پادشاه اردن: از تلاش‌های جامعه جهانی برای توقف خشونت‌ها در غزه حمایت می‌کنیم

پادشاه اردن ضمن تاکید بر حمایت این کشور از روند سیاسی فراگیر در عراق و حفظ وحدت این کشور، در خصوص اوضاع فلسطین گفت: ما همچنان از تلاش های جامعه جهانی برای توقف خشونت‌ها در نوار غزه حمایت می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، عبدالله دوم، پادشاه اردن در دیدار با رئیس و اعضای فراکسیون اصلاح پارلمانی تصریح کرد: اردن از زمان تاسیس خود همواره در صلح و ثبات بوده و این مساله به خاطر آگاهی و هوشیاری شهروندان و وحدت آن‌ها و تلاش دستگاه‌های امنیتی به ویژه در مقابله با تروریسم و تندروی، است.

وی تاکید کرد: اردن همواره قادر به مقابله با سخت ترین شرایط و برخورد با چالش های مختلف بوده است و شرایط و چالش های منطقه‌ای پافشاری و عزم و اراده ما را برای اصلاحات فراگیر و پیشرفت و شکوفایی بیشتر کرده است.

وی بار دیگر تاکید کرد: اگر بتوانیم مشکل اقتصاد را حل کنیم پس از بزرگترین چالش‌ها نیز می‌توانیم عبور کنیم چرا که مشکل ما سیاسی یا امنیتی نیست بلکه اقتصادی است.

پادشاه اردن ضمن تاکید بر لزوم اتخاذ اقداماتی برای افزیاش اصلاحات در این کشور از همگان خواست تا با مشارکت فعال و همکاری و هماهنگی برای پیشرفت و بهبود اقتصاد کشور تلاش کنند.

وی ضمن اشاره به اهمیت مشارکت فراکسیون‌های پارلمانی در ایجاد نقشه راه برای بهبود اقتصاد کشور گفت، اختلافات در دیدگاه‌ها تا زمانی که همگان بر اولویت‌ها و اهداف ملی تاکید داشته باشند، پدیده‌ای سالم و درست است. اوضاع اقتصادی در واقع در صدر اولویت‌های ماست و یکی از مهمترین چالش‌هایی است که ما با آن مواجهیم برای همین باید همگان برای بهبود وضعیت اقتصاد تلاش کنند.

عبدالله دوم ضمن تاکید بر اهمیت افزایش همکاری و هماهنگی میان مقامات گفت: مرحله کنونی تلاش برای بهبود عملکرد پارلمان و فراکسیونهای پارلمانی را می‌طلبد.

وی ضمن تاکید بر موضع ثابت اردن در قبال مسائل مختلف منطقه و نقش محوری که این کشور در تحکیم امنیت و ثبات در منطقه دارد گفت: اردن به تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک و همکاری خود با جامعه جهانی برای پایان دادن به حملات اسرائیل به نوار غزه و حمایت از مردم فلسطین از طریق ارائه کمکهای بشردوستانه لازم به آن‌ها ادامه می‌دهد.

وی بر لزوم اتخاذ اقدامات و موضعی مناسب برای بازسازی نوار غزه و لزوم افزایش تلاش‌های بین‌المللی برای از سرگیری مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل تاکید کرد و گفت: مردم فلسطین تنها کسانی هستند که حق دارند در خصوص آنچه رخ داده و داوری درباره آن نظر بدهند و تصمیم بگیرند.

پادشاه اردن بر لزوم حل مساله فلسطین و پایان دادن به خشونت‌های رژیم صهیونیستی و تشکیل کشور مستقل فلسطین براساس راه حل تشکیل دوکشوری و طرح صلح عربی و قوانین بین‌المللی تاکید کرد.

وی هشدار داد: عدم حل نهائی درگیری‌ها میان فلسطین و اسرائیل و عدم رسیدن به صلح فراگیر منطقه را به سمت افزایش تجاوزات و حملات اسرائیل می‌برد و در این حملات مردم فلسطین تنها قربانی هستند.

پادشاه اردن در خصوص تحولات اوضاع در سوریه بر لزوم ایجاد راهکاری سیاسی و فراگیر برای پایان دادن به بحران این کشور و لزوم کمک جامعه جهانی به اردن به خاطر مشکلات آوارگان سوری تاکید کرد.

وی همچنین حمایت خود را از تلاش‌های صورت گرفته برای حفظ وحدت عراق از طریق آغاز روند سیاسی فراگیر که تمامی عراقی‌ها در آن مشارکت داشته باشند اعلام کرد.

رئیس و اعضای فراکسیون اصلاح پارلمانی نیز در این دیدار از مواضع اردن در قبال مسائل جهان عرب و برخورد مسئولانه و درست با چالش‌های منطقه قدردانی کرد.

انتهای پیام

کد N464071