.

شبکه های تلویزیونی عراق نیز در کلیه بخش های خبری ، به سفر ظریف به عراق پرداخته و گاهی  از تحلیلگران در بخش های خبری نیز استفاده کرده اند.

علاوه بر تلویزیون دولتی عراق "العراقیه "، شبکه های "الحر العراق "، "سومریه "،"الرشید" ، "الاتجاء "، "الفرات نیوز" و "الغدیر"، بیشترین اخبار و گزارش های خود را در دو روز گذشته به سفر وزیر امور خارجه ایران اختصاص دادند.

محمد جواد ظریف که صبح یکشنبه در صدر هیاتی برای سفر رسمی سه روزه وارد بغداد شده بود، پس  از دیدار با مسوولان دولتی و رهبران احزاب و جریان های سیاسی ، به نجف اشرف عزیمت کرد و با مراجع دینی در این شهر مقدس نیز ملاقات کرد.

وی قرار است، سفری هم به سلیمانیه داشته باشد و با جلال طالبانی، رئیس جمهور سابق و رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق ملاقات کند و در ادامه به اربیل خواهد رفت و با مسعود بارزانی، رئیس منطقه اقلیم کردستان عراق دیدار خواهد کرد.

محافل سیاسی عراق هم  سفر ظریف به این کشور را در شرایطی که برای تشکیل دولت جدید براساس موعد قانونی بیش از 48 ساعت نمانده  است، مهم ارزیابی کردند، به ویژه آنکه او علاوه بر سران حکومتی و رهبران شیعی، با برخی رهبران سیاسی اهل سنت، از جمله اسامه نجیفی و صالح مطلک، در حضور ابراهیم جعفری رئیس ائتلاف ملی گفت و گو کرده است .
کد N465699