باهنر: برخورد دولت با استیضاح خوب بود/برخی می خواستند استیضاح را به دعوای داخلی تبدیل کنند

جامعه اسلامی مهندسین

تهران- ایرنا- نایب رییس مجلس شورای اسلامی برخورد دکتر روحانی و دولت با استیضاح وزیر علوم را مناسب دانست و خاطر نشان کرد: برخی می خواستند این استیضاح را به دعوای داخلی تبدیل کنند که در این کار توفیق نداشتند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،«محمدرضا باهنر»روزشنبه درجلسه جامعه اسلامی مهندسین، اظهار داشت: برخورد دولت و رییس جمهوری با اولین استضاح خوب و قابل تشکر است.

وی ادامه داد:عده ای می خواستند استیضاح را به دعوای داخلی و اختلافات تبدیل کنند اما مصلحت وحدت میان قوای سه گانه است چراکه درحال حاضر تنها راه عبور از مشکلات و برطرف شدن نیازها همین اتحاد قوا است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی درباره موضوعات و حواشی استیضاح فرجی دانا،اظهار داشت:نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به استیضاح وزیر علوم و تحقیقات که اخیرا در مجلس انجام شد اشاره کرد و گفت:شاکله عمومی مجلس شورای اسلامی اعتقاد نداشت که اولین وزیر که استیضاح می شود علمی یا فرهنگی باشد بلکه بیشتر فضا روی موضوع اقتصادی بود؛ و فضا بر این بود که اگر با وزیر اقتصادی این کار شروع می شد شاید بهتر بود.

باهنر افزود:کسانی که استیضاح وزیرعلوم را مطرح کردند دلایل مختلفی داشتند اماکل مسئله استیضاح 6ماه به طول انجامید و دراین خصوص نمایندگان از پایان سال 92 درخواست را مطرح کردند.

وی اضافه کرد: برخی گمانه زنی های رسانه ها مبنی بر اینکه فراکسیون اصولگرایان و تندرو ها استیضاح را مدیریت کرده و درخواست داده اند اشاره کرد و گفت: برخی اعضای هر دو فراکسیون اصولگرایان و اعضای برجسته در این استیضاح بودند ولی منحصر به کار تندروها نبود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی به تلاش های هیات رییسه و رییس مجلس شورای اسلامی برای برطرف شدن دغدغه های نمایندگان و جلوگیری از استیضاح اشاره کرد و گفت: چندین بار دوستان استیضاح کننده با حضور وزیر علوم و برخی از اعضای نهاد ریاست جمهوری جلسات متعددی را برگزار کردند که البته به نکاتی هم رسیدند اما در حوزه عمل به نتیجه نرسید و آنطور که باید کار پیش نرفت.

باهنر با بیان اینکه ما برای اینکه استیضاح صورت نگیرد تلاش بسیاری کردیم، افزود: ما تلاش کردیم تا پیش از پایان یافتن عمر یکسالگی دولت وزیری استیضاح نشود و می گفتیم شاید خوب نباشد این صورت بگیرد.

وی افزود: پیش از استیضاح جلساتی را برگزار کردیم اما عملکرد آن در حدی نبود که استیضاح کنندگان را قانع کند؛نمایندگان اعلام کردند که نگرانی آنها رفع نشده است؛ حتی بعد از اعلام وصول و در زمان ده روزه تا پاسخگویی وزیر هم جلساتی داشتیم که نتیجه ای نداد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه فراکسیون اصولگرایان تنهابعنوان فراکسیون طرفدار استیضاح بود،اظهارداشت: البته در فراکسیون رهروان هم این استیضاح طرفدارانی داشت اما چون تعداد مخالفان و موافقان در این فراکسیون برابری می کرد اعلام داشتند که تصمیم ما فراکسیونی نیست.

باهنر در ادامه درباره استیضاح تصریح کرد: واقعیت این است که در بسیاری از کشورهایی که دموکراسی در آنجا نهادینه شده رفت و آمد یک وزیر یک زلزله ای را به ارکان قوا وارد نمی کند اما در ایران این مسئله را بسیار مهم جلوه می کند.

وی تاکید کرد: در بسیاری از کشور ها مجلس دولت یک کشور را استیضاح می کند اما این یک زلزله 7 یا 8 ریشتری نیست، بلکه زلزله ای است همانند زلزله اخیر ایلام که لرزه ایجاد می کند اما تخریبی ندارد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین همچنین بابیان اینکه نقد ما برای دولت عادلانه و عالمانه و نه برای مچ گیری و کشتی گرفتن است، خاطرنشان کرد: وزیری که به جای وزیر دیگری می نشیند، با نکات برجسته تری بیاید.

باهنر در ادامه اشاره ای به ارزیابی سیاست داخلی کشورکرد و اظهار داشت: این روز ها بحث ها پیرامون سبد اقتصادی دولت است که در رابطه با خروج از رکود ارائه شده، البته این طرح در حد تئوری بوده که بحث های نقادانه ای از آن آغاز شده، بحث هایی از جمله اینکه آیا این برنامه بحث با اقتصاد مقاومتی همسو است یا اینکه متفاوت است.

وی همچنین به مشکلات کشور عراق و منطقه اشاره کرد و افزود: امیدواریم با وحدت امت اسلامی و تلاش های سربازان امام زمان(عج) و اسلام قائله داعشی های تکفیری از منطقه برچیده شود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گروه های تکفیری در منطقه مسلمان که هیچ از انسانیت هم بهره ای نبرده اند گفت: آنها رفتارهایی از خود بروز می دهند که پشتیبان های خود را نیز از دست می دهند، امروزه نطفه ای که از سوی آمریکا و استکبار منعقد شده علیه خودشان کار می کند.

باهنر خاطرنشان کرد:بعداز هتاکی،آدم کشی و تجاوز به ناموس ازسوی این گروه های تکفیری استکبار و آمریکا تازه سر عقل آمده و فهمیده چه جرثومه هایی را به جان منطقه انداخته است.

وی حل شدن مسائل سیاسی داخلی عراق را نکته مثبتی در تحولات سیاست خارجی منطقه دانست و افزود: بحمدالله نخستین وزیر عراق مستقر شد و از این به بعد امیدواریم شاهد اختلافات داخلی و سیاسی در عراق نباشیم و این بسیار کمک کننده است، البته تدابیر و راهنمایی های مراجع عظام تقلید به ویژه آیت الله سیستانی بسیار در این زمینه موثر بود.

سیام**7261 **1058/1547
کد N461272