لاریجانی در نشست روسای مناطق آموزش و پرورش:| 198368

کار شتابزده در آموزش و پرورش جواب نمی‌دهد

مجلس

در کشور مشکلات بسیاری مانند بیکاری، عدم قانون‌مداری، اخلاقیات عمومی، مدرک گرایی وجود دارد و همه این‌ها نشان می‌دهد که ما توجه لازم را به امر توسعه که زیر بنایش آموزش و پرورش است نکرده یا کم کرده‌ایم.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آموزش و پرورش زیربنای توسعه است که به آن توجه لازم را نکرده یا کم کرده‌ایم،‌گفت:‌کار شتابزده در آموزش و پرورش جواب نمی‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی لاریجانی در سی و یکمین نشست روسای مناطق آموزش و پرورش که در مرکز بین‌المللی همایش‌های رازی برگزار شد با اشاره به فرا رسیدن هفته دولت سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر گفت: شهیدان رجایی و باهنر دو معلم پاکباخته و انقلابی بودند که در انقلاب اسلامی نقش برجسته‌ای داشتند و انصافا باید تحسین کرد که دولت جمهوری اسلامی ایران این دو الگو را برای هفته دولت قرار داده است و امیدوارم این الگو برای دولتمردان همواره وجود داشته باشد.

وی با اشاره به تدوین سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش اظهار داشت: این سند پس از گذشت سال‌های بسیار و با یک کش و قوس سرانجام در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و بر اساس آن در آموزش و پرورش یک سمت‌گیری روشن به دست آمد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: با تدوین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش راه مشخص و مدونی که در همه جهات حکومت به آن نظر کرده را به همراه داریم که در بخش‌های دیگر چنین چیزی نیست و ممکن است فقط سیاست‌ها کلی باشد. مثلا الان که بحث اقتصاد مقاومتی مهم و مطرح است سندی مدون برای صنعتی شدن کشور که همه قبول داشته باشند و به آن پایبند باشند، نداریم.

لاریجانی با بیان اینکه برای رسیدن به اجرای سند تحول بنیادین نیاز به طراحی نقشه راه است تصریح کرد: باید همه وجوه این سند متوازن، اجرایی شود و عدم تعادل آن موجب می‌شود تا در رسیدن به نتیجه مد نظر موفق نباشیم.

وی با تاکید بر اینکه در آموزش و پرورش کار شتابزده جواب نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: در آموزش و پرورش باید کار همراه با پژوهش و کارشناسی شده باشد. مساله آموزش و پرورش با افراد و خانواده‌های بسیاری همراه است.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در آموزش و پرورش امور با بخشنامه و آیین‌نامه جلو نمی‌رود، تصریح کرد: باید اقناع را سر لوحه خویش قرار داد تا عقلانیت پشت کار شما متبلور باشد.

لاریجانی با بیان اینکه یکی از ارکان توسعه کشور آموزش و پرورش است یادآور شد: تاثیر آموزش و پرورش در توسعه نمی‌تواند فوری باشد چرا که آموزش و پرورش یک امر زیربنایی است و اگر آن همراه با تحولات روز باشد، کشور در یک بازه 20،30 ساله شکوفایی‌اش را حس می‌کند و سایر کشورها هم در این مساله یک کار درازمدت را شکل می‌دهند.

رئیس مجلس با یادآوری اینکه رکن پیشرفت هر کشوری در آموزش و پرورش استوار است ابراز داشت: در کشور مشکلات بسیاری مانند بیکاری، عدم قانون‌مداری، اخلاقیات عمومی، مدرک گرایی وجود دارد و همه این‌ها نشان می‌دهد که ما توجه لازم را به امر توسعه که زیر بنایش آموزش و پرورش است نکرده یا کم کرده‌ایم.

وی با تاکید مجدد بر اجرای متوازن و همه‌جانبه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش عنوان کرد: اولین گام در این راستا این است که ما دریابیم که توسعه امری درونی است و وارداتی نیست. اصل و جوهر توسعه باید توسط ما صورت بگیرد که در این صورت ما متوجه آموزش و پرورش می‌شویم و دیگر وزیر نباید نالان از بودجه باشد و ما هم دیگر بودجه آموزش و پرورش را جزو بودجه‌های مصرفی نمی‌دانیم.

رئیس قوه مقننه افزود: اگر بر این مساله اعتقاد ایجاد شد دیگر مشکلات هم حل می‌شود.

لاریجانی با اشاره به مشکلات معیشتی معلمان گفت: نیاز است تا معلمان یک آرامش روانی داشته باشند. وقتی نیروی انسانی آموزش و پرورش آرامش روانی نداشته باشد کارش را نمی‌تواند با موفقیت انجام دهد. بنابراین معلم باید از یک سطح معقولانه از معیشت برخوردار باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: متاسفانه شرایط کشور امسال نگذاشت در بودجه آموزش و پرورش جهشی داشته باشیم ولی امیدواریم با توجه به شرایط فعلی کشور که رو به بهبود است شاهد جهشی در بودجه آموزش و پرورش باشیم. تصور نکنید که دولت یا مجلس اقدامی در این راستا نکرده است. بدانید که این اقدامات نیز مورد قبول ما هم نبود. نه اینکه نخواسته‌ایم بلکه نمی‌توانستیم. کشور با مسائل بسیاری رو به رو است و مساله پرونده هسته‌ای و وضعیت پیرامونی کشور موجب این مسائل شد ولی شرایط کشور رو به بهبود است و بالاخص در وضعیت اقتصادی شاهد یک ایجاد آرامش هستیم که دولت در حال انجام است.

کد N463957