عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: دچار تحدید جمعیت شده‎ایم

سیاسی

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دچار تحدید جمعیت شده‎ایم و اگر این روند ادامه پیدا کند به نقطه خطرناک می‌‏رسیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه لرستان، حسین صفارهرندی در همایش سبک زندگی اسلامی با رویکرد افزایش جمعیت جامعه ایمانی در بروجرد، افزود: در گذشته شهرهای ایجاد شده در بسیاری از موارد به تبع وجود یک مسجد تأسیس می‌شدند و یا اینکه وجود مساجد سبب توسعه و مدنیت شهر‌ها بوده است.

وی اظهار کرد: در گذشته خانه‌های مردم بسیار ساده و مقعر بوده است اما در کنار این خانه‌ها مساجدی باشکوه مانند کاخ‌ها وجود داشته است و هیچ ارتفاعی بالا‌تر از مساجد نبوده است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: مساجد منشأ تجهیز علمی و فرهنگی بوده و ما تمام آموزه‌های خود را از مسجد فرا می‌گیریم و این در حالی است که متأسفانه در برخی شهرک‌های جدید اصلاً مسجد تعبیه نشده است.

صفارهرندی با اشاره به ضرورت افزایش جمعیت، اضافه کرد: کاهش جمعیت برای یک جامعه خطر جدی است و باید برای حل این مشکل یک برنامه ۱۵-۱۰ساله اندیشیده شود.

وی گفت: این مسئله خطیر و نگران‌کننده به حدی جدی است که در بیانات مقام معظم رهبری به طور کامل واضح و روشن است و ایشان چندین بار از مسئله تهدید نسل به عنوان یک مسئله مهم یاد کرده است.

این مقام مسئول افزود: بنا بر قانون موجود در سال ۶۸ باید براساس سیاست‌های کنترل جمعیت از میانگین ۶. ۵ نفر به ۴ نفر برسد و در سال ۱۳۳۵ براساس آمارگیری‌ها میانگین اعضای خانواده‎‌ها حدود ۴. ۸ نفر بوده است.

صفار هرندی اظهار کرد: پس از گذشت حدود ۳۰ سال یعنی در سال ۶۵ این میانگین به ۵. ۱ رسیده است که نمی‌‎توان گفت که با انقلاب جمعیت به شکل نامشخصی افزایش پیدا کرده است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: قرار شد از تعداد موالید یعنی تعداد فرزندان زنده متولد شده ازسال ۶۰ تا سال ۶۵ که حدود ۶. ۴ بود درسال ۹۰ به عدد ۴ برسد و قراربود نرخ رشد جمعیت که در سال ۶۵ حدود ۳. ۲ بود در سال ۷۳ به ۲. ۹ برسد که متأسفانه این نرخ در سال ۷۰ به ۲. ۳ کاهش پیدا کرد.

وی اضافه کرد: بنا بر پیش‌بینی‌های انجام شده زمانی که میزان رشد جمعیت به ۲. ۳ رسید باید ما تحدید نسل را متوقف می‌‎کردیم که این کار انجام نشد و با وجود مشوق‌های زیاد و ارائه خدمات و موارد پیشگیری این تحدید نسل ادامه پیدا کرده به طوری که نرخ رشد جمعیت در سال ۹۰ به حدود ۱. ۴۷ رسیده است.

وی تصریح کرد: براساس پیش بینی‌های انجام شده در صورتی که نرخ رشد جمعیت به همین روال ادامه پیدا کند در سال ۱۴۲۲ یعنی در حدود ۳۰ سال آینده جمعیت کشورایران حدود ۸۷ میلیون نفر می‌شود که این جمعیت به سمت پیری رفته است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هم اکنون درصد میانسالی در کشور حدود ۸ درصد است که این رقم یک تهدید جدی برای کشور محسوب می‌شود و با ادامه این روند پیش بینی می‌شود که در سال ۱۴۸۰ جمعیت ایران به حدود ۳۱ میلیون نفر کاهش پیدا کند که حدود ۴۸ درصد ازاین افراد را افراد مسن تشکیل می‌دهند.

صفارهرندی افزود: ۲۵ درصد زوج‏های جوان تک فرزند، ۵۵ درصد۲ فرزند، ۸ درصد سه فرزند و ۱درصد بیشتر از سه فرزند دارند.

انتهای پیام

کد N464466