در گفت‌وگو با ایسنا

میرطاهر: اسرائیل از وحدت فلسطینی‌ها در مذاکرات آتش‌بس واهمه دارد

رژيم صهيونيستي,اسراييل,غزه

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: به نظر می‌رسد گروه‌های فلسطینی در این دور از مذاکرات آتش‌بس به وحدت نظر بیشتری دست یافته‌اند و همین امر هم موجب هراس اسرائیل خواهد شد.

سیدرضا میرطاهر در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به مذاکرات آتش‌بس در قاهره، خاطرنشان کرد: در این مذاکرات که پس از تهاجم اسرائیل به غزه صورت می‌گیرد شاهد تحولات جدیدی هستیم.

وی ادامه داد: در مذاکرات آتش‌بس فعلی علاوه بر حماس و جهاد اسلامی سایر گروه‌های فلسطینی هم مشارکت دارند و به نظر می‌رسد که این مشارکت بیشتر در راستای برقراری آشتی ملی میان فلسطینی‌ها است که هر چند از گذشته آغاز شده است ولی در همان چارچوب شاهد توافق حماس و تشکیلات خودگردان برای برقراری دولت آشتی ملی هستیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که پس از جنگ سوم غزه همچنان روند آتش‌بس دوره‌های گذشته دنبال می‌شود، گفت: در حال حاضر گروه‌های مختلف فلسطینی که در نوار غزه حضور دارند، نمایندگانی را در چارچوب هیأت فلسطینی به قاهره اعزام کرده‌اند ولی هنوز مشخص نیست که با وجود منازعات مسلحانه چطور آتش‌بس طولانی مدت ممکن خواهدبود.

میرطاهر در رابطه با تأثیر طولانی شدن مذاکرات آتش‌بس و نقض آن در داخل سرزمین‌های اشغالی، خاطرنشان کرد: پس از کشف تونل‌هایی که مبارزان فلسطینی از طریق آن به داخل سرزمین‌های اشغالی عملیات نفوذی را ترتیب می‌دادند، شاهد ایجاد رعب و وحشت فراوان در میان ساکنان شهرک‌های صهیونیست نشین هستیم که خود تبدیل به مسئله ای در اسراییل شده است و با توجه به این‌که تکلیف آتش‌بس مشخص نیست ساکنان شهرک‌های صهیونیست نشین از بازگشت به خانه‌های خود در نزدیکی نوار غزه خودداری می‌کنند.

وی با بیان این‌که نقض آتش‌بس‌ها و ادامه حملات در نوار غزه ضربه سنگینی را به رژیم صهیونیستی وارد کرده است، افزود: این رژیم طی این مدت متحمل صدمات سنگین اقتصادی و اجتماعی شده است و به همین دلیل نتانیاهو در برهه کنونی بیشترین تلاش را انجام می‌دهد تا مذاکرات قاهره به نتیجه برسد.

میرطاهر در پایان با اشاره به دور جدید مذاکرات در قاهره گفت: بی‌شک رژیم صهیونیستی از وحدت عمل گروه‌های فلسطینی در هراس است و حتی می‌توان یکی از علل حمله اسرائیل به غزه را کنار گذاشتن اختلافات میان حماس و تشکیلات خودگردان دانست و طبیعتا" ادامه روند وحدت فلسطینی‌ها چه در مذاکرات آتش‌بس و چه در مقابله با اسرائیل مثبت ارزیابی شده و این امر قطعا باعث هراس رژیم صهیونیستی خواهد بود.

انتهای پیام

کد N464371