گزارش رویترز درباره سر رسید ضرب‌الاجل همکاری ایران و آژانس

ایسنا نوشت:

خبرگزاری رویترز با اشاره به سررسید ضرب‌الاجل همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت: هنوز مشخص نیست ایران اطلاعات لازم را به آژانس ارائه داده است یا خیر.

مقامات غربی همواره تأکید کرده‌اند برای پایان دادن به یک دهه اختلاف بر سر برنامه هسته‌ای ایران این کشور باید به شک و تردیدهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسیدگی و با آژانس همکاری کند.

آمریکا و هم پیمانانش ایران را به تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند و نگرانند که این امر موجب وقوع جنگ دیگر در خاورمیانه شود اما ایران همیشه این اتهامات را رد و تأکید کرده است که برنامه هسته‌ای‌اش ماهیت کاملاً صلح‌آمیز دارد و برای پروژه تولید برق و استفاده‌های پزشکی دنبال می‌شود.

هفته گذشته دیپلمات‌های غربی به رویترز گفته بودند که همکاری‌های ایران با آژانس درباره تحقیقات آن روند کندی دارد و این تردید را به وجود آورده که ایران تا ضرب الاجل ۲۵ ژوییه به طور کامل با آژانس همکاری نکند.

این دیپلمات‌ها هم‌چنین یادآور شدند ایران یک هفته دیگر یعنی تا دوشنبه ۲۵ ژوییه فرصت دارد تا اطلاعات مورد درخواست آژانس را ارائه کند چون پیش از این نیز برای عمل به تعهدات خود تا لحظه آخر صبر کرده بود. ایران و آژانس پس از انتشار این اظهارات دیپلمات‌های غربی در این باره اظهار نظری نکردند.

جمهوری اسلامی ایران پس از روی کار آمدن حسن روحانی، رییس‌جمهور میانه‌رو این کشور متعهد شد با آژانس در مورد تحقیقاتش که این سازمان آن را وجود ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای ایران می‌خواند همکاری کند. از این رو تهران در ماه مه درباره پنج گام عملی با آژانس به توافق رسید که یکی از آن‌ها ارائه اطلاعات در مورد چاشنی‌های انفجاری و آزمایشات انفجاری بود.

کشورهای غربی هم‌چنین می گویند که برای به موفقیت رسیدن مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ این کشور باید در مورد فعالیت‌های هسته‌ای‌اش شفاف‌سازی و با آژانس همکاری کند.

ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، روسیه،‌ چین، انگلیس، فرانسه و آلمان هم اکنون در حال انجام مذاکراتی پیچیده درباره برنامه هسته‌ای ایران هستند تا بتوانند برای کاهش نگرانی‌های بین‌المللی در این زمینه و لغو تحریم‌ها علیه ایران به راه حلی نهایی دست پیدا کنند.

رویترز در ادامه گزارش داد ایران به عنوان اولین گام در ماه مه گذشته اطلاعات در مورد چاشنی‌های انفجاری EBW را که هم کاربرد نظامی و هم غیرنظامی دارد به آژانس ارائه داد. ایران تأکید دارد که از این چاشنی‌ها تنها برای اهداف غیرنظامی استفاده می‌کند.

 

23503

کد N465544