سرویس جاسوسی انگلیس قاتل روزنامه نگار آمریکایی در عراق را شناسایی کرد

تسنیم نوشت:

منابع امنیتی انگلیس اعلام کردند که مظنون اصلی قتل روزنامه نگار آمریکایی که اخیرا توسط داعش در عراق سر بریده شده است را شناسایی کرده‌اند.

نشریه انگلیسی «ساندی تایمز» به نقل از منابع امنیتی نوشت که عوامل جاسوسی سرویس اطلاعات داخلی و خارجی انگلیس مظنون اصلی قتل «جیمز فولی» روزنامه نگار آمریکایی را که اوایل هفته جاری در عراق به قتل رسیده و سر از بدنش جدا شده است را شناسایی کرده اند.

بر اساس این خبر، مرد نقاب داری که در ویدئوی منتشر شده از اعدام فولی دیده می شود، «عبدل ماجد عبدالباری» نام دارد که مظنون اصلی و 23 ساله قتل روزنامه نگار آمریکایی در عراق است که سال گذشته میلادی، خانه 1.6 میلیون دلاری خود در غرب لندن را ترک کرده است؛ عبدالباری اخیرا تصویری از خود به همراه چند سر بریده در رسانه های اجتماعی منتشر کرده است.

گروره تروریستی داعش در تاریخ 19 آگوست ویدئویی را در سایت «یوتیوب» منتشر کرد که نشان می داد یک مرد نقاب پوش سر جیمز فولی روزنامه نگار آمریکایی را از بدنش جدا می کند؛ جیمز فولی در نوامبر سال 2012 میلادی در شمال غربی سوریه به اسارت گرفته شده بود.

قاتل این روزنامه نگار در این ویدئو اعلام کرده است که فولی کشته می شود زیرا «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا دستور حملات هوایی علیه مواضع داعش در شمال عراق را صادر کرده است.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که «فیلیپ هاموند» وزیر دفاع انگلیس ساعات آغازین امروز یکشنبه اعلام کرد که داعش در حال تبدیل عراق و سوریه به یک کشور تروریستی به عنوان پایگاه خود برای شروع حملات علیه غرب است؛ هاموند گفت که تهدید این گروه از سوریه و عراق می تواند به اندازه یک نسل طول بکشد.

داعش که از شاخه های القاعده محسوب می شود، ضمن جنگ علیه «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه، در ماه ژوئن سال جاری میلادی حمله ای گسترده به عراق داشت و بخش های بزرگ این کشور را تحت سلطه گرفت؛ در اواخر ژوئن بود که این گروه تروریستی خلیفه معرفی کرد و خود را دولت اسلامی خواند؛ به دنبال پیشروی داعش در عراق و به خطر افتادن منافع آمریکا و غرب در شهر اربیل بود که رئیس جمهور آمریکا در آگوست سال جاری، دستور حمله هوایی به مواضع داعش در عراق را صادر کرد.

26149

کد N463269