اثبات حسن نیت ایران در عمل به تعهدات

آژانس

تهران-ایرنا- آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع رسمی تایید فعالیت های هسته ای کشورها، با انتشار گزارشی باردیگر بر حسن نیت ایران در عمل به تعهدات درقبال فعالیت های صلح آمیز هسته ای این کشور صحه گذارد.

ˈیوکیا آمانوˈ مدیر کل آژانس انرژی اتمی در سفر به تهران یکشنبه و دوشنبه هفته گذشته (26 و 27 مرداد/ 17 و 18 اوت) پس از ملاقات با دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران و رایزنی با دیگر مقام های ارشد کشورمان ،تاکید کرد از مشاهده تعهد ایران به اجرای ˈچهارچوب همکاری هاˈ و حل و فصل همه موضوعات کنونی و قبلی از طریق گفت و گو و همکاری با سازمان بین المللی انرژی اتمی خوشنود است.

وی گفت پیشنهادهایی را برای پیشبرد همکاری ها به طرف ایرانی داده و امیدوار است این پیشنهادها در آینده ای نزدیک به اجرا در آید.

رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر به ایران بیانیه ای صادر و در آن اعلام کرد، آژانس به تعهد خود برای همکاری با ایران به منظور حل و فصل همه موضوعات گذشته و کنونی از راه همکاری و گفت و گو ادامه خواهد داد. وی بر ادامه اجرای چهارچوب همکاری ها برای دستیابی به توافق نهایی تاکید کرده است.

بعد از سفر آمانو به تهران، آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود به تاریخ چهارشنبه شب (29 مرداد/ 20 اوت)، تایید کرد ایران در جهت اجرای توافق هسته ای با گروه 1 + 5 حرکت می کند.

بر اساس توافق برنامه اقدام مشترک که در آذر ماه سال 92 به امضای ایران و کشورهای 1+5 رسید، آژانس مسوولیت راستی آزمایی اقدامات مورد توافق را به عهده گرفت و به دنبال آن ماهانه گزارشی درباره فعالیت های ایران و روند اجرای توافق به شورای حکام و اعضای گروه 1+5 ارایه کرد.

گزارش جدید ماهانه آژانس تصریح می کند ایران به اجرای تعهدات خود در چارچوب توافق مقدماتی هسته ای که اواخر سال گذشته میلادی (سوم آذر 92) به دست آمد ، ادامه می دهد.

گزارش آژانس می افزاید: ایران طبق شروط تمدید توافق در ماه ژوییه (تیر/مرداد)، کار استفاده از مقادیری از اورانیوم غنی شده سطح بالا برای تولید سوخت را آغاز کرده است.

در گزارش چهارشنبه شب آژانس، اعلام شده است ایران در طول یک ماه گذشته، حدود 3.5 کیلوگرم از ذخایر اکسید اورانیوم با غنای 20درصد خود را برای تولید سوخت مصرف کرده و به آژانس اعلام کرده است بیش از چهار تن از ذخایر گاز اورانیوم غنی شده تا سطح حدود دو درصد را رقیق می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش ماهانه پایان تیرماه نیز اعلام کرده بود ایران در براساس موافقتنامه هسته ای موقت با قدرت های جهان که سال گذشته به دست آمد، اقدام کرده است.

با وجود تلاش های ایران و گروه 1+5 برای دستیابی به توافق نهایی و تمدید چهار ماهه زمان مذاکرات جامع و نیز تمدید چهار ماهه توافق ژنو، گزارش اخیر آژانس در 29 تیرماه امسال پایبندی تهران به تعهدات خود در قبال توافق ژنو نشان می دهد.

ایران تاکنون 13 اقدام عملی را که پیش از این در مذاکرات با آژانس بر سر آن توافق شده بود، اجرا کرده است.

با وجود این و به رغم ابراز رضایت آژانس انرژی اتمی از اجرای ایران به تعهدات بین المللی خود بر اساس توافق ژنو بعضی از رسانه های خارجی، اخباری را از قول منابع مجهول که از آنها به عنوان دیپلمات ها نام می برند درباره همکاری با آژانس و فعالیت های صلح آمیز هسته ای منتشر و به جنجال های سیاسی و تبلیغاتی دامن می زنند.

برای نمونه خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از همین منابع اعلام کرد روند کند همکاری ایران این تصور غربی ها را تقویت می کند که تهران از دادن اطلاعات به آژانس بین المللی انرژی اتمی و اجازه دسترسی آن به تاسیسات و افرادی که به گفته آژانس برای انجام تحقیقات مورد نیاز است، طفره می رود.

بموازات انتشار چنین اخبار جنجالی که برای انحراف افکارعمومی از حسن نیت ایران در همکاری با جامعه جهانی و آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت می گیرد ، رژیم صهیونیستی نیز که همواره مدعی غیر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران بوده ،در مسیری همسو با دستگاه های تبلیغاتی ، باارعاب اربابان خود خواهان توقف همکاری با ایران است و همچنان برطبل توخالی خود برای جنجال آفرینی در مسیر همکاری های بین المللی با ایران می کوبد تا شاید بتواند خود را از انزوای سیاسی در عرصه جهانی خارج کند.

اروپام**9157**5981
کد N461486