رئیس فراکسیون رهروان در جمع خبرنگاران:

رای‌گیری استمزاجی شتابان انجام شد/ اگر فراکسیون جدیدی با حضور چند نفر تشکیل شود مشکلات تعاملی دولت و مجلس حل نمی شود.

مجلس

رئیس فراکسیون رهروان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه لاریجانی در طول سال های گذشته هزینه مشی اخلاقی و اعتدالی خود را پرداخته است، گفت: اگر با مسببان و هتاکان حادثه 22 بهمن قم برخورد درستی صورت می گرفت، امروز شاهد این بی‌حرمتی‌ها نبودیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، کاظم جلالی، رئیس فراکسیون رهروان در جمع خبرنگاران با اشاره به حاشیه‌های امروز مجلس در خصوص انتخاب ناظران هیات نظارت بر مطبوعات گفت: لاریجانی از این بی حرمتی ها در طول سال های گذشته زیاد دیده است و وی هزینه مشی اخلاقی و اعتدالی خود را پرداخته است.

وی با تاکید بر اینکه اگر با مسببان حادثه 22 بهمن قم و توهین‌شان به رئیس مجلس درست مورد بررسی قرار می گرفت شاهد بی‌حرمتی‌های امروز نبودیم، گفت: مقام معظم رهبری همیشه تاکید دارند همیشه با هم مؤدب برخورد کنید، حرف همدیگر را بشنوید، بعد پاسخ دهید.

جلالی همچنین با اشاره به تشکیل فراکسیون جدید حامی دولت گفت: اگر عده ای علاقه مند هستند فراکسیونی جدید تشکیل دهند خب تشکیل دهند، اما آیا مشکل تعامل مجلس و دولت با ایجاد فراکسیون جدید حل می شود؟

رئیس فراکسیون رهروان مجلس شورای اسلامی افزود: آنهایی که بخاطر تشکیل ندادن فراکسیون حامی دولت بر ما منت می گذارند، باید بدانند که ما بر اساس تحلیل و شرایط کشور با دولت تعامل می کنیم و اگر فراکسیون جدیدی با حضور چند نفر تشکیل شود مشکلات تعاملی دولت و مجلس حل نمی شود.

 جلالی درباره رای‌گیری استمزاجی امروز مجلس درباره انتخاب ناظر در هیات نظارت بر مطبوعات گفت: تفسیر رییس مجلس از آیین‌نامه داخلی این بوده و هست که کمیسیون فرهنگی باید افرادی را که ثبت نام می‌کند به مجلس معرفی می‌کند. البته کمیسیون می‌تواند بگوید نظر من بر روی افراد خاصی است اما مجلس را هم نمی‌توان از حقوق خود محروم کرد. حال البته این موضوع بحث اختلافی است، اما در بحث اختلافی که هتاکی نمی‌کنند، در بحث اختلافی که رییس مجلس را دیکتاتور نمی‌دانند و اساسا در مجلس کسی نمی‌تواند دیکتاتوری کند؛ زیرا همه نمایندگان از حقوق مساوی برخوردار هستند.

جلالی خاطرنشان کرد: بنابراین فکر می‌کنیم این نوع برخورد با لاریجانی برخورد سخیفی بود و در شان نمایندگان مجلس نیست که نسبت به رییس مجلس که برگزیده مجلس و نمایندگان است رفتار نادرست و ناشایستی داشته باشند.

رییس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس در پاسخ به این سوال که چرا اقلیت مجلس در حال تبدیل شدن به اکثریت هستند گفت: امروز به نظر می‌رسد رای‌گیری استمزاجی شتابان انجام شد و بسیاری از نمایندگان دقیقا متوجه نشدند که چگونه باید رای دهند، بنابراین شتاب آلودگی در بحث رای‌گیری وجود دارد. این قضاوت‌ها که تصور شود جای اقلیت و اکثریت در حال عوض شدن است قضاوت‌های زودهنگامی می‌باشد که برخی‌ها آن را انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: درخصوص استیضاح وزیر قبلی علوم فراکسیون رهروان ولایت به اجماع نظری نرسید که اعلام نظر کند و همان‌طور که دیدید در روز آخر که جلسه داشتیم برخی از نمایندگان اعلام موضع مخالفت کردند البته فقط برخی از آن‌ها اما به هر حال اختلاف نظر وجود داشت. بنابراین این نبود که فراکسیون رهروان ولایت به شکل اجماعی از وزیر حمایت کرده باشند که بعد بگوییم رای نیاورد؛ اینگونه نبوده است. البته باید نظم فراکسیونی را بتوانیم بیشتر داخل فراکسیون حفظ کنیم.

 جلالی با اشاره به جلسه امروز فراکسیون رهروان گفت:‌ در جلسه شورای مرکزی نیز بیشتر به بحث درباره دو سه هفته‌ای که مجلس در تعطیلات به سر خواهد برد گذشت و جلساتی را ترتیب داد که اقدامات اصلاحی را در مسیر خودمان انجام دهیم.

وی افزود: ما قائل به این هستیم که باید از دولت حمایت کرد و این حمایت هم برای خوشامد یا بد آمد کسی نیست، ما قائل هستیم که مشکلات امروز کشور مشکلات بسیار زیادی است و این مشکلات جز با آرامش و همدلی و همیاری قوا امکان‌پذیر نیست.

وی تصریح کرد: بر این اساس قائل هستیم سرمایه‌ای که الان با دولت جدید در داخل کشور ایجاد شده، عبارت است از یک نوع وفاق و ایجاد یک نوع ثبات و آرامش در عرصه سیاست داخلی کشور لذا این سرمایه را باید مغتنم شمرد و نباید این سرمایه را به ورطه هلاکت و نابودی برد که متاسفانه برخی‌ها بدون توجه به این سرمایه اقداماتی را انجام می‌دهند.

رییس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس درباره اینکه پس از استیضاح وزیر علوم چند درصد این فراکسیون ریزش داشته‌اند گفت: ما هیچ‌گونه ریزشی در فراکسیون نداشته‌ایم. در بحث استیضاح همان طور که گفتم اختلاف نظر وجود داشت؛ عده‌ای قائل به این بودند که باید استیضاح انجام شود حتی آن را امضا کرده بودند و عده ای دیگر با استیضاح مخالف بودند.

وی با تاکید بر اینکه ما ریزشی در نیروهای خودمان نداشته‌ایم و اعلام موضعی هم نکرده‌ایم گفت: لذا اساسا در داخل مجلس هم کار تشکیلاتی و سازمانی مانند خارج از مجلس نیست. خصوصا در سیستم ما که بر اساس یک نظام حزبی انتخابات شکل نمی‌گیرد.

جلالی تصریح کرد: همه کسانی که می‌خواهند رای دهند می‌گویند ما شب اول قبر باید جواب دهیم، لذا هرکسی براساس پاسخگویی شب اول قبرش رای می‌دهد. ما نمی‌توانیم به افراد بگوییم که شب اول قبر شما را هم ما جواب می‌دهیم.

نماینده مردم شاهرود در مجلس افزود: در حال حاضر شرایط کشور شرایط سختی است و نمایندگانی هم که در دوره نهم انتخاب شده‌اند اینها خیلی نمی‌توانند پاسخگوی مطالبات منطقه‌ای مردم خودشان باشند. چرا که از سال 90 به این سمت میزان تحقق بودجه بسیار کاهش یافته است و در نتیجه این کاهش تحقق بودجه نمایندگان نمی‌توانند آن گونه که باید به مردم خودشان در حوزه‌های انتخابیه پاسخ دهند. در نتیجه مطالبات مردم جمع می‌شود و خود را در تذکر به وزرا و استیضاح نشان می‌دهد.

جلالی اظهار کرد: سنتی از گذشته در دولت‌ها وجود دارد که دولت‌ها و وزرا معمولا به صداهای بلندتر و افراد پیگیرتر در این مسائل زودتر پاسخ می دهند. بنابراین افراد هم وقتی می‌بینند سوال کرده اند و به سوال آن‌ها پاسخ داده شده است به این موضوع تشویق می‌شوند که این کار را انجام دهند. بنابراین در این موضوع دولت و مجلس باید چاره‌ای بیندیشند.

وی در پایان تاکید کرد: بخشی از سوال و استیضاحی که مطرح می‌شود را سیاسی نبینید این مطالبات هم بعضا از دولت گذشته به وجود آمده و امروز این دولت باید پاسخ دهد و نهایتا منجر به یک نوع تصادم بین نماینده و وزیر در سطح حوزه انتخابیه می‌شود و بعد در صحن خود را نشان می‌دهد.