رأی مجلس به یک‌فوریت پرداخت مستمری بازنشستگان بر اساس 2 سال آخر بیمه‌پردازی

نمایندگان مجلس به یک فوریت طرح الزام سازمان تأمین اجتماعی به برقراری مستمری بازنشستگان مشمول قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت مصوب 1386 بر اساس دو سال آخر بیمه‌پردازی سنوات ارفاقی آنان رأی دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این طرح که به صورت دوفوریتی و با امضای 53 نفر از نمایندگان به هیأت رئیسه مجلس ارائه شده بود نتوانست رأی نمایندگان برای دو فوریت را کسب کند و با 103 رأی موافق، 54 رأی مخالف و 23 رأی ممتنع، دوفوریت آن رد شد و یک فوریت‌اش به رأی گذاشته شد که

نمایندگان با 114 رأی یک فوریت آن را با اکثریت آرا مورد موافقت قرار دادند.

به گزارش ایسنا، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی به عنوان یکی از طراحان این طرح با تأکید بر این‌که سازمان تأمین اجتماعی در بازنشستگی‌های پیش از موعد حقوق سال 24 و 25 را مبنای پرداختی قرار می‌دهد گفت که 5 هزار نفر طبق رأی دیوان عدالت اداری موفق به محکومیت سازمان تأمین اجتماعی شده‌اند و 40 هزار نفر دیگر نیز در شرایطی قرار دارند که حقوق سال 24 و 25 آنها محاسبه می‌شود.

در ادامه مهرداد لاهوتی به عنوان مخالف این طرح آن را نوعی دوباره‌کاری دانست و افزود: حقوق کسی که 5 سال زودتر بازنشسته شده باید بر اساس آخرین حقوقی که دیافت می‌کرده یعنی سال‌های 24و25 در نظر گرفته شود و تصویب کردن چنین طرحی بار مالی مازاد به همراه دارد.

علیرضا سلیمی نیز به عنوان موافق این طرح گفت که 5 سال سنوات ارفاقی، قانونی است و متن این طرح با هماهنگی شورای نگهبان تدوین شده و آنها هم کاملا در جریان این مسأله هستند.

او گفت: بعضی از این 40 هزار نفر زیر 50 درصد حقوق می‌گیرند و مابه‌التقاوتی که قبلا" برای سال 30 می‌گرفتند به عنوان کسور محاسبه و از حسابشان کم می‌شود در نتیجه زندگی‌شان دچار مشکل شده است.

حسین گروسی نیز در مخالفت با این طرح تأکید کرد که این طرح باید یک فوریتی ارائه می‌شد تا بتواند در کمیسیون مربوطه برسی شود.

به گفته گروسی خیلی از طرح های دوفوریتی علیرغم تصویب در مجلس به دلیل این‌که کارشناسی نشده‌اند اجرایی نمی‌شوند و افراد به حق و حقوقشان نمی‌رسند.

در ادامه نیز کمال علیپور به عنوان آخرین موافق تصریح کرد: حق بیمه بر مبنای 30 سال پرداخت شده حتی اگر صاحب بیمه‌نامه 25 سال کار کرده باشد. بار مالی این طرح نیز از طریق وجوه دریافتی تبصره یک و دو صندوق بازنشستگی پیش از موعد پرداخت می‌شود.

انتهای پیام

کد N462313