روحانی در جمع مدیران صنایع هوایی:| 198037

برای مبارزه با افراط و خشونت در مقام عمل کار چندانی نشده است

دولت

مگر می‌شود از ثبات منطقه سخن گفت و از ایران حرف نزد، مگر می‌توان از حرکات خودجوش مردم‌سالار در منطقه حرف زد و از ایران چیزی نگفت. ایران جایگاه عظیم خود را دارد و بار سنگینی را به دوش می‌کشد، آنچه ملتی را عزیز در دنیا و سعادتمند در آخرت می‌کند فداکاری است و ملتی فداکار است که جان و مالش را برای سربلندی کشور و ملتش می‌دهد.

رئیس جمهور گفت: متاسفانه در مقام عمل برای مبارزه با افراط و خشونت هنوز کار چندانی نشده است. مخصوصا در منطقه حساس ما بسیاری از کشورها درگیر افراط و تروریست هستند. رفاه، امنیت، جان،‌ناموس،‌زندگی و فرزندان و خانه و کاشانه‌شان در برابر تیغ تروریست بی‌رحم قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در جمع مدیران صنایع هوایی کشور گفت: درود و سلام ما بر امامی که راه ایستادگی و مقاومت را به ما آموخت و سلام بر همه شهیدانی که استقلال،‌عظمت و عزت را برای ما به ارمغان آوردند. سلام بر شهیدان صنعت دفاعی و وزارت دفاع وآنها که برای پشتیبانی نیروهای مسلح تلاش کرده و می‌کنند.
وی افزود: شرایط ایران ما و منطقه و جهان امروز راه روشنی را به ما دیکته می‌کند؛ اولا اینکه ایران جغرافیای سیاسی و ژئوپلتیک خاص خود را دارد و در قلب منطقه و حتی قلب جهان است. بنابراین دارای ویژگی‌های خاص فرهنگی و جغرافیایی است.
رئیس جمهور با تاکید بر این که در یک منطقه بسیار حساس و پیچیده تلاش‌های ایران عزیز ما به ثمر نشسته که این برای بسیاری از قدرت‌های بزرگ ما خوشایند نیست. اوج این انقلاب برای مستکبران جهانی و سلطه‌گران صدای ناموزونی است آنها فکر نمی کردند که در شرایطی که شرق می گفت دوره دین سرآمده و غرب معتقد بود دین ارتجاع است با انگیزه های دینی ملت بزرگی به پاخیزد.
وی افزود: درگذشته کسی فکر نمی‌کرد که جنگی به نام جنگ آب روی زمین رخ بدهد و از آنچه سهل بود به عنوان آب خوردن یاد می‌شد. آن زمان هم آب و هم خوردنش سهل بوداما امروز هر دو مشکل شده است و در بسیاری از کشورها معضل آب نه تنها در بخش کشاورزی و صنعت که حتی برای آشامیدن نیز با مشکلاتی مواجه شده و به صراحت اعلام می‌کنند که در آینده‌ای نه چندان دور شاهد جنگ آب خواهیم بود.
روحانی با اشاره به اینکه دنیای امروز علیرغم امکانات رفاهی مختلف با مشکلاتی مواجه می‌شود که پیش از این تصور آن را نمی‌کرد، گفت: هر چه زمان می‌گذرد از منابع انرژی کاسته می‌شود و این مسئله در آینده به عنوان یک معضل روبروی انسان‌ها قرار می‌گیرد. بخش انرژی فسیلی صادر شده در دنیا روز به روز درحال کاسته شدن است و ممکن است روزی این انرژی تنها به منطقه خلیج فارس تبدیل شود.
وی افزود: کشورهایی مانند ایران،‌عراق و عربستان ابر نفت‌هایی هستند که در آینده صدور انرژی فسیلی به این کشورها محدود خواهد شد و هر منبعی که بشر نیاز داشته باشد در آینده می‌تواند عاملی برای نزاع و درگیری باشد.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه خشونت و افراطی‌گری مشکل دیگری است که به عنوان بلایی خانمان‌سوز امنیت و آرامش بسیاری از کشورها را بر هم زده است، گفت: حتی بنیانگذاران خشونت و افراط نگران آینده خودشان هستند. جمهوری اسلامی از آغاز دولت یازدهم با صدای بلند گفت که خشونت و افراط معضل جهانی است که همه باید دست به دست هم بدهیم و مقابل آن بایستیم. این ندا در دنیا با استقبال مواجه شد و چند ماه نگذشت که طرح مبارزه با خشونت در سازمان بین‌الملل به اتفاق آراء تصویب شد و حتی کشورهایی که دشمن خونی جمهوری اسلامی بودند هم جرات نکردند برابر شعار زیبای مردم‌پسند و جهان‌پسندی مثل مبارزه با خشونت بایستند.
وی ادامه داد: متاسفانه در مقام عمل برای مبارزه با افراط و خشونت هنوز کار چندانی نشده است. مخصوصا در منطقه حساس ما بسیاری از کشورها درگیر افراط و تروریست هستند. رفاه، امنیت، جان،‌ناموس،‌زندگی و فرزندان و خانه و کاشانه‌شان در برابر تیغ تروریست بی‌رحم قرار گرفته است.
روحانی با بیان اینکه امروز شرایط عجیبی روبروی ما خودنمایی می‌کند، گفت: منطقه ما در چهار سال اخیر جنگ‌ها و افراط‌های بسیاری را در عراق و سوریه، ‌افغانستان و پاکستان، یمن، لیبی و مصر تجربه کرده است و بسیاری در این رابطه سرگردان و آواره شده‌اند. در حالیکه کشورهای صنعتی و پیشرفته در حال حرکت رو به جلو هستند، جهان اسلام در منطقه در آتش نفاق و اختلاف می‌سوزد. شرایط دنیای امروز و منطقه روز به روز با مشکلات جدی‌تری روبرو می‌شود.
رئیس جمهور تاکید کرد: مگر می‌شود از ثبات منطقه سخن گفت و از ایران حرف نزد، مگر می‌توان از حرکات خودجوش مردم‌سالار در منطقه حرف زد و از ایران چیزی نگفت. ایران جایگاه عظیم خود را دارد و بار سنگینی را به دوش می‌کشد، آنچه ملتی را عزیز در دنیا و سعادتمند در آخرت می‌کند فداکاری است و ملتی فداکار است که جان و مالش را برای سربلندی کشور و ملتش می‌دهد.

کد N461935