مشخصات هویتی پناهجویان سوری مقیم ترکیه ثبت می شود

پناهجو

آنکارا- دفتر نخست وزیری ترکیه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: مشخصات هویتی حدود یک و نیم میلیون پناهجوی سوری مقیم ترکیه ثبت می شود.

بر اساس این اطلاعیه، مشخصات هویتی 740 هزار پناهجوی سوری مقیم ترکیه شامل انگشت نگاری و عکس های بیومتریک گرفته شده و در ماههای آتی مشخصات هویتی تمامی پناهجویان سوری که در ترکیه اقامت دارند گرفته و ثبت خواهد شد.

اطلاعیه دفتر نخست وزیری ترکیه با تاکید بر اینکه مبارزه با قاچاق در مرزهای این کشور و سوریه ادامه خواهد یافت، می افزاید: تدابیر لازم در راستای مبارزه با فساد و یا ازدواج های غیرقانونی مهاجرین سوری اخذ و از اشتغال غیرقانونی آنان ممانعت خواهد شد.

ˈبشیر آتالایˈ معاون نخست وزیر ترکیه روز گذشته (شنبه) با اشاره به اینکه در ساختارهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی استانهای مجاور مرزی با سوریه و برخی کلان شهرهای ترکیه که پذیرای مهاجرین سوری هستند، تغییراتی رخ داده، گفت: رخدادهایی که در این مناطق به دلیل اقامت سوریها اتفاق افتاده با دقت بررسی و دولت ترکیه تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد.

وی ضمن اشاره به اینکه در هفته های گذشته نشستی با شرکت وزرای خارجه، کشور، رییس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه برای بررسی مسایل پناهجویان سوری برگزار شده بود، افزود: در این زمینه گزارشی تهیه خواهد شد و ترکیه برنامه ریزی لازم را برای کنترل معضل های اجتماعی ناشی از حضور پناهجویان سوری انجام خواهد داد.

در پی مفقود شدن سه تبعه سوری در شهر انتاکیه در نزدیکی مرزهای ترکیه با سوریه در روزهای گذشته پلیس تحقیقاتی را در این زمینه شروع کرد که در نتیجه بازرسی از منزل اجاره ای آنها، سه جسد سوری از جمله اجساد دو زن کشف شد.

هفته گذشته نیز سه منزل اجاره ای محل اقامت آوارگان سوری در آنکارا، از سوی افراد ناشناس به آتش کشیده شد.

اخیرا نیز در شهر ˈغازی آنتپˈ، یک صاحبخانه ترکیه ای توسط مستاجر سوری وی کشته شد که این واقعه موجب بروز درگیری های گسترده میان اهالی این شهر و آوارگان سوری شد.

پلیس غازی آنتپ برای فرو نشاندن درگیریها ناچار شد که بیش از 700 نفر از آوارگان ساکن این شهر را به اردوگاهی در منطقه مرزی ˈکلیسˈ منتقل کند.

خشم علیه آوارگان سوری به استانبول نیز سرایت کرده است، به طوری که استانداری استانبول دستور داده که واحدهای گشت ویژه پلیس به کمک شهرداری، کلیه متکدیان سوری را از سطح این کلان شهر جمع آوری کنند.

خاورم**2012/1275
کد N461452