/گزارش-هافینگتون پست/

بخش انرژی روسیه، پاشنه آشیل پوتین

"اتحادیه اروپا سرانجام در هماهنگی با آمریکا تصمیم گرفت تحریم‌های جدی علیه روسیه اعمال کند، در حالی که این تحریم‌ها با در برگرفتن بخش انرژی که پاشنه آشیل پوتین است می‌توانند در میان‌مدت آسیب جدی به حکومت پوتین وارد کنند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه اینترنتی هافینگتون پست در گزارشی نوشته است: «اتحادیه اروپا سرانجام تصمیم گرفت تا در هماهنگی با آمریکا تحریم‌های جدی علیه روسیه اعمال کند.

این تحریم‌ها علاوه بر مجازات‌هایی که علیه بخش مالی اعمال شده‌اند شامل تحریم‌های بخش انرژی که صادرات فناوری‌های بسیار پیچیده مورد نیاز در حفاری در عمق دریا، اکتشافات قطبی و پروژه‌های نفت خام شیل را ممنوع کرده‌اند نیز می‌شوند.

چنین تحریم‌هایی این قابلیت بالقوه را دارند تا به حکومت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در میان‌مدت آسیب جدی وارد کنند اما باید به منظور بستن راه‌های گریز و پوشش قراردادهای که قبلاً منعقد شده‌اند، تشدید شوند تا به طور مؤثر پوتین را ضعیف کنند.

روسیه همچنان یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت و گاز طبیعی جهان است اما با کاهش ذخایر متعارف و گران‌تر شدن هزینه‌های تولید برای روسیه این کشور نیاز مبرمی به فناوری‌های غربی دارد تا تولید نفت خود را حفظ کرده و با استفاده از فناوری‌های حفاری مدرن و استفاده از منابع دریایی و غیره متعارف هزینه‌ها را کنترل کند. اگرچه مسکو با فرایند شکست هیدرولیکی در اروپا مخالفت کرده اما دومین بازار بزرگ در خارج از آمریکای شمالی برای این فناوری است و چین بازار اول این فناوری محسوب می‌شود. این حوزه همان حوزه‌ای است که تحریم‌ها به اجرا در می‌آیند. با جلوگیری از انتقال این فناوری و قطع همکاری غرب می‌تواند تولید نفت و گاز روسیه را در میان‌مدت به خطر بیاندازد و به پوتین آسیبی جدی و حیاتی در حفظ نظام سیاسی‌اش وارد کند. در حال حاضر هیدروکربن‌ها بیش از دو سوم صادرات روسیه و حدود نیمی از درآمدهای بودجه‌ای آن را تأمین می‌کنند.

پوتین به منظور متعادل نگه داشتن بودجه و اجتناب از نارضایتی اجتماعی از طریق توزیع پول نیازمند به قیمت بالای نفت و تولید پایدار است.

تحریم‌های بخشی از سوی غرب نشان می‌دهد که تجارت عادی دیگر قابل ادامه نیست و نمی‌توان نادیده گرفتن کامل هنجاری بین‌المللی توسط روسیه را بدون مجازات گذاشت.

هدف قرار دادن انتقال فناوری‌های انرژی یک رویکرد درست و اصولی است با این حال انتظار اینکه روسیه را تحت تحریم نفتی کامل به سبک ایران قرار دهیم غیر واقع‌بینانه است.

صادرات ایران قابل جایگزینی توسط دیگر تولیدکنندگان شامل آمریکا بود اما نمی‌توان 7 میلیون بشکه نفت تولیدی روسیه در هر روز را جایگزین کرد. با توجه به ناپایداری بازارهای نفت بین‌الملل در جریان بحران‌های عراق، لیبی و نیجریه و شکنندگی بازیابی اقتصادی اروپا و آمریکا، به سختی می‌توان افزایش شدید قیمت نفت را تحمل کرد.

همچنین اعمال تحریم علیه صادرات گاز روسیه به اوکراین نیز به همان میزان غیر عملی است. به رغم تلاش‌های جدید اروپا به منظور خلاصی از وابستگی خطرناک خود به واردات گاز از روسیه به‌ویژه در مناطق شرقی اروپا با این حال این قاره نمی‌تواند در سال‌های آینده کاملاً جایگزینی برای گاز روسیه پیدا کند. با این وجود قابلیت روسیه به منظور اعمال فشارهای سیاسی و تجاری رو به تضعیف است.

شرکت "گازپروم" روسیه باید با دیگر تولیدکنندگان با بازار گاز یکپارچه اروپا رقابت کند. تلاش‌ها برای مبارزه با انحصار "گازپروم" ضربه بزرگ دیگری به مواضع این شرکت در سراسر اروپا خواهد زد.

تمرکز فزاینده مسکو در آسیا نیز بعید است که برای امنیت تأمین گاز اروپا طی آینده‌ای نزدیک موجب نگرانی جدی شود با این حال تحریم‌های بخش انرژی علیه روسیه در حال حاضر ضعیف هستند و ابعاد و زمان محدودی دارند. این تحریم‌ها تنها قراردادهای جدید را ممنوع کرده و معامله‌های بزرگی نظیر طرح مشترک شرکت‌های روس‌نفت و اکسون در دریای کارا که همین چند روز پیش افتتاح شد را پوشش نمی‌دهند.

عدم تمایل به منظور گسترده کردن تحریم‌ها و در برگرفتن بخش گاز به این معنی خواهد بود که انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری در بخش‌های دریایی و نفت خام شیل روسیه آسیب جدی نخواهند دید که علت آن استفاده دوگانه‌ی اکثر تکنولوژی‌ها در هر دو بخش استخراج گاز و نفت است.

اتحادیه اروپا و آمریکا باید با فوریت تحریم‌های بخش انرژی جامع‌تر و گسترده با تعریفی بهتر وضع کنند به‌ویژه آنکه پوتین ممکن است تصمیمی بگیرد تحت بهانه کمک انسان‌دوستانه به شرق اوکراین حمله کند با این حال حتی افزایش تحریم‌های بخش انرژی نیز ممکن است او را مجبور به فرو نشاندن تنش‌ها در اوکراین نکند اما در طول زمان این قابلیت را خواهند داشت تا پایگاه قدرت پوتین را تضعیف کنند. غرب باید عزم خود برای شروع یک بازی بلندمدت را نشان دهد.»

انتهای پیام

کد N461670