حریت گزارش داد:

وضعیت حکومت داری درترکیه تا تاریخ 28 آگوست/لیست مهمانان مراسم تحلیف

آمریکا اروپا

03/06/1393 11:36

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حریت، در تاریخ 28 آگوست (سه روز دیگر) "عبدالله گل" در مراسم تحلیف، پست ریاست جمهوری ترکیه را به "رجب طیب اردوغان" تحویل می دهد.

در این مراسم مقامات عالی رتبه بیش از 20 کشور جهان حضور خواهند داشتند و "جمیل چیچک" رئیس پارلمان ترکیه، نیز خواستار نشست ویژه پارلمان در روز برگزاری مراسم تحلیف شده است.

این وضعیت در حالی است که در جلسه هفته گذشته شورای اجرایی حزب حاکم ترکیه، با انتخاب "احمد داداوغلو" به عنوان رئیس جدید حزب عدالت و توسعه و نخست وزیر آتی ترکیه موافقت شده است.

البته نخست وزیری داوداوغلو از روز 28 اگوست آغاز می شود و وی روز بعد یعنی زمانی که حکم تشکیل کابینه را از رئیس جمهور جدید دریافت می کند بطور رسمی نخست وزیر جدید ترکیه خواهد بود.

نظر به آنکه ترکیه در سال بعد شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خواهد بود بعید است داوداوغلو برای یک سال باقیمانده از عمر دولت دست به تغییرات و جابجایی های گسترده در ترکیب کابینه بزند.

بر اساس این گزارش، از جمله افرادی که در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ترکیه شرکت می کنند می توان به روسای جمهور بلغارستان، مولداوی، مقدونیه، آلبانی، سومالی، کوزوو، اتیوپی، بخش ترک نشین قبرس، امیر قطر و معاونین رئیس جمهور کشورهایی همچون گامبیا، غنا، و روسای مجلس آذربایجان و ساحل عاج، نخست وزیران پاکستان، رومانی، بلاروس، گابن، گرجستان، اردن، تاجیکستان، نیجر، مغرب، وزیران امور خارجه ایران و روسیه، و وزیر کشور آلمان اشاره کرد.

نکته جالب در این مورد آن است که هنوز مشخص نیست از آمریکا چه مقامی برای شرکت در مراسم تحلیف به ترکیه سفر می کند.