در دیدار با رئیس‌جمهور عراق؛

ظریف: ایران همواره در کنار ملت عراق خواهد بود

محمدجواد ظريف

وزیرامورخارجه کشورمان در دیدار با رئیس جمهور عراق با تأکید بر وحدت همه گروه‌های سیاسی عراق و نقش مرجعیت در ثبات این کشور گفت : جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت عراق خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) محمدجواد ظریف در ادامه دیدار و گفت‌وگو با مقامات عراقی با فؤاد معصوم؛ رئیس‌جمهور عراق دیدار و گفت‌وگو و اظهار کرد: اطمینان می‌دهیم به همان اندازه که از مالکی که نقش بزرگی در مبارزه با تروریسم داشت، از دولت آینده عراق نیز حمایت می‌کنیم.

وی گفت: امیدوارم آینده روشنی برای دوستان‌مان در عراق با همکاری و همدلی شکل بگیرد و ما همواره برای دوست خوب‌مان جلال طالبانی دعا کرده‌ایم و می‌کنیم.

وی با اشاره به این‌که «همه دنیا در مبارزه با تروریسم باید همکاری کنند» افزود: از اولین روز حمله گروه‌های تروریستی به موصل، جمهوری اسلامی در کنار عراق حضور داشته است.

وزیر خارجه با بیان این‌که «همان روزی هم که اربیل مورد هجمه قرار گرفت ما در کنار مردم اربیل قرار گرفتیم و به آنان کمک کردیم.» افزود: گروه‌های تروریستی یک خطر فقط برای یک کشور نیست ، بلکه برای همه منطقه است.

وی گفت: همان‌طور که در کنار برادران کرد و شیعه ایستاده ایم در کنار برادران اهل تسنن نیز حضور خواهیم داشت؛ زیرا فکر می‌کنیم بزرگترین قربانیان این حملات تروریستی برادران اهل تسنن هستند و خطر گروه‌های تروریستی برای تمام ملت عراق است.

وی اظهار کرد: اقدامات وحشیانه تروریست‌ها در یکی دو ماه گذشته بر هیچ کس پوشیده نیست و ضرورت دارد با این گروه‌ها برخورد شود تا نابود شوند.

وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به این‌که «معتقدیم وقت همکاری برای نابود کردن گروه‌های تروریستی است» ، افزود: برای این موضوع نیز گفت‌گوهای منطقه‌ای را آغاز کرده‌ایم.

وی اظهار کرد: انتخاب نخست وزیر جدید عراق را خوشآمد گفتیم و یک تصمیم عراقی گرفته شد و ما حتماً در کنار ملت عراق خواهیم بود، ما در کنار همه گروه ها و کشورها برای برخورد جدی با تروریسم خواهیم بود.

وی افزود: ادامه روند سیاسی کشور عراق که همانا بر مبنای رأی مردم عراق است یکی از اقدامات ضروری است که در دولت جدید باید درباره آن با دقت تصمیم‌گیری شود و ما هم در این مسیر حتماً مبارزه با تروریسم را تشویق می‌کنیم تا همه گروه‌های عراقی بتوانند با وحدت این روند را ادامه دهند.

وی با اشاره به این‌که «مشکلات اکنون عراق به گذشته این کشور بر می‌گردد»، گفت: امیدوارم مبنای صحیحی ایجاد شود و با همکاری شما و پارلمان و راهنمایی مرجعیت دینی، عراق در مسیر رشد و پیشرفت قرار گیرد.

وزیر امورخارجه کشورمان بعد از دیدار با فؤاد معصوم رئیس جمهور عراق با سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

قرار است ظریف در آخرین دیدار روز اول سفر خود به بغداد با ابراهیم جعفری رئیس ائتلاف اتحاد ملی عراق نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

انتهای پیام

کد N463410