انتقاد تند نماینده اسرائیل در سازمان ملل از قطر

نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در مقاله‌ای که برای روزنامه نیویورک تایمز آمریکا نوشت قطر را عامل اصلی حمایت از حماس و خرید موشک برای این گروه معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ران پروسور، نماینده اسرائیل در سازمان ملل در این مقاله مدعی شد: قطر صدها میلیون دلار به نوار غزه کمک کرده و کمک‌های مالی امیر قطر باعث احداث تونل‌های حماس و خرید موشک برای این گروه شده است.

وی گفت: حامیان عرب سابق حماس که به طور تاریخی شامل مصر، سوریه و عربستان می‌شوند مدتها است که این گروه را رها کرده‌اند و تنها چند کشور که برجسته‌ترین‌ آنها قطر است کنار حماس ایستاده‌اند.

پروسور عنوان کرد: قطر که بر روی 25 میلیارد بشکه ذخیره نفت خام ایستاده است و ذخایر گاز طبیعی عظیمی دارد به نسبت هر کشور دیگری در جهان بیشترین میزان تولید ناخالص داخلی دارد و امروز این پادشاهی نفتی کوچک مصمم است تا به سلطه منطقه‌ای دست پیدا کند و همچون دیگر بازیگران خاورمیانه از واسطه‌های خود به منظور اعمال نفوذ و بی ثبات کردن رقیبان استفاده می‌کند. واسطه‌های قطر حکومت‌های افراط گر و گروه‌های شبه نظامی هستند.

وی تصریح کرد: قطر حدود 10 سال پیش تاکتیک‌های خود را تغییر داد و خاندان آل ثانی به منظور تضمین زنده ماندن کشورشان به طرزی حریصانه پول خود را خرج افزایش حضور قطر در عرصه جهانی و افزایش وجهه آن کرده‌اند.

پروسور در ادامه عنوان می‌کند: قطر در پیگیری این راهبرد تمایل دارد با هر شریکی هر قدر هم که وحشتناک باشد رابطه داشته باشد. قطر به گروه‌های مرتبط با القاعده در سوریه پول و سلاح سبک داده و پایگاهی برای رهبران اخوان المسلمین و طالبان ایجاد کرده است.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل تصریح می‌کند که قطر ازشبکه تلویزیونی الجزیره استفاده کرده تا مروج پیام‌های افراط گران و دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای باشد در نخستین روزهای بهار عربی پوشش‌های خبری شبکه الجزیره از انقلاب‌های مردمی میلیون‌ها مخاطب جدید را جذب این شبکه کرده و جایگاه آن را به عنوان یک شبکه خبری جریان اصلی جهان تحکیم کرد.

به گفته این دیپلمات رژیم صهیونیستی، قطر بر این محبوبیت به منظور پیشبرد دستور کارش سرمایه گذاری کرد و به طور مشخص از این شبکه عرب زبان برای تأکید بر دیدگاه‌های افراط گرایانی که عناصر عمل گراترمنطقه را تضعیف می کنند استفاده کرد. به طور خاص حمایت علنی قطر از اخوان المسلمین باعث خشم همسایگان این کشور شده و دیدیم که در ماه مارس عربستان، امارات متحده عربی و بحرین سفرای خود را به نشانه اعتراض ازشهر دوحه فراخواندند.

با این حال پروسور می گوید که این مسئله موجب نشد که قطر همچنان خانه امید تروریست‌ها نباشد. این کشور میزبان یک روحانی افراط گر مشهور نظیر شیخ یوسف القرضاوی، رهبر معنوی جنبش جهانی اخوان المسلمین است که با صدور فتوایی از حملات انتحاری حمایت کرد و همچنین عبدالرحمان امیر النعیم که وزارت خزانه داری آمریکا وی را حامی مالی القاعده خوانده و یک استاد تاریخ است نیز در قطر حضور دارد.

پروسور همچنین مدعی شد: قطر حامی مالی خالد مشعل، رهبر حماس است و این قطر است که از حماس به عنوان یک عروسک خیمه شب بازی استفاده می‌کند.

به گفته پروسور روزنامه عرب زبان الحیاة گزارش داده بود که قطر خالد مشعل را تهدید کرده در صورتی که حماس پیشنهادهای مصر برای آتش بس بلند مدت در غزه را بپذیرد وی را اخراج خواهد کرد زیرا دوحه خواهان ایفای نقش در هرگونه توافق آتش بس میان حماس و اسرائیل است.

پروسور در انتها خاطر نشان می سازد: دوحه هر گونه هزینه‌ای می‌کند تا نشان دهد کشورش یک جامعه پیشرو و لیبرال دارد اما در باطن این کشور سلطلنتی کوچک به طرزی تهاجمی حامی مالی جنبش‌های افراط گرا است و باید با توجه به حمایت بی وقفه این کشور از تروریسم تصمیم فیفا برای اعطای میزبانی جام جهانی 2022 به قطر زیر سوال برد.

انتهای پیام

کد N465574