پکن ادعای رهگیری هواپیمای آمریکایی توسط جنگنده چینی را رد کرد

دولت چین در واکنش به ادعای آمریکا مبنی بر اینکه یکی از جنگنده‌های چینی در فاصله بسیار نزدیک یک هواپیمای شناسایی و تجسسی آمریکا را تعقیب کرده است، کاملاً بی‌پایه و اساس خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "یانگ یوجون"، سخنگوی وزارت دفاع ملی چین در اظهاراتی شدید‌الحن به شکایت رسمی آمریکا از ارتش چین پاسخ داد.

وی گفت که خلبان جنگنده چین فاصله مناسب را با هواپیمای تجسسی آمریکا که در خارج از سواحل چین پرواز می‌کرد، حفظ کرده بود. با این حال آمریکا از طریق کانال‌های دیپلماتیک شکایت رسمی خود را به چین ارائه کرد. این شکایت در خصوص حادثه 19 اوت بود که در فاصله 215 کیلومتری شرق جزیره هاینان رخ داد و به گفته پنتاگون، جنگنده چین تنها چند متر با هواپیمای P-8 Poseidon که ضد زیردریایی است و یک نوع هواپیمای شناسایی محسوب می‌شود، فاصله داشت.

به گفته‌ مقام‌های پنتاگون، این هواپیما در حال اجرای مانور نمایش بوده و هیچ تهدیدی علیه چین محسوب نمی‌شد.

وزارت دفاع چین در بیانیه‌ای اعلام کرد: جنگنده J-11 در حال انجام مأموریت عادی خود بوده و کاملاً حرفه‌ای عمل کرده است. عملیات‌های شناسایی معمول آمریکا تهدیدی برای ارتش دو کشور محسوب می‌شود.

در این بیانیه آمده است: هواپیماهای شناسایی آمریکا در ارتفاع پایین پرواز می‌کنند که این اقدامی علیه چین است و باید آمریکا به قوانین بین‌المللی و کنوانسیون‌ها احترام بگذارد.

انتهای پیام

کد N461574