دیدار عباس با نبیل العربی در قاهره/ پیش‌بینی عباس از فشار به اسرائیل برای پذیرش آتش‌بس

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سفر به مصر با دبیر کل اتحادیه عرب در قاهره دیدار و با وی در خصوص تحولات اوضاع فلسطین و تلاش‌های صورت گرفته برای توقف خشونت‌ها در نوار غزه بحث و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، "محمود عباس"، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با "نبیل العربی"، دبیرکل اتحادیه عرب در قاهره وی را در جریان آخرین تحولات اوضاع فلسطین در نوار غزه و تلاش‌های صورت گرفته برای توقف خشونت‌ها در این منطقه گذاشت.

در این دیدار همچنین در خصوص نتایج سفر نبیل العربی به سوئیس برای مقدمه‌چینی جهت برگزاری کنفرانس بین‌المللی در مورد فلسطین بحث و گفت‌و‌گو شد.

نبیل العربی همچنین پس از دیدار با عباس تاکید کرد: هیاتی از کشورهای عربی که به سوئیس رفته بودند، چندین نشست را به خاطر حمایت از درخواست محمود عباس جهت حمایت بین‌المللی از مردم و خاک فلسطین برگزار کرده‌اند.

وی در خصوص درخواست مصر برای از سرگیری مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل گفت: امیدوارم تمامی طرف‌ها به توافق آتش‌بس فراگیر دست یابند چرا که حملات اسرائیل به نوار غزه و کشتار فلسطینیان کاملاً رد شده است.

محمود عباس نیز در سخنانی اعلام کرد: فلسطین نیروهایی ندارد که به‌وسیله‌ آن‌ها با اسرائیل مواجه شود برای همین از همگان می‌خواهیم تا از فلسطین در مقابله با اسرائیل حمایت کنند.

وی ضمن تاکید بر لزوم بازگشت آوارگان فلسطینی در خارج به وطن خود گفت: در حال حاضر شش میلیون آواره فلسطینی در خارج از خاک فلسطین قرار دارند.

عباس با بیان اینکه شورای حقوق بشر اقدامات مهمی را برای حمایت از مردم فلسطین اتخاذ کرده، گفت: واشنگتن تنها طرفی است که می‌تواند بر اسرائیل به خاطر پایان دادن به خشونت‌ها در نوار غزه فشار بیاورد.

وی پیش‌بینی کرد که فشارهایی بر اسرائیل برای قبول آتش‌بس و توقف خشونت‌ها اعمال شود.

عباس همچنین با بیان اینکه گروه‌های مذاکره‌کننده فلسطینی در قاهره با تکمیل مذاکرات غیرمستقیم مخالف نیستند، گفت: مصر موافقت کرده که گارد ریاست تشکیلات خودگردان را آموزش بدهد تا بتوانند پس از تثبیت آتش‌بس با اسرائیل کنترل گذرگاه رفح را در دست بگیرند. این اقدام توقف حملات اسرائیل به نوار غزه را می‌طلبد و بازگشت گارد به گذرگاه رفح بر اساس توافق‌نامه‌ 2005 صورت خواهد گرفت.

عباس همچنین تصریح کرد: مذاکرات من با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس و تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در خصوص سه مساله اساسی بود از جمله چگونگی رسیدن به توافق آتش‌بس دائمی، یکپارچه و هماهنگ کردن مواضع برای بررسی مسائل موجود و دولت تکنوکرات فلسطین و نقش آن در نوار غزه و همچنین یافتن راه‌حلی سیاسی اساسی برای مقابله با بحران متمرکز بود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خاطرنشان کرد: تشکیلات خودگردان فلسطین باعث شد تا اسرائیل طی دو سال گذشته از نظر بین‌المللی به حاشیه برود تا جایی که اروپا از همکاری با تولیدکنندگان اسرائیلی در تل‌آویو خودداری کرده و تولیدات آنان را غیرشرعی می‌داند.

انتهای پیام

کد N462153