پادشاه تایلند نخست وزیری ˈچان اوچاˈ را تایید کرد

نخست وزیر

کوالالامپور- ایرنا - تایید روز دوشنبه نخست وزیری ˈپرایوت چان اوچاˈ فرمانده 60 ساله ارتش تایلند توسط ˈبهومیبول آدولیادجˈ پادشاه 86 ساله این کشور، راه وی را برای تعیین دولت موقت هموار کرد.

به گزارش ایرنا، این تنها نامزد نخست وزیری تایلند روز پنجشنبه در رای گیری 15 دقیقه ای مجلس ملی قانونگذاری با 191 رای از 197 نماینده این مجلس و بدون رای مخالف به عنوان نخست وزیر انتخاب شد و در انتظار تایید پادشاه نشست.

تارنمای روزنامه ˈبانکوک پستˈ اعلام کرد آیین مختصر تایید بیست و نهمین نخست وزیر تایلند در مقر ارتش برگزار شد.

ˈچان اوچاˈ در زمان تصدی چهار ساله خود به عنوان فرمانده ارتش بسیاری از مردان نظامی قابل اعتماد خود را در موقعیت های کلیدی گمارده است.

برخی ناظران معتقدند نخست وزیر پست وزارت دفاع در کابینه موقت نظامی را خود بر عهده خواهد گرفت. وی هم اکنون ریاست شورای ملی حفظ صلح و نظم تایلند را نیز بر عهده دارد.

برخی ناظران می گویند چان اوچا تا 30 سپتامبر ( هشتم مهر) از پست فرماندهی ارتش استعفا خواهد داد و معاون وی فرماندهی ارتش را در دست می گیرد.

فرمانده ارتش تایلند که خود را برای تکیه بر کرسی نخست وزیری آماده می کرد روز شنبه با شکایت به دادگاه قانون اساسی به دلیل تخطی از منشور دولت موقت مواجه شد.

ˈسیرسوان جانیاˈ رییس سازمان حفاظت از قانون اساسی تایلند گفته بود از نظر قانونی فردی که به عنوان نخست وزیر انتخاب می شود نمی تواند پست دیگری را اشغال کند. این در حالی که است چان اوچا ریاست شورای ملی حفظ صلح و نظم تایلند را که پس از کودتای اول خرداد و سرنگونی ˈیینگلوک شیناواتراˈ نخست وزیر این کشور شکل گرفت، بر عهده دارد.

چان اوچا پس از کودتا برنامه ای سه مرحله ای آشتی ملی، تشکیل دولت و برگزاری انتخابات را اعلام کرد و اکنون در مرحله دوم برنامه خود قرار دارد.

مرحله آشتی ملی با دستگیری تمام رهبران احزاب، مقامات و دانشگاهیان و تسلط بر رسانه ها انجام شد، مرحله دوم خود نخست وزیر شد و تشکیل کابینه را بر عهده دارد.

پرایوت چان اوچا پیش از انجام مرحله سوم برنامه خود که برگزاری انتخابات در اواخر سال 2015 میلادی است اکنون باید به تشکیل کابینه، انجام اصلاحات اعلام شده قبل از انتخابات و بودجه سالیانه بیندیشد.

برخی کارشناسان تایلند بر این باورند سیاست این فرد نظامی نشان می دهد وی خواستار قبضه کردن قدرت است و میلی برای بازگرداندن دموکراسی به تایلند ندارد.

آساق**1611
کد N463681