اختصاصی ایرنا/

رییس سازمان مدیریت بحران: ابزاری برای پیش بینی زلزله در کشور وجود ندارد

بحران,زلزله

تهران - ایرنا - معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران گفت: ابزار پیش بینی زلزله وجود ندارد اما بکارگیری تجارب مفید در حوادث زلزله می تواند نقش موثری در کاهش خسارات و تلفات داشته باشد.

»اسماعیل نجار» درگفت وگوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: ایران کشوری حادثه خیزی است که در آسیا مقام چهارم و در دنیا مقام ششم را در بحث زلزله دارد.

معاون وزیر کشور تصریح کرد: کشور ما حوادث گوناگونی را به ویژه زلزله به خود دیده است بطوریکه کشور و جغرافیای محدوده مرزها، تاکنون 700 لرزه در مقیاس بالای یک ریشتر را به خود دیده اند.

نجار در پاسخ به این سوال که آیا از تجارب سایر کشورها در مقابله با بحران ها و پیشگیری از آن استفاده می شود؟ گفت: کشور ما توانسته در بحث بحران، تجربه بالایی در پیش بینی، پیشگیری، مقابله، بازسازی و بازتوانی وهم پیشگیری به دست آورد.

وی ادامه داد: علاوه بر این، توانسته ایم هم تجارب خود را در اختیار سایر کشورها قرار دهیم و هم از تجارب دیگر کشورها بهره مند شویم .

رییس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: در حال حاضر تفاهم نامه های بسیاری با سازمان های بین المللی کشورها در زمینه بحران امضا شده که انسان دوستانه و به منظور کاهش خسارات های جانی و مالی است.

وی با اشاره به زلزله اخیر در لرستان و آبدانان در استان ایلام گفت: خوشبختانه در وقوع این زلزله با استفاده از تجارب پیش لرزه ها به موقع پیش بینی وهشدارهای لازم برای وقوع زلزله به مردم داده شد.

نجار گفت: پیش بینی های به موقع زلزله موجب شد مردم زیرسقف ناامن نمانند و همین امر منجر به کاهش تلفات درلرستان و نداشتن تلفات در ایلام شد .

وی تعداد مجروحان زلزله ایلام را مجموعا 317 نفر اعلام کرد.

سیام/ 9136**1572
کد N461640