یک تبعه غیرنظامی پاکستان براثر تیراندازی نیروهای مرزبان هند مجروح شد

هند,تنش مرزی

اسلام آباد - ایرنا - منابع نظامی پاکستان اعلام کردند صبح امروز (یکشنبه) براثر تیراندازی نیروهای مرزبان هند، یک تبعه غیرنظامی پاکستان در نزدیک منطقه مرزی سیالکوت مجروح شد.

به گزارش رسانه های پاکستان به نقل از منابع یاد شده، نیروهای مرزبان پاکستان نیز در پاسخ به تیراندازی نیروهای هندی، دست به اقدام متقابل زدند و این تیراندازی ها منجر به تبادل آتش سلاح های نیمه سنگین میان نیروهای دو طرف مرز شد.

برخی گزارش ها حاکی است: تبادل آتش میان نیروهای مرزبان دو کشور، موجب تخریب تعدادی از ساختمان های نزدیک نوار مرزی شده است.

براساس گزارش منابع نظامی پاکستان، روز گذشته نیز براثر آتش باری نیروهای مرزبان هند، تعدادی از روستاهای منطقه مرزی سیالکوت پاکستان خسارت دید و دست کم سه تبعه پاکستانی کشته و یازده نفر دیگر مجروح شدند.

مقامات پاکستان، نیروهای هندی را متهم به هدف قراردادن شهروندان غیرنظامی پاکستان با استفاده از گلوله های خمپاره و برخی دیگر از سلاح های سبک و سنگین می کنند.

رسانه های هند هم در گزارشی اعلام کرده اند که نیروهای پاکستان شب گذشته دست کم 25 پست مرزبانی هند را در منطقه جامو و کشمیر هدف قرار داده اند.

هند و پاکستان، هر یک دیگری را در بروز این تنش های مرزی متهم می کنند.

روز گذشته «سرتاج عزیز» مشاور نخست وزیر پاکستان در امور امنیت ملی و سیاست خارجی، ادعای جدید برخی مقامات رسمی هند را مبنی بر اینکه نقض آتش بس در نوار مشترک مرزی ازسوی نیروهای پاکستانی صورت می گیرد، به شدت رد کرد.

این مقام رسمی پاکستان با انتقاد از دهلی نو به خاطر مطرح کردن این گونه اتهام ها علیه پاکستان، به طرف مقابل پیشنهاد کرد: با توجه به تشدید ناآرامی ها در منطقه مشترک مرزی دو کشور، لازم است مقامات عالی دو کشور در امور عملیات های نظامی فورا با هم ملاقاتی داشته باشند تا راه حلی برای متوقف کردن آتش باری ها در مناطق مشترک مرزی بیابند.

در شرایطی که دولت های هند و پاکستان در گذشته و به ویژه در ماه های اخیر بارها قرار دوستی و فراموش کردن اختلاف ها را گذاشته اند، اما تبادل آتش و درگیری میان مرزبانان در امتداد نوار مشترک مرزی دو کشور، به زخمی کهنه تبدیل شده که هرچند وقت سر باز می کند و سایه تب و التهاب ناشی از آن از فضای روابط دو کشور کنار نمی رود.

آساق*4*1723**1392
کد N462608