تظاهرات نیویورکی‌ها در اعتراض به مرگ یک مرد سیاه‌پوست به دست پلیس

صدها‌ تن از ساکنان استاتن‌آیلند نیویورک در اعتراض به مرگ یک مرد سیاه‌پوست که توسط یک افسر پلیس خفه شده بود، دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "اریک گارنر" 43 ساله و پدر شش فرزند که به فروش غیر قانونی سیگار مظنون بود، پس از دستگیری در 17 ژوئیه 2014 توسط افسران پلیس سفید پوست مورد ضرب و شتم قرار گرفته و توسط یکی از آن‌ها با دست خفه شد.

این مرد 43 ساله که چاق بود و از بیماری آسم رنج می‌برد، پس از آنکه مأمور پلیس دستش را دور گردنش حلقه کرده و فشار داد، به دلیل خفگی و حمله قلبی در گذشت.

پس از انتشار فیلم خشونت پلیس علیه این مرد سیاه‌پوست و گزارش‌های منتشر شده، تظاهرات متعددی در اعتراض به این اقدام صورت گرفت. این اعترافات پس از کشته شدن یک نوجوان سیاه‌پوست دیگر در شهر فرگوسن واقع در ایالت میسوری به دست پلیس این شهر صورت گرفت و باز هم موجی از اعتراضات علیه کشتار سیاه‌پوستان آمریکا به دست افسران پلیس سفیدپوست را به دنبال آورده است.

در همین حال معترضان در راهپیمایی روز شنبه خواستار برقراری عدالت برای این دو سیاه‌پوست آمریکایی شدند و خواستند تا عاملان این دو جنایت به دادگاه کشانده شوند.

یکی از فعالان حقوق مدنی در جریان تظاهرات روز شنبه مکرراً تأکید داشت که ناآرامی و خشونت علیه سیاه‌پوستان تحمل‌ناپذیر است.

معترضان همچنین خواستار تحت تعقیب و پیگرد قرار گرفتن "دانیل پانتالئو"، افسر پلیس عامل مرگ این مرد 43 ساله شدند، افسر پلیس مذکور پس از کشته شدن این مرد سیاه‌پوست دستگیر و از کار معلق شده است.

مرگ این دو شهروند سیاه‌پوست آمریکایی باعث مناظراتی درباره تاکتیک‌های پلیس این کشور به‌ویژه در ارتباط با سیاهان آمریکایی شده است.

بر اساس برنامه ارائه شده توسط وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) این وزارت‌خانه برای کمک به پلیس آمریکا در مقابله با قاچاق مواد مخدر تجهیزات پیشرفته نظامی به پلیس محلی داده است و همین امر باعث شده تا پلیس از این تجهیزات علیه مظنونان عادی نیز استفاده کند.

انتهای پیام

کد N461560