بخش دوم گفت وگوی وزیر خارجه سوریه

المعلم : محورایران، سوریه، عراق و روسیه خط مقدم مبارزه با تروریسم است

ولید المعلم,ایران

دمشق – ایرنا - « ولید المعلم» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه سوریه تاکید کرد که محور ایران ، سوریه ، عراق و روسیه خط مقدم مبارزه با تروریسم تکفیری و دفاع ازکشورهای منطقه و جهان است.

به گزارش ایرنا، ولید المعلم روز دوشنبه در ادامه گفت وگو با خبرنگاران و در پاسخ به سئوالی در خصوص ضرورت وجود موضع قوی و برنامه عملیاتی محور سوریه ، ایران، روسیه و عراق و یکپارچه کردن تلاش های نظامی آنها برای جلوگیری از گسترش داعش در سایه جدی نبودن سازمان ملل متحد، افزود که هماهنگی بین این محور تقریبا روزانه صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه« اکنون مشخص شده است گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره از دیگر گروه های موجود در افغانستان مانند طالبان و القاعده بسیار خطرناک تر هستند» ، خاطرنشان کرد: آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بیش از ده سال است که ادعا می کنند با تروریسم می جنگند پس چگونه امروز سوریه و نیروهای مسلح آن را تضعیف می کنند ، ما این برخوردهای دوگانه را نمی پذیریم.

وزیرخارجه سوریه با تاکید به اینکه سوریه آماده همکاری با ائتلاف های بین المللی و منطقه ای و یا دو جانبه برای مبارزه تروریسم در چارچوب قطعنامه 2170 شورای امنیت است، تصریح کرد که حمله هوایی به مواضع داعش و جبهه النصره به تنهایی کافی نیست و برای مبارزه با این گروه های تروریستی تکفیری ، خشکاندن منابع و توقف کمک های تسلیحاتی و مالی آنها و پایبندی کشورهای همسایه به انسداد مرزها و تبادل اطلاعات امنیتی با دولت سوریه ضروری است.

ولید المعلم اظهارداشت: هرچند قطعنامه شماره 2170 شورای امنیت سازمان ملل متحد برای مبارزه با تروریسم دیرهنگام صادر شد، اما حقانیت مواضع سوریه را ثابت کرد.

معاون نخست وزیر سوریه گفت: امیدواریم همه کشورها به این قطعنامه که تحت فصل هفتم شورای امنیت صادر شده و اجرای آن الزامی است، ملتزم باشند و از تحریک و ترغیب تروریست ها و گسترش اندیشه تکفیری و وهابی دست بردارند.

وی به گفت وگوی هفته گذشته روزنامه واشنگتن پست با یکی از سرکردگان گروه داعش که تاکید کرده است داعش با ترکیه همکاری مستحکمی دارد، اشاره کرد و افزود: هنگامی که تروریست ها به ترکیه می روند و جلوی پای آنها فرش قرمز پهن می شود و یا زخمی های آنها در بیمارستان های ترکیه درمان می شوند، آیا نباید این اقدامات در چارچوب قطعنامه شورای امنیت متوقف شود؟

وزیر خارجه سوریه اظهارداشت: ما از آزادی خبرنگار ربوده شده آمریکایی توسط گروه جبهه النصره خوشحال هستیم اما وزارت خارجه قطر بیانیه صادر می کند که این آزادی نتیجه تلاش های قطر است ، آیا این بهترین دلیل برای ارتباط این کشور با گروه های تروریستی تکفیری نیست و البته یک وزیر آلمانی هم قبلا گفته بود که قطر گروه جبهه النصره را تامین مالی می کند.

ولید المعلم ، تقسیم تروریست های تکفیری به معتدل و تندرو را خنده دار دانست و تاکید کرد: هر طرفی و فردی در سوریه سلاح بدست بگیرد و با نظام و ارتش بجنگد و شهروندان عادی بی گناه را بکشد ، تروریست است و معتدل و تندرو ندارد.

وی خاطرنشان کرد: وزارت خارجه سوریه نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل ارسال کرده و خواستار درج نام گروه « جبهه اسلامی» در فهرست گروه های تروریستی شده زیرا با گروه هایی مانند داعش و جبهه النصره درعرسال لبنان، جنوب سوریه و حلب همکاری می کند و نمی تواند بخشی از برنامه مبارزه با تروریسم باشد.

معاون نخست وزیر سوریه در پاسخ به سئوالی در باره همکاری سری بین سوریه و آمریکا و انگلیس و عملیات نظامی در خاک سوریه علیه گروه های تروریستی تکفیری تصریح کرد: همه اینها اطلاعات رسانه ای است و اگر این اطلاعات رسانه ای در خصوص عملیات نظامی آمریکا در خاک سوریه درست باشد، تمام شده و شکست خورده است و اما اگر این عملیات با هماهنگی قبلی سوریه صورت گرفته بود قطعا احتمال شکست آن بسیار ضعیف بود.

وی تاکید کرد: مهم این است که ما آماده همکاری و هماهنگی با کشورهای منطقه و جهان برای مبارزه با تروریسم در چارچوب قطعنامه بین المللی هستیم.

وزیر امور خارجه سوریه گفت: ما اقدام گروه تروریستی تکفیری داعش در اعدام « جیمز فولی» خبرنگار آمریکایی ربوده شده را محکوم کردیم اما آیا شنیده اید که غربی ها جنایات داعش و جبهه النصره علیه شهروندان و نیروهای مسلح سوریه را محکوم کنند.

ولید المعلم در پاسخ به سئوالی در باره اجلاس 5 کشور عربی در جده عربستان که خود را دوستان سوریه می خوانند، گفت: بجز بیانیه ای رسانه ای و اخباری از اختلافات و توافق های بین آنها چیز بیشتری نشنیده ایم اما تاکید می کنم هرگونه حل سیاسی بحران سوریه فقط در جریان گفت وگوهای سوری – سوری و در خاک سوریه وتحت نظارت رهبری سوریه امکان پذیر است و همه باید به نتیجه آن و رای مردم سوریه در انتخابات ریاست جمهوری اخیر احترام بگذارند و پایبند باشند.

نخست وزیر سوریه در پاسخ به این سئوال، آیا فتوای جدید مفتی های عربستان را آغازی برای تحول در موضع این کشور درحالیکه رسانه های غربی داعش را دست پروده کامل قطر می خوانند، می دانید؟، افزود: سوریه از هرگونه موضع مثبت حتی از جانب عربستان استقبال می کند هر چند در جهت منافع خودشان باشد اما ما تفاوتی بین منافع آنها و خودمان در مبارزه با تروریسم تکفیری نمی بینیم.

وی تاکید کرد که این گونه فتواها و اقدامات مانند مجازات تروریست های تکفیری که در سوریه جنگیده اند، خوب است اما کافی نیست.

المعلم درباره سفر« حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به عربستان و احتمال تغییر در مواضع ریاض، با بیان اینکه « چنین احتمالی را نمی دهد»، اظهارداشت که « اگر هم صورت بگیرد می گویم بسیار دیرهنگام بوده است».

معاون نخست وزیر سوریه همچنین از بی تفاوتی و تنها تماشاچی بودن کشورهای عربی و جامعه جهانی در قبال اتفاقات در لیبی ، یمن و جنایات رژیم صهیونیستی در نوارغزه ابراز تاسف کرد.

خاورم ** 1324
کد N465630