"دیپلماسی ورزشی" قانونگذار ژاپنی در کره‌ شمالی

یکی از کشتی‌گیران ژاپنی که وارد عرصه سیاسی کشورش شده تلاش دارد تا در سفر به پیونگ‌یانگ "دیپلماسی ورزشی" را میان ژاپن – کره شمالی راه اندازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کانجی اینوکی در سال 1990 پس از صحبت با صدام، دیکتاتور عراق موجب آزادی گروگان‌های ژاپنی در عراق شد و اخیرا نیز از مسابقه کشتی با یک پاکستانی استفاده کرد تا حسن نیت میان این کشور جنوب آسیا و ژاپن را تقویت کند.

اینوکی در تلویزیون ژاپن شخصیتی شناخته شده است اما در خارج به دلیل شرکت در مسابقه سنگین وزن‌های جهان و رقابت با محمدعلی در ترکیه در سال 1976 شناخته می‌شود.

کشتی‌گیران همچنین در"فستیوال ورزش و فرهنگ صلح" در سال 1995 در پیونگ‌یانگ با حضور ورزشکاران ژاپنی و آمریکایی که محمد علی بیمار میهمان ویژه آن بود، شرکت کردند.

اینوکی قرار است در 30 و 31 اوت با حضور 21 ورزشکار از ژاپن، آمریکا، فرانسه، برزیل و چین "فستیوال بین‌المللی حامیان کشتی" را در استادیوم 20 هزار نفری پیونگ‌یانگ برگزار کند.

این سیاستمدار و ورزشکار ژاپنی گفت: ما همواره تلاش می‌کنیم تا جو مناسبی را برای ارتقای روابط دوجانبه ایجاد کنیم. مذاکرات در سطح دولت باید هر چه سریع‌تر عمیق شود. گمان می‌کنم که بهترین راه‌حل، سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به کره شمالی است.

اعلام این فستیوال چند روز پس از آن بود که ژاپن تحریم‌های یکجانبه‌ای را علیه کره‌ شمالی اعمال کرد که در واکنش به روند کند تحیقات در خصوص سرنوشت گروگان‌های ژاپنی در دهه 70 و 80 توسط عوامل کره شمالی بود.

پس از آنکه ممنوعیت سفر تا حدی کاهش یافت، اینوکی به همراه گروهی از قانونگذاران به کره شمالی رفت و درباره راه‌هایی برای حل این مشکل و افزایش تبادلات با مقام‌های پیونگ‌یانگ گفت‌و‌گو کرد.

قرار است کره شمالی نتایج تحقیقات در این رابطه را در ماه سپتامبر منتشر کند و شایعاتی منتشر شده است مبنی بر اینکه چنانچه نتایج این تحقیق قابل توجه باشد، آبه به کره شمالی سفر خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N462249