پس از ورود به بغداد

ظریف: خوشحالیم که در دولت عراق روند دموکراسی به نتیجه رسیده است

عراق, نخست‌وزير عراق, محمدجواد ظريف, انتخابات عراق, ايران و عراق

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: باید با مشکل تروریسم و افراط به عنوان یک معضل برای کل منطقه برخورد شود.


به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به بغداد، محمد جواد ظریف پس از ورود به بغداد در هتل رشید در گفت‌وگو با خبرنگاران با تأکید بر حمایت ایران از روند دموکراسی در عراق تمامیت ارضی و وحدت ملی این کشور، گفت: همکاری و هماهنگی میان اقوام و گروه های مختلف در این کشور اهمیت فوق العاده‌ای دارد. 


وی افزود: ما همواره حامی و پشتیبان عراق بوده‌ایم و تمام تلاشمان را برای حمایت از دولت قانونی عراق به کار می‌گیریم. به همان اندازه که از دولت قبلی حمایت کردیم از دولت آتی نیز حمایت خواهیم کرد. سیاست ایران مبنی بر این بوده و هست که از انتخاب مردم عراق حمایت کند. 


وی افزود : بسیار خوشحالیم که در دولت عراق روند دموکراسی به نتیجه رسیده و ما امروز هم رئیس‌جمهوری داریم که مورد توافق همه گروه ها است و هم رئیس مجلسی که این وضع را دارد و هم با هماهنگی و همکاری گروه های مختلف نخست‌وزیر موجهی داریم که این وضعیت را دارد. 


وی ادامه داد: ما از تلاش هایی که دولت مالکی و وزرایشان برای برقراری ثبات در عراق و مقابله با تروریسم در عراق کردند حمایت کرده و می کنیم. همچنین از تلاش هایی که دولت در حال تشکیل عراق برای این منظور خواهد کرد حمایت خواهیم کرد. 


ظریف ادامه داد: بسیار خشنودیم که ما نخست‌وزیری داریم که مورد تأیید همه گروه های عراقی است و می تواند آینده خوبی را برای عراق شکل دهد. ما اعتقاد داریم که مشکل تروریسم و افراط یک مشکل منطقه ای و جهانی است و بیش از هر چیز نیازمند یک هماهنگی کامل میان همه گروه ها در عراق است و نیاز است با این بحران به عنوان یک معضل برای کل عراق و یک معضل برای کل منطقه برخورد شود. 


وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: خوشحال هستیم که در طول چند هفته و چند روز گدشته کشورها و دولت هایی که نسبت به ماهیت گروه های تروریستی و افراطی تردید داشتند تردیدهایشان دارد کم کم برطرف می شود.ما فکر می کنیم که قبل از همه، مردم عراق این خطر را درک کردند و این موضوع را به عنوان دعوای بین قومیت ها و گروه های مذهبی مختلف نمی‌بینند بلکه به عنوان یک خطر برای همه مردم عراق از همه گروه‌ها مشاهده می‌کنند که باید با این خطر همه مردم عراق برخورد کنند. 


ظریف ادامه داد: بسیار جای خوشبینی دارد که با حضور مرجعیت عالی در صحنه این حرکت خطرناک کنترل شده و امیدواریم با همبستگی و هماهنگی همه اقوام و گروه های عراقی بتوانند این خطر را از بین ببرند و بار دیگر صلح و ثبات به عراق بازگردد. 


وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران به مسأله مبارزه با تروریسم کمک می کند، گفت: ایران در مبارزه با تروریسم به شکل مناسب همواره در کنار مردم عراق بوده است. 


وی تأکید کرد: مردم عراق توان مبارزه با تروریسم را دارند و از اعتقاد کافی با حضور قوی مرجعیت عالی در صحنه برای مقابله با تروریسم و برای دفاع از مرز و بوم خود برخوردارند و جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار مردم عراق بوده و خواهد بود. 


انتهای پیام 


           
کد N462080