در نخستین روز هفته دولت؛

روحانی از ۴ دستاورد جدید صنایع دفاعی کشور رونمایی کرد

دولت

روحانی همراه با وزیر دفاع، رییس دفتر رییس‌ جمهوری و دستیار ارشد رییس‌ جمهوری از ۴۷۰ دستاورد جدید وزارت دفاع و پشیتبانی نیروهای مسلح بازدید کرده و در جریان این بازدید با متخصصان، پژوهشگران و مدیران دفاعی کشور در حوزه‌های مختلف صنعت دفاعی به گفت‌و‌گو پرداخت و در جریان آخرین تحولات در این حوزه قرار گرفت.

با حضور رییس‌ جمهور در محل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و همزمان با نخستین روز از هقته دولت، چهار دستاورد جدید متخصصین دفاعی کشورمان در حوزه‌های موشکی، هوایی و نقشه‌برداری رونمایی شد.
به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه ضمن رونمایی از دستاورد های جدید دفاعی کشور و افتتاح نمایشگاه «خودباوری و مدیریت جهادی» وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که ۴۷۰ دستاورد جدید صنایع دفاعی در آن به نمایش گذاشته شده است، از بخش های مختلف نمایشگاه بازدید و در جریان ویژگی ها و قابلیت های دستاوردهای ارایه شده قرار گرفت.
چهارمحصول جدید در حوزه‌های موشکی، هوایی و نقشه‌برداری که با حضور دکتر روحانی رونمایی شد، شامل پهپاد رهگیر کرار۴، موشک قدیر، موشک کروز دریایی نصر بصیر و پهپاد فوتوگرامتری مهاجر ۴ (سامانه نقشه‌برداری هوایی) است.
طبق این گزارش کرار، رهگیر نسل جدید پهپادهای جت جمهوری اسلامی ایران است که در سازمان هوایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است. پهپاد کرار۴ مأموریت رهگیری هوایی پرنده‌های متجاوز را بر عهده دارد. نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن پهپاد رهگیر ۴ کرار، قابلیت‌های عملیاتی متنوع‌تری را برای پدافند هوایی در ارتفاع بالا و دفاع از حریم هوایی کشور خواهند داشت.
همچنین «قدیر» نسل جدیدی از موشک‌های کروز جمهوری اسلامی ایران است که تا برد ۳۰۰ کیلومتر، اهداف دریایی کشور را با دقت و قدرت تخریب بالا، منهدم می‌کند. موشک قدیر همچون موشک‌های هم‌ خانواده خود اعم از نور و قادر امکان شلیک از ساحل و شناورها را دارد. مزیت عملیاتی برجسته موشک قدیر، امکان پرتاب آن با سامانه موشکی قبلی است که انعطاف و توان عملیاتی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را افزایش می‌دهد.
دستاورد دفاعی قدیر، دستان بلند مدافعان حریم دریایی جمهوری اسلامی ایران است که در سازمان صنایع هوا - فضا وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است.
«نصر بصیر» موشک کروز دریایی است که علاوه بر قابلیت چالاکی و قدرت عملیاتی با داشتن سر جستجوگر بدون انتشار، به ویژگی‌های عملیات در سکوت و هوشمندی نیز مجهز شده است.
این دستاورد جدید که حاصل کار دانشمندان و صنعتگران سازمان صنایع هوا - فضا وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح است، بر توان دفاع دریایی نیروهای مسلح پرافتخار جمهوری اسلامی ایران می‌افزاید.
طبق این گزارش نقشه‌برداری هوایی با پهپاد قابلیت برجسته‌ای است که توسط محققان و صنعتگران سازمان‌های جغرافیایی و صنایع هوایی وزارت دفاع و با مشارکت فرهیختگان دانشگاهی به منصه ظهور رسیده است.
پهپاد فتوگرامری مهاجر ۴، قادر است، نقشه‌های هوایی را با کاربری نظامی و غیرنظامی در اختیار کاربران قرار دهد.
مهاجر ۴، پهپاد پیشرفته و مطمئنی است که برای نخستین‌بار توانمندی‌های خود را در نقشه‌برداری هوایی در خدمت دفاع و توسعه ملی کشور قرار می‌دهد.
طبق اعلام وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، هم‌اکنون ۹۱ دانشگاه کشور در ارتباط با پروژه‌های دفاعی همکاری داشته و وزارت دفاع با ارزیابی ۱۳۰۰ شرکت بیرون از صنایع دفاع، همکاری‌های فعالانه‌ای با آنها برقرار کرده است.
همچنین جذب ۶ هزار نخبه وظیفه توسط وزارت دفاع و ساماندهی بیش از ۳۰۰۰ هزار رساله دکتری در حوزه دفاعی توسط این وزارتخانه از جمله اقداماتی است که در راستای اهتمام سیاستگذاران دفاعی کشور جهت استحکام بنیه دفاعی با رویکردی دانش بنیان حکایت دارد.
نمایشگاه خودباوری و مدیریت جهادی که ۴۷۰ دستاورد جدید وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در آن به نمایش گذاشته شده است، حاکی از این است که وزارت دفاع با بکارگیری ظرفیت‌های علمی و فناورانه در مجموعه صنایع دفاعی، رصد مستمر تحولات فناورانه، تکیه بر قابلیت‌ها و توانایی‌های ملی و بومی و تکوین فناوری‌های برتر گام‌های بلندی در خنثی‌سازی تحریم‌های ظالمانه و خوداتکایی صنعتی برداشته و پاسخی قاطع در برابر فشارهای علمی و اقتصادی وارد بر ایران داده است.
روحانی در بدو ورود به محل برپایی نمایشگاه خودباوری و مدیریت جهادی، مورد استقبال وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و معاونان وزیر در محل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع قرار گرفت و از یگان ویژه تشریفات وزارت دفاع سان دید.
محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌ جمهور و حسین فریدون دستیار ارشد رییس‌ جمهوری، روحانی را در بازدید از نمایشگاه «خودباوری و مدیریت جهادی» وزارت دفاع همراهی می‌کند.
روحانی پیش از افتتاح این نمایشگاه، در مقابل یادمان شهدای وزارت دفاع، با احترام به مقام این شهدا یاد شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را گرامی داشت.
روحانی همراه با وزیر دفاع، رییس دفتر رییس‌ جمهوری و دستیار ارشد رییس‌ جمهوری از ۴۷۰ دستاورد جدید وزارت دفاع و پشیتبانی نیروهای مسلح بازدید کرده و در جریان این بازدید با متخصصان، پژوهشگران و مدیران دفاعی کشور در حوزه‌های مختلف صنعت دفاعی به گفت‌و‌گو پرداخت و در جریان آخرین تحولات در این حوزه قرار گرفت.

کد N461725