پیام جشنواره امام رضا(ع) توسعه معنویت در سطح ملی و بین‌المللی است

امام رضا ع ,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

نهمین دوره جشنواره سراسری مدیحه‌سرایی، چاوشی‌خوانی، ابتهال و تواشیح‌خوانی رضوی در استان اردبیل برگزار می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان اردبیل گفت: سال‌های گذشته این موضوعات اندکی متفاوت بود به عنوان مثال ابتدا از چاوشی‌خوانی و مدیحه‌سرایی آغاز کردیم تا اینکه موضوعات بعدی به آن اضافه شدند. مقالات پژوهشی نیز جزو رشته‌های جشنواره است.

سیدناصر اسحاقی بر ارزشی بودن آثار ارسالی به جشنواره تأکید کرد و گفت: در فراخوان جشنواره معیارهای هر یک از رشته‌ها مشخص شد‌ه‌اند و داوران نیز بر اساس همان معیارها به آثار امتیاز می‌دهند. این امر سبب می‌شود آثار بی‌مایه کمتر برای جشنواره ارسال شوند.

وی با اشاره به دریافت آثار به صورت فایل‌های صوتی و تصویری گفت: تا سال قبل علاوه بر ارسال آثار، شرکت‌کنندگان منتخب باید به صورت حضوری نیز نزد داوران اجرا می‌کردند تا نفرات برگزیده انتحاب می‌شدند اما از امسال داوری تنها از روی فایل‌های صوتی یا تصویری صورت می‌گیرد زیرا شاید عده‌ای نتوانند به هر دلیل در روز اجرا حاضر شوند و حقی از آنان زایل شود.

اسحاقی یادآوری کرد: ما برای تمام شرکت‌کنندگان دوره‌های قبل را از طریق ارسال فراخوان و پیامک از جشنواره امسال مطلع کرده‌ایم. مواردی داشتیم که هر 9 دوره در جشنواره شرکت کرده‌اند. یزد، هرمزگان، اصفهان و اردبیل بیشترین شرکت کننده را در جشنواره داشتند.

این مدیر کل افزود: در جشنواره امسال 218 اثر به دستمان رسیده است که بیشترشان در رشته مداحی بوده‌اند. در بین این آثار 40 مقاله نیز به دست‌مان رسیده است. استقبال از جشنواره نسبت به سال‌های گذشته افزایش کمی و کیفی قابل قبولی داشته به طوریکه امسال شاهد شرکت حرفه‌ای‌ها نیز بودیم.

اسحاقی با اشاره به آخرین دوره برگزاری جشنواره امام رضا(ع) با این موضوع در استان اردبیل، گفت: جشنواره اکنون به اوج و اشباع خود رسیده است و از سال آینده موضوع دیگری را برای جشنواره ارایه خواهیم کرد. چهار موضوع را برای دوره آینده پیشنهاد داده‌ایم که باید دید کدام یک تصویب می‌شود.

وی درباره برگزیده‌های رشته‌های مختلف توضیح داد: در رشته‌های مدیحه‌سرایی، ابتهال و تواشیح سه برگزیده و در رشته مقاله چهار برگزیده خواهیم داشت. در رشته چاوشی‌خوانی نیز سه برگزیده در بخش گروهی و سه برگزیده در بخش انفرادی خواهیم داشت.

اسحاقی در پایان گفت: اختامییه جشنواره روز دهم شهریور برگزار خواهد شد و تمامی برگزیده‌های اول نیز در تمامی رشته‌ها در آن روز اجرا خواهند داشت.

دبیرهمایش علمی پژوهشی «منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی»زنجان از ارسال 98 مقاله به دبیرخانه سومین دوره این همایش خبر داد.

ناصر مقدم، اظهار کرد: تا پایان مهلت ارسال آثار 98 مقاله از نقاط مختلف کشور به سومین همایش علمی پژوهشی «منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی» استان زنجان ارسال شده است.

دبیر همایش علمی پژوهشی «منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی» در استان زنجان گفت: زمان اجرای مراسم اختتامیه این همایش از 6 شهریور به 8 شهریور موکول شد.

وی با اشاره به دعوت دکتر عباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در اختتامیه این همایش، تصریح کرد: سخنران ویژه مراسم اختتامیه دکتر عماد افروغ، استاد دانشگاه تهران خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: همزمان با اختتامیه همایش علمی پژوهشی «منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی» کتابخانه رضوی با دارا بودن کتاب‌هایی در خصوص حضرت رضا(ع) در محل اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی زنجان افتتاح خواهد شد.

به گفته دبیر همایش علمی پژوهشی «منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی» این همایش از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) است که با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ رضوی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: گسترش فعالیت‌های پژوهشی و مذهبی مرتبط با سیره ائمه معصومین بویژه امام رضا(ع)، گرامیداشت تولید کنندگان و پدید آورندگان آثار برتر پروهشی در زمینه سیره و شخصیت و معارف امام رضا(ع) از دیگر اهداف برپایی این همایش در استان زنجان است.

مقدم با اشاره به اینکه موضوع همایش منزلت خانواده و سبک زندگی در فرهنگ رضوی برای سومین سال متوالی در استان زنجان برگزار می‌شود، یادآور شد: این همایش در بخش‌های خانواده در فرهنگ رضوی و سبک زندگی از منظر فرهنگ رضوی اجرا می‌شود.

به گفته وی علاقمندان شرکت در این همایش می‌توانند در بخش خانواده در فرهنگ رضوی به موضوعات خانواده مطلوب و ویژگی‌های آن در فرهنگ رضوی در مقایسه با فرهنگ‌های دیگر، مبانی تحکیم خانواده با بهره گیری از آموزه‌های رضوی، تاثیر آموزه‌های رضوی بر ایجاد تعامل انسانی همسران، باور به اصالت آموزه‌های رضوی و تاثیر آن بر افراد خانواده، تاثیر آموزه‌های رضوی بر رشد معنوی افراد خانواده، نهادینه کردن فضایل اخلاقی در افراد خانواده در پرتو احادیث رضوی، همسویی خرد و عاطفه مادران متاثر از فرهنگ رضوی در تربیت فرزندان، زن و تدبیر منزل با بهره گیری از عناصر مدیریت در فرهنگ رضوی، تعامل و نقش زن در خانواده به مثابه همسر، مادر در پرتو احادیث رضوی، رهنمودهای فرهنگ رضوی در ایجاد الگوی مصرف خانواده مسلمان، تفاوت الگوی مصرف در فرهنگ رضوی با فرهنگ غرب و نقش بنیادین زن و مرد در تعلیم و تربیت فرزندان در سایه آموزه‌های رضوی بپردازند.

وی موضوعات مربوط به بخش سبک زندگی در فرهنگ رضوی را عنصرهای زندگی ساز در احادیث رضوی، باورهای دینی و معنای زندگی با تکیه بر آموزه‌های فرهنگ رضوی، تعامل و تقابل خرد و عشق متاثر از فرهنگ رضوی در ایجاد سبک زندگی مطلوب، تعیین و تبیین عنصرهای سازنده ی سبک زندگی مطلوب در احادیث رضوی، انسان دوستی و سبک زندگی در فرهنگ رضوی و فرق آن با اومانیسم غربی، سبک زندگی در پیوند با الگوی انتخاب و گزینش گری با تکیه بر فرهنگ رضوی، اصول و مبانی گرایش های مادی و معنوی انسان در ایجاد سبک زندگی بهتر با بهره گیری از فرهنگ رضوی، فرهنگ رضوی، فضایل اخلاقی و تاثیر آن بر سبک زندگی، وجود شباهت و مغایرت سبک زندگی رضوی با سبک زندگی در جوامع غربی و تاثیر پدیری کودکان از فرهنگ رضوی و نقش آن در ایجاد سبک زندگی مطلوب عنوان کرد.

اصفهان نهمین دوره جشنواره جلوه‌های رضوی در هنرهای سنتی را برگزار می‌کند. تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه این جشنواره 200 اثر است که نسبت به سال گذشته دوبرابر شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان ضمن بیان این مطلب گفت: این جشنواره در دوره‌های گذشته در سه رشته مینیاتور، طراحی نقوش سنتی و گل و مرغ برگزار می شد که امسال دو رشته تذهیب و تشعیر را نیز به آن افزودیم.

محمد قطبی با اشاره به دریافت 200 اثر در دبیرخانه جشنواره، گفت: این تعداد نسبت به سال گذشته حدود دوبرابر شده است که شاید یکی از دلایل آن افزوده شدن دو رشته دیگر به جشنواره باشد. رشته‌های این جشنواره بسیار تخصصی‌اند علاوه بر اینکه تمامی آثار باید الزاما با فرهنگ رضوی مرتبط باشند، به همین دلیل در بیشتر موارد شاهد آثار ابتکاری هنرمندان هستیم.

وی یادآوری کرد: معمولا هنرمندان اصفهانی هر سال بیشترین شرکت را در جشنواره دارند شاید به این دلیل که این استان به نوعی پایگاه نگارگری و هنر سنتی اسلامی در ایران محسوب می‌شود.

قطبی با بیان اینکه اکنون در مرحله انتخاب آثار هستیم و تا پایان مردادماه داوری نهایی انجام و اسامی برگزیدگان اعلام می شود، گفت: ما در هر یک از پنج رشته جشنواره سه برگزیده خواهیم داشت که نفرات اول تا سوم علاوه بر لوح تقدیر و تندیس جشنواره به ترتیب 15 میلیون ریال، 12 میلیون ریال و 10 میلیون ریال دریافت خواهند کرد. علاوه بر این سه نفر را نیز به عنوان برگزیده‌های ویژه خواهیم داشت که آثارشان علاوه بر ارزش بالای هنری دقیقا منطبق با موضوعات مدنظر جشنواره است، هر یک از برگزیده ها نیز مبلغ 20 میلیون ریال اهدا می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان ششم شهریور ماه مصادف با نخستین روز دهه کرامت و میلاد حضرت معصومه(س) را تاریخ اختتامیه جشنواره جلوه های رضوی در هنرهای سنتی ذکر کرد و گفت: نمایشگاه آثار برگزیده در حاشیه اختتامیه این جشنواره برپا خواهد بود و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

بر اساس این گزارش، جشنواره جلوه‌های رضوی در هنرهای سنتی از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) همزمان با ایام دهه کرامت در استان اصفهان برگزار می‌شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی هدف از برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را معرفی و ترویج فرهنگ رضوی دانست و گفت: پیام جشنواره امام رضا(ع) توسعه معنویت در سطح ملی وبین المللی است.

امیرحسین قاضی زاده، با اشاره به فرمایشی از مقام معظم رهبری که اصل حضور امام رضا(ع) در ایران را اقدامی فرهنگی می‌دانند، گفت: همه اولیا و اوصیای الهی زندگی خود را وقف تربیت مردم کردند تا آن‌ها را به مقامات بالاتر برسانند و این مسئله با تحمل سختی‌ها، دلسوزی‌ها و مهربانی این اولیا الهی همراه بود و به همین دلیل به حضرت رضا(ع) امام رئوف می‌گویند.

قاضی زاده با بیان اینکه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با نیتی خالصانه بنیان گذاری شد، تصریح کرد: هدف از این جشنواره معرفی فرهنگ رضوی است و خوشبختانه توانسته است در عرصه ملی و بین المللی تبدیل به جشنواره‌ای هنری، فرهنگی و معنوی شود و به جشنواره‌ای در جهت معرفی فرهنگ اهل بیت(ع) تبدیل شود.

وی افزود: برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) همگرایی بسیار مناسبی بین اصحاب هنر و مدیران هنری به وجود آورده و تمامی استان‌ها و رایزنان فرهنگی خارج از کشور و شخصیت‌های هنری را پای کار آورده و همه این اتفاقات به برکت حضرت رضا(ع) رخ داده است.

وی تاکید کرد: 12 سال برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) توانسته است تجربیات گرانسنگی را برجای گذارد که بنیاد بین المللی امام رضا(ع)می‌تواند در جهت برنامه ریزی قوی‌تر و مشارکت طلبی بیشتر تمام دستگاه‌های فرهنگی جامعه از این تجربیات بهره گیرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وظیفه اصلی حکومت جمهوری اسلامی ایران و پیامی که قصد عرضه آن را به دنیا دارد، توسعه معنویت است، گفت: جشنواره امام رضا(ع) به عنوان بزرگترین پدیده هنری و معنوی کشور برای رسیدن به هدف اصلی نظام اسلامی که همان توسعه معنویت در سطح دنیاست، باید فعالیت‌های بین المللی خود را بیش از پیش گسترش دهد و همه مسئولین نظام باید در جهت توسعه همه جانبه این موضوع که باعث معرفی انقلاب اسلامی در جنبه‌های ممختلف است، نقش آفرینی کنند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در جنبه سیاسی تا حدی به دنیا معرفی شده است اما این انقلاب که برخاسته از فرهنگ اهل بیت و فرهنگ امام رضا(ع) است، هنوز در جنبه‌های فرهنگی وعلمی به خوبی به دنیا معرفی نشده است، گفت: ظرفیت فرهنگی و علمی شخصیت امام رضا(ع) این فرصت را به وجود آورده است تا با استفاده از جشنواره بین المللی امام رضا(ع) این ابعاد مغفول مانده انقلاب را به جهان معرفی کنیم.

قاضی زاده گفت: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به حدی رسیده است که توانسته هنرمندان سرشناس و متدین را سازماندهی کرده و این ظرفیت به وجود آمده می‌تواند بعد علمی و فرهنگی شخصیت امام هشتم(ع) را معرفی و تبیین نماید.

قاضی زاده هدف جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهد تمدن اسلامی و ام القری جهان اسلام را معرفی الگوی اهل بیت در اداره جامعه دانست و گفت: در این راستا استفاده از ابراز هنر بسیار ضروری است و حمایت و پشتیبانی دولت، مجلس، مراجع و نخبگان جامعه را می‌طلبد و جشنواره امام رضا(ع) در این جهت در حال نقش آفرینی است.

انتهای پیام

کد N465244