روسیه دومین کاروان کمک های انسان دوستانه خود را به اوکراین می فرستد

وزیر امور خارجه روسیه از ارسال دومین کاروان حاوی کمک های انسان دوستانه این کشور به شرق اوکراین خبرداد.

گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز این اقدام روسیه موجب یک چالش جدید در آستانه برگزاری مذاکرات حساس میان رهبران اوکراین و روسیه خواهد شد.

این در حالی است که پس از آنکه چند روز پیش نخستین کاروان بزرگ حاوی کمک های انسان دوستانه روسیه از مرز اوکراین عبور کرد اوکراین و همپیمانان غربی آن این اقدام را محکوم کردند. با این حال سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت به منظور کاستن درد و رنج غیرنظامیانی که گرفتار چهار ماه درگیری میان جدایی طلبان و ارتش اوکراین شده اند، کمک های بیشتری لازم است.

لاوروف امروز( دوشنبه ) دریک کنفرانس خبری در مسکو گفت: وضعیت انسانی در اوکراین نه تنها بهبود نمی یابد بلکه رو به وخامت گذاشته است. ما خواهان رسیدن به توافق بر سر همه شرایط به منظور تحویل دومین کاروان کمکی از همان مسیر طی روزهای آینده هستیم.

لاوروف در حالی این اظهارات را ایراد کرد که قرار است روز سه شنبه ولادیمر پوتین رئیس جمهور روسیه در شهر مینسک پایتخت بلاروس با پتروپروشنکو همتای اوکراینی خود به صورت رو در رو برای نخستین بار دیدار کند.

روز جمعه گذشته نخستین کاروان حاوی کمک های روسیه با بیش از 200 کامیون وارد اوکراین شد و این موجب شد مقامات اوکراینی این اقدام را حمله مستقیم به کشورشان بخوانند. این کامیون ها چند روز از اوکراین خارج شدند و لاوروف گفت : کمک ها در حال حاضر در حال توزیع هستند.

لاوروف همچنین تأکید کرد: در مذاکرات روز سه شنبه که طی آن کاترین اشتون به عنوان نماینده اتحادیه اروپا حضور پیدا خواهد کرد غرب نباید مسکو را برای رسیدن به راه حل تحت فشار قرار دهد.

وی تأکید کرد: من امیدوار هستم همکاران غربی ما با این انتظار که ما به طرزی جادویی به طریقی مسائل را برای آنها حل می کنیم به مذاکرات بیایند. این انتظار موثر نخواهد بود.

لاوروف همچنین گفت: مسکو می خواهد توافق های قبلی که به گفته وی نادیده گرفته شده اند شامل آتش بس بدون پیش شرط و مذاکرات فراگیر و ملی میان دولت اوکراین و همه مناطق این کشور اجرا شود.

وی گفت: غرب باید از طرف اوکراینی بخواهد مسئولیت در قبال کشورشان را بپذیرند و درک کنند که این جنگ میان اوکراین و روسیه نیست. بلکه جنگی برای کشور اوکراین است که در آن همه شامل روس ها ، اوکراینی ها و دیگر اقلیت ها می توانند با آرامش زندگی کنند.

انتهای پیام

کد N465526