محاکمه 26 تایلندی به اتهام توطئه برای انجام اقدامات تروریستی

دولت تایلند 26 تن را به اتهام توطئه برای حمله علیه تایلند در یک دادگاه نظامی محاکمه کرد که مالکیت سلاح و توطئه برای انجام اقدام تروریستی از جمله اتهام‌های آنهاست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این مظنونان در شمال شرق تایلند بازداشت شده‌اند که پایگاه حامیان تاکسین شیناواترا، نخست‌وزیر سابق این کشور است.

به گفته وکیل این متهمان، 24 مرد و دو زن بین رده‌ سنی 40 تا 72 سال بازداشت شده‌اند و در دادگاه نظامی شهر "خون کائن" در شمال شرق تایلند محاکمه شدند.

در میان متهمان کشاورز، محافظ بانک، مدیر مدرسه و تاجر وجود دارد و برخی از آنان از حامیان جنبش اعتراضی پیراهن قرمزها هستند که حمایت گسترده‌ای از تاکسین می‌کنند. بیشتر آن‌ها یک روز پس از آنکه ژنرال پرایوث چان اوچا، نخست‌وزیر کنونی تایلند، دولت یینگلاک شیناواترا، خواهر تاکسین را سرنگون کرد، در منازلشان بازداشت شده‌اند.

وکیل این متهمان گفت: ارتش تایلند این افراد را بازداشت کرد و سلاح، نارنجک دست‌ساز و چاقو مصادره کرد که برای حمل آن‌ها شما باید مجور داشته باشید. البته موکلان من می‌گویند که این وسایل متعلق به آن‌ها نیست و فرد دیگری از آن‌ها خواسته تا این وسایل را نگهداری کنند.

چنانچه این افراد گناهکار شناخته شوند، حداکثر مجازات برای آن‌ها اعدام است. با این حال مجازات اعدام بسیار کم انجام می‌شود.

در جریان خشونت‌های خیابانی پس از راهپیمایی گسترده معترضان، حدود 300 تن کشته شدند و پس از آن در ماه مه کودتا رخ داد که دولت یینگلاک عزل شد.

خونتای تایلند از زمان تصدی قدرت قانونی اساسی را ملغی کرد، آزادی‌های مدنی را تحت حکومت نظامی محدود کرد و هزاران معترض، فعال و چهره‌های آکادمیک را احضار کرده است.

پس از آن رهبر خونتا، خود را به عنوان نخست‌وزیر معرفی کرد و برگزاری انتخابات تا حدود اکتبر 2015 را رد کرد.

انتهای پیام

کد N461913