درخواست فانی از رئیس جمهور برای اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان

وزير آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش از رئیس جمهور درخواست کرد تا لایحه رتبه‌بندی معلمان مراحل خود را در دولت زودتر طی کند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علی اصغر فانی در سی و یکمین اجلاس رئسای آموزش و پرورش مناطق کشور که با حضور رئیس جمهور در سالن همایش های بین المللی رازی آغاز به کار کرد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره 36 هزار دانش آموز و قریب به پنج هزار معلم شهید آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش و پرورش دولت یازدهم با انتخاب خط مشی اعتدال تلاش کرده تا بابهره گیری توان یک میلیون فرهنگی که به عنوان بزرگترین سرمایه انسانی در حوزه فرهنگ انجام وظیفه می‌کنند خط اعتدال را در لایه های مختلف مدیریتی ساری وجاری کند، گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که مورد تأکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور است در این دولت مورد توجه جدی است قرار گرفته است.

وی افزود: سند تحول بنیادین باید سه مرحله را طی کند. مرحله نخست طراحی و تصویب سند است که انجام شده است گام دوم نیز تدوین نقشه راه برای اجرا است. بدون نقشه راه قادر به اجرای سند نیستیم. علی رغم اینکه در سالهای گذشته برخی اقدامات برای اجرایی شدن سند تحول صورت گرفت اما امروز با مشکلاتی مواجه ایم که امید است که با تدبیر و برنامه ریزی بتوانیم نقشه راه اجرای سند را دنبال کنیم .

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تعداد قابل توجه ای از راهکارهای سند تحول بنیادین در سال تحصیلی 93-94 قابلیت اجرایی دارد گفت:‌همکاران ما برنامه هایی را در این راستا طراحی و آماده کرده اند تا به اجرا در بیاید.

فانی افزود: گام سوم اجرای سند است که همانطور که گفته شد لازمه آن برخورداری از نقشه راهی است بدون شتابزدگی و بی برنامه گی است که انشا الله در این دولت نیز به تدریج و با فراهم کردن زمینه های لازم موفق خواهد شد.

وی به اتخاذ سیاست امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: تأکید ما در سالی که گذشت تقویت هویت ،‌تأمین معیشت و منزلت معلمان بود. معتقدیم فرهنگیان مهم‌ترین رکن نظام تعلیم و تربیت هستند بنابراین ایجاد روحیه شادابی و نشاط و تقویت هویت معلمین و منزلت معلمین و پیگیری معیشت آنها ضروری است.

این امر با استفاده از توان معلمان و ظرفیت تشکل های معلمی که یک فرصت قلمداد می شوند نه یک تهدید امکان پذیر است.

فانی در ادامه از رئیس جمهور درخواست کرد که در همین راستا دستور دهد لایحه رتبه بندی معلمان مراحل خود را زودتر طی کند تا ضمن آنکه یکی از راهکارهای سند تحول بنیادین اجرا شده این قشر با روحیه بهتر و انگیزه بیشتری خدمت کنند و بعد تخصصی نیروی انسانی در آموزش و پرورش توسعه یابد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه طی سال گذشته توسعه مشارکت در آموزش و پرورش را به جد دنبال کردیم گفت: اداره آموزش و پرورش بدون مشارکت دانش آموزان ، معلمان ، اولیاء و مردم امکان پیدا نمی کند. تجربه سی و پنج ساله پس از انقلاب نشان می دهد تکیه صرف و اعتبارات دولتی مشکل آموزش و پرورش را حل نمی کند.

فانی افزود: معلم و دانش آموز در مدرسه باید به محیط خود تعلق خاطر داشته باشند اولیاء نیز باید احساس کنند که در اداره مدرسه نقش دارند . تقویت نقش اولیا در اداره مدارس را از طریق انجمن اولیا و مربیان در دولت یازدهم دنبال می کنیم. در واقع انجمن اولیا و مربیان وزارتخانه ای در دل آموزش و پرورش برای اولیاء است و این اهرم تنها در اختیار ما قرار دارد.

وزیر آمورش و پرورش با تأکید بر اینکه تقویت شوراهای دانش آموزی شوراهای معلمی انجمن اولیاء و مربیان و تشکل های مردم نهاد در حوزه های آموزش و پرورش می تواند بهره بری را در آمورزش و پرورش افزایش داد اظهار کرد: در دولت یازدهم عنایت خاصی به اقتصاد آموزش و پرورش شده است. این اقدام را با انتساب مشاوری تحت همین عنوان در وزارتخانه آموزش و پرورش آغاز کردم. پیدا کردن منابع جدید افزایش بهره بری و مدیریت بر منابع آموزش و پرورش که بسیار عظیم است معقولات مهمی بودند که در این دولت دنبال شده است.

وی در ادامه به تهیه بسته حمایتی مدارس غیر دولتی که به تازگی به مناطق ابلاغ شد اشاره و اظهار کرد: به موجب این بسته حمایتی آموزش و پرورش آمادگی دارد که به طور جدی از مدارس غیر دولتی حمایت کند و زمینه های توسعه مشارکت را در ابعاد آموزش و پرورش فراهم کند.

فانی خطاب به رئیس جمهورگفت: سال گذشته در مراسم بازگشایی مدارس در مهر ماه به موضوع زنگ انشا و گفت و گو و حقوق شهروندی اشاره کردید و مفتخرم بگویم امروز همکارانم برنامه ریزی لازم را برای اجرا کردن خواسته هایتان از ابتدای امسال فراهم کرده اند و از ابتدای مهر شاهد اجرای آن خواهیم بود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برنامه های مختلف این وزارتخانه برای افزایش نشاط محیط مدارس در ابعاد مختلف پرورشی و تربیتی گفت: ساده سازی کتب و آثار شهید مطهری برنامه های مختلف برای آشنایی با نهج البلاغه اهل بیت و ترویج نماز از جمله اقداماتی هستند که برای تربیت اجتماعی دانش آموزان و تقویت جامعه پذیری در آنها اجرا خواهند شد.

فانی افزود: همچنین تفاهمنامه هایی با نهاد و دستگاه های مختلف از جمله وزارت ورزش و جوانان صنعت معدن تجارت، راه و شهرسازی ، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، سازمان محیط زیست ، شهرداری تهران و ... به امضا رسیده است و باید گفت: آموزش و پرورش در دولت یازدهم متکی بر پژوهش، نظرات کارشناسی،‌تحقیق، تدبر است و حرکت آرام اما حساب شده و بدون بازگشت از جمله سیاست هایی است که دنبال کرده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش هر کشور آیینه تمام نمای آینده آن کشور است گفت: بالاترین سرمایه گذاری سرمایه گذاری در آموزش و پرورش است همانطور که دولت افزایش 26 درصدی بودجه را برای سال جاری ما لحاظ کرد انتظار داریم به لطف رئیس جمهور در تدوین بودجه 94 و برنامه ششم توسعه آموزش و پرورش از اولویت جدی تری برخوردار باشد.

به گزارش ایسنا در این اجلاس تا سوم شهریورماه به کار خود ادامه می دهد رئسای مناطق و رئسای آموزش و پرورش مناطق سراسری کشور معاونین و مدیران کل وزارتخانه ها و استانها حضور دارند. همچنین در انتهای این مراسم دکتر روحانی از کتب جدید التألیف پایه چهارم و هشتم رونمایی کرد.

انتهای پیام

کد N461215