درخواست صدراعظم آلمان از قطر برای کمک به برقراری آتش بس دائم در غزه

خاورمیانه,مرکل

برلین - ایرنا - صدر اعظم آلمان روز یکشنبه طی سخنانی درخصوص وضعیت بحران در غزه با نگرانی از ادامه خشونت ها در این منطقه و وخیم خواندن اوضاع، از دولت قطر خواست از نفوذ خود در حماس درجهت برقراری آتش بس دائم در منطقه استفاده کند.

به گزارش ایرنا،ˈ آنگلا مرکلˈ گفت و گو با شبکه تلویزیونی ARD،با متهم کردن حماس به استفاده از غیر نظامیان در مقابله با تهاجم اسرائیل به غزه همچنین ابراز امیدواری کرد که مذاکرات در مصر گام به گام منجر به برقراری یک آتش بس دائم شود.

صدر اعظم آلمان با اشاره به حضور خالد مشعل رهبر سیاسی حماس در کشور قطر گفت: دوحه به طور قطع این امکان را دارد که با استفاده از این فرصت تاثیر فراوانی روی تصمیمات سران حماس داشته باشد.

مرکل بار دیگر با اعلام حمایت رسمی برلین از رژیم اسرائیل،حملات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به غزه را دفاع از خود دانست.

وی همچنین درخصوص وضعیت عراق و اخبار منتشر شده مبنی بر کمک نظامی آلمان به کردها برای مقابله با داعش،با بیان این که گروه تروریستی داعش در عراق اقدام به نسل کشی کرده است،گفت: داعش به صورت بی رحمانه ای علیه دگر اندیشان اعم از مسلمان و مسیحی اقدام می کند و برای ما پسندیده نیست که فقط نظاره گر این جنایت ها باشیم.

وی با تاکید بر این که باید به اقدامات تروریستی این گروه شبه نظامی پایان داده شود،ارسال سلاح به کردها و اعزام نیروی نظامی از سوی آلمان به عراق را رد کرد اما گفت که استفاده اصولی از سربازان آلمانی در عراق از جمله برای ارائه آموزش منتفی نیست.

مرکل خاطرنشان کرد: البته درحال حاضر برنامه های مشخصی برای این منظور وجود ندارد و لزوما آموزش تجهیزات نظامی نباید در خاک عراق انجام شود.

صدر اعظم آلمان درحالی ارسال سلاح و تجهیزات نظامی برای کردهای عراق را رد کرده است که رسانه های این کشور خبر می دهند دولت مرکل قرار است روز چهارشنبه آینده در نشست هفتگی خود درخصوص اینکه چه نوع تسلیحات نظامی و در چه ابعادی برای کردهای عراق ارسال شود، تصمیم خواهند گرفت.

تصمیم دولت درمورد ارسال سلاح برای کردهای عراق می بایست در نهایت به تصویب نمایندگان مجلس این کشور نیز برسد که انتظار می رود درصورت قطعی شدن این کمک نظامی در جلسه دولت، نمایندگان مجلس نیز در جلسه ویژه ای در طول هفته، این تصمیم را به رای گذارند.

ˈتوماس دماتزیرˈ وزیر کشور آلمان در آستانه تشکیل جلسه دولت برای تصمیم گیری درمورد ارسال سلاح به عراق هشدار داده است که این اقدام می تواند منجر به افزایش خطر تروریسم در آلمان شود.

به گفته دماتزیر، درحال حاضر نزدیک به 400 تن از اسلام گرایان تندرو از آلمان در جنگ داخلی سوریه حضور دارند و ممکن است بخشی از آنها به عراق منتقل شده باشند.

خبرگزاری آلمان نیز در گزارشی از تشکیل پرنده قضایی برای حداقل 139 نفر از آلمانی هایی که در جنگ های سوریه و عراق حضور داشته اند، خبر داده و می نویسد، تحقیقات قضایی درمورد این افراد در حال انجام است.

صدر اعظم آلمان در ادامه مصاحبه خود درخصوص بحران اوکراین و مذاکرات آتی روسای جمهوری روسیه و اوکراین که قرار است روز سه شنبه در مینسک پایتخت بلاروس برگزار شود، نسبت به آنچه ˈ انتظارات بیش از حد از این ملاقاتˈ خواند، هشدار داد.

مرکل افزود: نباید انتظار داشته باشیم که اولین ملاقات پوتین و پروشنکو به برداشته شدن یک گام اساسی و بزرگ برای پایان دادن به بحران اوکراین منجر شود.

وی باردیگر اقدام نظامی را راه حل مشکل اوکراین ندانست و تاکید کرد که تنها با گفت و گو و مذاکره می توان به این بحران خاتمه داد.

صدر اعظم آلمان در پاسخ به این سوال که آیا به نظر او ادامه وضعیت بحرانی اوکراین در نهایت منجر به حمله نظامی روسیه به این کشور خواهد شد،گفت: شرایط فعلی بسیار شکننده است اما در عین حال مردم اوکراین باید این امکان را داشته باشند که مسیر خود را برای ساختن کشور ادامه دهند.

مرکل یاداور شد: از طرف دیگر معتقدم که جایگاه روسیه در منطقه نیز نباید خدشه دار شود زیرا ما همچنان علاقمند به ادامه روابط خوب با مسکو هستیم.

اروپام*1*456*1701 ** 1917
کد N463479