نورافشانی بارگاه حضرت معصومه(س) در شب میلاد حضرت

حضرت معصومه س ,دهه كرامت

‌معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه(ع)، گفت: بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) در شب میلاد حضرت نورافشانی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‎الاسلام والمسلیمن مهدی احمدی با اشاره به آغاز دهه کرامت در هفته جاری، گفت: برنامه‎های دهه کرامت امسال از چهارشنبه شب 5 شهریورماه در حرم به طور رسمی با مراسم جشن میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) آغاز می‎شود.

وی افزود: ویژه برنامه ولادت حضرت با نورافشانی گنبد نورانی حضرت فاطمه معصومه(س) آغاز و مراسم سخنرانی مذهبی با حضور حجت‎الاسلام رفیعی و مداحی حاج محمود کریمی پس از مراسم نورافشانی برگزار می‎شود.

معاون فرهنگی آستانه حضرت معصومه(س) اظهار کرد: مراسم آغاز افتتاحیه جشن‎های دهه کرامت نیز از صبح روز پنجشنبه هفته جاری با گلباران ضریح آغاز می‎شود؛ در این روز همایش دختران خورشید طبق سال‌های گذشته در شبستان نجمه خاتون برگزار می‎شود و عصر روز میلاد نیز جلسه شعر ملکوت با حضور شاعران برجسته قم و کشور در حرم برگزار می‎شود.

وی گفت:‎ برنامه عیادت از بیماران و مراکز بهزیستی، زندانیان از دیگر برنامه‎هایی است که هیاتی از حرم حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) آن را اجرا می‎کنند؛ همچنین برنامه جشن در بوستان حضرت نجمه(س) هر شب به همین مناسبت برگزار می‎شود.

احمدی اظهار کرد: به مناسبت دهه کرامت هر روز در حرم مطهر برنامه مسابقه فرهنگی برگزار و 31دستگاه ملی نیز در برگزاری این همایش مشارکت دارند که برای هر روز از دهه کرامت نیز نامی را برگزیده‎اند که برنامه‎ها طبق این روزها تدوین شده است.

وی گفت: برای هر یک از عناوین روزهای دهه کرامت نیز یک کتاب تدوین شده است که به عنوان محتوای علمی و فرهنگی این روزها در اختیار مردم و علاقه‎مندان به فرهنگ اهل بیت(ع) قرار گرفته است.

وی، عناوین روزهای این دهه را شامل محبت اهل بیت(ع)، جهاد، مدیریت جهادی، زندگی قرآنی، تعاون در کار خیر، مهدی یاوران و... عنوان کرد.

احمدی با بیان اینکه هر روز برنامه‎ها متناسب با ایام اجرا می‎شود، گفت: برنامه زمزم محبت با محوریت همین برنامه به شکل پرسش و پاسخ و مراسم غبارروبی حرم نیز هر روز برگزار می‎شود و متعاقب آن این مراسم در امامزادگان نیز برگزار خواهد شد.

وی گفت: حضور در شهرهای اطراف قم و برگزاری برنامه‎های فرهنگی در حرم این شهرها و رونمایی از آثار فرهنگی و رسانه‎ای معاونت فرهنگی و روابط عمومی حرم از دیگر برنامه‎های این دهه است.

احمدی با ذکر این مطلب که به پدران و مادرانی که در یک سال گذشته نام دختران خود را، معصومه و یا القاب حضرت برگزیدند جوایزی اهدا می‎شود، افزود: خانم‎هایی نیز که در این ایام بخواهند نام خود را به معصومه تغییر دهند در این ایام می‎توانند با مراجعه به ثبت احوال این کار را انجام دهند.

وی گفت: ارسال بسته فرهنگی به 140کشور جهان، برگزاری برنامه‎های مشترک با کاروان زیرسایه خورشید از مشهد، برگزاری دو نشست تخصصی، برگزاری برنامه‎های فرهنگی ویژه زائران غیر ایرانی و دیدار از مدارس طلاب غیر ایرانی، برگزاری همایش آلاله با حضور کودکان مدافع مظلومان غزه و برگزاری برنامه‎های فرهنگی ویژه حضرت احمدبن موسی(ع) یا شاه چراغ از دیگر برنامه‎های این ایام است.

معاون فرهنگی آستانه حضرت معصومه(س) اظهار کرد: برگزاری حلقات معرفت و خطبه‎خوانی روزانه به همراه اعزام گروهی از خادمان حرم به مناطق و هیات‎ها و مساجد استان، ارایه خدمات رایگان پزشکی، برگزاری همایش معصومه شناسی در حرم، اعزام کاروان سفیران کریمه به هفت استان کشور و اجرای طرح‎های فرهنگی در این استان‌ها، تقدیر از خادمان حرم، برگزاری برنامه مهمان ملکوت و برنامه‎های قرآنی واحد قرآن و عترت از جمله برنامه‌‏های دیگر دهه کرامت است.

انتهای پیام

کد N465270