پنجمین جشنواره پیامک ادبی رضوی برگزار می‌شود

امام رضا ع ,حضرت معصومه س ,ذي‌القعده,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: در بین هنرهای اسلامی و ایرانی هنر اصیل خوشنویسی در میان مردم از جایگاه خاصی برخوردار است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سیدسعید سرابی افزود: طیف گسترده‌ای از هنرمندان هر ساله به این جشنواره اقبال نشان می‌دهند که این امر نشان دهنده پیوند بین هنرمندان و فرهنگ رضوی است.

وی با تاکید بر کیفی سازی این جشنواره اظهار کرد: سال گذشته یازدهمین دوره جشنواره خوشنویسی رضوی برای اولین بار در مشهد برگزار شد که پس از جشنواره جلسه آسیب شناسی و بررسی نقاط قوت و ضعف جشنواره نیز برگزار شد امسال می‌طلبد که با نگاه به آسیب‌های سال گذشته نقاط ضعف جشنواره به حداقل برسد و کیفیت جشنواره مد نظر قرار گیرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: داوری آثار دوازدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی با حضور داوران این جشنواره در انجمن خوشنویسان کشور در تهران برگزار شد.

وی از داوری آثار این جشنواره توسط 12 نفر از اساتید برجسته خوشنویسی خبر داد و گفت: این آثار در رشته‌های نستعلیق، شکسته نستعلیق، ثلث، نسخ و خط تحریری توسط این اساتید داوری شد.

سرابی اظهار کرد: در رشته نستعلیق غلامحسین امیرخانی، علی شیرازی و احمد قائم مقامی در رشته شکسته نستعلیق محمد حیدری، مجتبی ملک زاده و علی اکبر رضوانی در رشته نسخ و ثلث سید رضا بنی رضی، محمد کاشانی آزاد و حسین نجفی در رشته خط تحریری حسین خیامی، محمد کاظمیان، محمد علی محمد باقرزاده طوسی این آثار را داوری کردند.

وی کیفیت آثار ارسالی را مناسب خواند و افزود: بر اساس نظر هیات داوران که آثار را داوری کرده بودند آثار این جشنواره رشد کیفی خوبی داشته است به طوری که استاد امیرخانی به تمجید از آثار این جشنواره پرداخت.

وی از حضور استاد امیرخانی در اختتامیه جشنواره خوشنویسی رضوی خبر داد و گفت: پیگیری‌های لازم برای حضور معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر اساتید برجسته کشوری در اختتامیه جشنواره انجام شده است.

سرابی با بیان این‌که «داوری آثار در تهران انجام شد» اظهار کرد: با عنایت به این که اکثر داوران جشنواره از اساتید برجسته کشوری که در تهران ساکن هستند می‌باشند تمهیداتی انجام شد که داوری‌های جشنواره در تهران انجام شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، با بیان اینکه 12نفر از اساتید برجسته خوشنویسی به داوری آثار منتخب پرداختند، تصریح کرد: در جشنواره‌ها طبق روال معمولی که وجود دارد، آثار ارسالی در دو مرحله داوری می‌شود؛ یک داوری اولیه و دیگری داوری نهایی است که قبل از این داوری‌ها کارها ایمیل می‌شود یعنی تصویر اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌شود و از میان تصاویر ارسالی یک سری از آثار برگزیده شده و به صاحبان آثار اطلاع داده می‌شود که اصل آثار را ارسال کنند.

وی با بیان این‌که «480 اثر به جشنواره رسیده است» بیان کرد: همزمان با برگزاری جشنواره خوشنویسی در مشهد دو نمایشگاه از آثار این جشنواره در مشهد برگزار می‌شود.

دبیر دوازدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی گفت: آثار برتر جشنواره خوشنویسی رضوی با نام جشنواره دوازدهم رضوی در کتابی به چاپ خواهد رسید.

وی با بیان این‌که «هدف ما این است که آثار جشنواره در معرض دید علاقمندان قرار گیرد» افزود: این آثار بر روی لوح فشرده قرار می‌گیرد و سعی می‌شود تا آثار ارسالی در جاهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

جشنواره خوشنویسی رضوی یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌ها در جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) است که امسال دوازدهمین دوره آن به صورت سراسری برگزار می‌شود. این جشنواره اهدافی همچون ترویج و اشاعه فرهنگ رضوی، جریان‌سازی هنر ایرانی اسلامی، الگوسازی و تبیین فرهنگ متعالی رضوی و ... را دنبال می‌کند و در پنج رشته نستعلیق، شکسته‌نستعلیق، نسخ، ثلث و خط تحریری برگزار می‌شود.

وی هم چنین در ادامه در خصوص جشنواره سراسری محراب، اظهار کرد: 570 اثر به دبیرخانه این جشنواره رسیده است.

سرابی تصریح کرد: تلاش می کنیم تا یکی از مراجع حاضر در مشهد را برای این مراسم دعوت کنیم.

دبیر جشنواره سراسری محراب خاطرنشان کرد: فیلم کوتاه، فیلم مستند، پویا نمایی، داستان کوتاه، شعر، نشریه، نشریه دیواری، پوستر و بروشور از جمله سرفصل های بخش برنامه‌های تولیدی جشنواره سراسری محراب است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 150 اثر در قالب‌های شعر، داستان کوتاه و بیش از 50 اثر در بخش‌های فیلم کوتاه و انیمیشن بخش تولیدی جشنواره سراسری محراب ارسال شده است.

دبیر جشنواره سراسری محراب ادامه داد: همچنین بیش از 60 اثر در قالب پوستر و بیش از 70 اثر بصورت نشریه در بخش تولیدی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.

سرابی به زمان آغاز داوری این جشنواره اشاره کرد و افزود: داوری آثار دریافتی در بخش‌های الگویی، تولیدی و پژوهشی از ابتدای شهریور ماه به مدت یک هفته انجام می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که «فعالیت دبیرخانه دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) نسبت به سال‌های گذشته به نقطه اوج خود رسیده است» افزود: توجه به کیفیت در حوزه جشنواره‌ها اصلی بوده است که از دبیرخانه اصلی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) نشأت گرفته و به جشنواره‌های مختلف فرهنگی هنری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) تسری پیدا کرده است.

48 نفر از ارسال کنندگان بهترین پیامک‌های ادبی رضوی در سطح ملی و استانی با اهداء تندیس، لوح سپاس و جایزه نقدی سه میلیون ریالی تقدیر می‌شوند.

بابک دربیکی، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر پنجمین جشنواره پیامک ادبی رضوی با بیان این مطلب افزود: پنجمین جشنواره پیامک ادبی رضوی، از سری برنامه‌های موضوعی دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) است که به مناسبت میلاد با سعادت هشتمین اختر تابناک امامت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و حضرت فاطمة معصومه(س) برگزار می‌شود.

وی از جمله اهداف برگزاری این جشنواره را اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و مذهبی مرتبط با سیره ائمه اطهار به ویژه ابعاد مختلف شخصیت حضرت علی ابن موسی الرضا(ع)، شناسایی و ارج نهادن به تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار برتر فرهنگی هنری در زمینه سیره، شخصیت و معارف امام رضا(ع) و کمک به انتشار گسترده‌تر این آثار، استفاده از ظرفیت‌های متنوع آفرینش‌ها و کوتاه‌ نویسی‌های ادبی با استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی دانست.

مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محورهای جشنواره را تک ‌بیت‌ها و جملات ادبی با موضوع حال و هوای عرفانی بارگاه و صحن و سرای حضرت امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س)، تمثیل‌ها، رؤیا‌پردازی‌ها و صور خیال و سایر آرایه‌های ادبی در شعر و نثر، جملات کوتاه با الهام از زندگانی امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) عنوان کرد.

وی گفت: پس از ارزیابی هیات داوران، پیامک‌های برتر انتخاب و در آیین پایانی جشنواره از نفرات برگزیده تقدیر خواهد شد.

وی تصریح کرد: آثار برگزیده در قالب کتاب، چاپ و برای شرکت کنندگان ارسال خواهد شد.

وی از جمله ویژگی‌های جشنواره امسال را انتخاب سه استان بعنوان " استان برگزیده " عنوان کرد و گفت: این انتخاب از سوی کمیته ارزیابی و نظارت پس از بررسی عملکرد استان‌ها در زمینه‌های اطلاع رسانی، چاپ و نشر، تولیدات رسانه‌ای و تبلیغات در پایان جشنواره صورت می‌گیرد.

به گفته دبیر جشنواره پیامک ادبی رضوی، مراسم پایانی جشنواره همزمان با دهه کرامت با حضور مسئولین حوزه فرهنگی کشور و برگزیدگان ملی و استانی در تهران برگزار می‌شود.

ارسال بیش از 1000 داستان به دبیرخانه دهمین جشنواره سراسری کبوتر حرم

محمدرضا سوقندی، دبیر دهمین جشنواره سراسری داستان‌های رضوی (کبوتر حرم) از رشد 21 درصدی آثار رسیده به این دبیرخانه خبر داد.

وی گفت: دریافت 1036 اثر از 571 شرکت کننده از 31 استان کشور نشان از استقبال شایسته داستان نویسان رضوی از دهمین جشنواره سراسری داستان‌های رضوی دارد.

سوقندی ادامه داد: استان‌های خراسان رضوی با 166 اثر از 84 شرکت کننده، تهران با 111 اثر از 66 شرکت کننده و سمنان با 102 اثر از 102 شرکت کننده رتبه‌های اول تا سوم ارسال آثار را به خود اختصاص داده‌اند.

وی تصریح کرد: ابوالفضل شهرآبادی، 6 ساله از استان مازندران و رضوان نیلی پور 66 ساله از استان اصفهان هم کوچکترین و بزرگترین شرکت کننده این دوره از جشنواره هستند.

دبیر دهمین جشنواره سراسری داستان‌های رضوی (کبوتر حرم) خاطرنشان کرد: نهمین جشنواره سراسری داستانهای رضوی با 868 اثر از 490 شرکت کننده برگزار شد.

بر اساس این گزارش، دهمین جشنواره سراسری داستان‌های رضوی از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 9 و 10 شهریور ماه 93 در استان سمنان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N463725