گزارش خبرنگار مهر از عراق/10

دیدار ظریف با ابراهیم جعفری

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه ایران با ابراهیم جعفری رئیس فراکسیون همپیمانی ملی، بزرگترین فراکسیون در پارلمان عراق، در بغداد دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به عراق، وزیر امور خارجه ایران یکشنبه شب با ابراهیم جعفری رئیس فراکسیون همپیمانی ملی، بزرگترین فراکسیون در پارلمان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
ابراهیم جعفری در این دیدار ضمن خوشامدگویی به وزیر خارجه ایران و هیئت همراه و تاکید بر روابط دیرینه دو کشور اعلام کرد: خطری که امروز عراق را تهدید می‌کند، ممکن است دیگر کشورها را نیز مورد هدف قرار دهد، زیرا تروریسم مسلمان، مسیحی، کرد، صابئی، ایزدی و غیره را نمی‌شناسد. همه کشورهای منطقه می‌توانند هدف داعش قرار بگیرند. اصطلاح جنگ جهانی امروز بهترین مصداق خود را در حملات داعش پیدا کرده است. باید همه توانایی خود را برای مبارزه با این گروه که ادعای اسلام را دارد، به کار بندیم.
 
وی همچنین از حضور و همکاری ایران در این شرایط سخت در کنار مردم عراق تقدیر کرد و افزود: می‌دانیم که مردم عراق هرگز کسانی را که از آن‌ها حمایت کرده‌اند، فراموش نمی‌کنند.
 
از سوی دیگر، وزیر خارجه ایران ضمن تقدیر از استقبال آقای جعفری گفت: امروز تعداد افرادی که از کشورهای مختلف از اروپای غربی، آمریکا و روسیه در سوریه و عراق علیه مردم بیگناه می‌جنگند، نشاندهنده این واقعیت است که افراط فقط به یک منطقه محدود نیست.
 
آقای ظریف افزود: ترور و افراط دین ندارد. قربانیان ترور و افراط نیز متعلق به یک دین نیستند. کسانی که امروز در سوریه و عراق از سوی گروه تروریستی داعش مورد حمله قرار گرفته‌اند، به یک گروه تعلق ندارد. به همین دلیل جمهوری اسلامی از ابتدا در کنار مردم سوریه و مردم عراق برای مقابله با این گروه‌های غیربشری ایستاده است.
 
وی همچنین اعلام کرد که ایران آمادگی کامل دارد تا هرگونه همکاری در مبارزه با تروریسم را به گروه‌های مختلف عراقی ارائه دهد. این مسئله نشاندهنده نگاه جمهوری اسلامی، مردم و رهبر ایران است. وی همچنین تاکید کرد که مقابله با افراط تنها از طریق راهکارهای امنیتی امکان‌پذیر نیست، بلکه مقابله سیاسی، فکری و اقتصادی را طالب است. وی ضمن ابراز خرسندی از همکاری همه گروه‌های شیعه، سنی و کرد عراقی در تشکیل دولت، معرفی نخست‌وزیر و رئیس پارلمان ابراز امیدواری کرد که این مسائل آینده بهتری را برای مردم عراق رقم بزند.
 
ظریف همچنین ضمن تقدیر از نقش آقای جعفری در این جریان ابراز امیدواری کرد که این نقش در طول دو هفته آینده نیز ادامه پیدا کند. وی ابراز امیدواری کرد برخی مشکلاتی که از زمان صدام در عراق باقی مانده، از طریق همکاری بزرگان اهل سنت، کرد و شیعه عراقی حل و فصل شود.
 
از سوی دیگر ابراهیم جعفری از حضور بزرگان اهل تسنن و اکراد عراق از جمله اسامه نجیفی رئیس پیشین پارلمان در این دیدار تقدیر کرد و ضمن محکوم کردن حملات تروریستی اخیر به نمازگزاران در دیالی، این اقدامات را در راستای کند کردن حرکت وحدت ملی و تشکیل دولت دانست.
 
وزیر امور خارجه همچنین به همراه هیئت دیپلمات‌های ایران در ضیافت شام فراکسیون همپیمانی عراق شرکت کرد.