اندونزی راکتور هسته ای آزمایشی 10 مگاواتی می سازد

هسته ای

کوالالامپور- ایرنا - اندونزی راکتور هسته ای آزمایشی با قدرت تولید 10 مگاوات برق در جنوب غربی جاکارتا پایتخت این کشور می سازد.

به گزارش ایرنا، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد از طرح اندونزی برای ساخت این راکتور آزمایشی به عنوان بخشی از فناوری های هسته ای این کشور حمایت می کند.

روزنامه ˈجاکارتا گلوبˈ روز دوشنبه نوشت: ˈالکساندر بیچکوفˈ معاون دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در دیدار با ˈگوستی محمد حتا ˈ وزیر فناوری و تحقیقات اندونزی در جاکارتا گفت که آژانس ناظر بر فعالیت های انرژی هسته ای اندونزی با هدف توسعه کیفیت زندگی و رفاه مردم خواهد بود.

وی گفت که آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از ساخت راکتور آزمایشی اندونزی با این کشور تبادل اطلاعات، دانش و تجربه می کند و فناوری لازم را در اختیار جاکارتا قرار می دهد.

ˈدجاروت سولیستیو ویسنوبروتوˈ رییس سازمان انرژی اتمی اندونزی نیز گفت که طرح راکتور هسته ای آزمایشی تولید برق در این کشور با هدف اثبات توانایی استفاده مسالمت آمیز از این فناوری نزد افکار عمومی اجرا می شود.

پیشنهاد ساخت راکتور هسته ای آزمایشی با قدرت تولید 10 مگاوات برق در اندونزی به سال گذشته میلادی برمی گردد، اما به گفته رییس سازمان انرژی اتمی اندونزی، رییس جمهور جدید این کشور که اواخر مهرماه فعالیت خود را آغاز می کند باید مجوز لازم را صادر کند.

وی گفت که ساخت این راکتور آزمایشی بین سه تا چهار سال زمان می برد و هزینه آن 137 میلیون دلار پیش بینی شده است.

این نیروگاه آزمایشی هسته ای در صورت تصویب تا سال 2019 تکمیل می شود.

برنامه انرژی هسته ای اندونزی شامل طرح هایی برای ساخت راکتورهای هسته ای در این کشور در راستای اهداف صلح آمیز است. برنامه انرژی هسته ای اندونزی در سال 1954 آغاز شد اما با کشف میدان های گازی در سال 1997 کمرنگ شد و دو باره از سال 2005 میلادی فعال گردید.

براساس دستور رییس جمهور اندونزی در سال 2006، این کشور باید چهار نیروگاه هسته ای با ظرفیت چهار هزار مگاوات برق تا سال 2025 بسازد که حدود یک ممیز 96 درصد از تقاضای برق پیش بینی شده در سال 2025 اندونزی خواهد بود.

برخی کارشناسان پیش بینی کرده اند نیاز اندونزی به انرژی طی یک دهه آینده چهار برابر شود.

اندونزی سه سال پیش با امضای پیمان منع آزمایش هسته ای (سی.تی.بی.تی)، عضویت خود را در این پیمان به صورت رسمی اعلام کرد.

مجلس نمایندگان اندونزی نیز اوایل سال جاری میلادی پیش نویس لایحه تایید کنوانسیون بین المللی جلوگیری از تروریسم هسته ای را برای ممانعت از فعالیت های تروریستی در این زمینه تصویب کرد.

آساق**1611
کد N465236