استقبال مقامات مالزی از اختراع محقق ایرانی

ایران

کوالالامپور – ایرنا – کسب مدال طلای رقابت های نوآوری و تحقیقات مدرن موسسات آموزش عالی مالزی توسط محقق ایرانی دانشگاه مالایا (یو.ام) تحسین مقامات ارشد آموزشی مالزی را درپی داشت.

به گزارش ایرنا، دکتر ˈمحمود مقومیˈ برنده این مدال طلا روز شنبه در گفتگو با خبرنگار، تصریح کرد: استفاده مناسب از فناوری ها نوین می تواند فعالیت انسان هایی که به دلیل برخی آسیب ها دچار نقص هستند را تسهیل کند.

رقابت های نوآوری و تحقیقات مدرن موسسات آموزش عالی مالزی و کشورهای جنوب شرق آسیا امسال با شعار ˈتحقق آینده پایدار از طریق نوآوری و تحقیقˈ در دانشگاه علوم مالزی (یو.اس.ام) در ایالت پینانگ در شمال این کشور برگزار شد و شب گذشته با معرفی برترین ها بکار خود پایان داد.

این استاد ایرانی دانشگاه یو.ام که با اختراع دستگاهی برای تبدیل پیام های مغزی به حرکت موفق به دریافت مدال طلای این رقابت ها شد، در خصوص نحوه کارکرد اختراع خود گفت: برخی بیماری ها باعث صدمه به سیستم عصبی عضلانی که مغز از طریق آن قادر به ایجاد ارتباط و اعمال کنترل به محیط است می شوند.

وی گفت: در شرایط حاد ممکن است بیمار تمام حرکات ارادی خود را از دست بدهد که در این موارد از برنامه های رایانه ای می توان به عنوان یکی از راهکاری های بازآفرینی عملکرد بیماران بهره برد.

به گفته مقومی، فردی که حتی قادر به کوچکترین حرکتی نیست نیز می تواند با استفاده از امواج مغزی برخی فعالیت ها روزمره خود از جمله حرکت کردن، تغییر کانال تلویزیون و سایر اعمال را انجام دهد.

وی گفت که این اختراع را با الهام از فیلم کوتاهی از حرکات یک فرد کم توان که قادر به حرکت نبوده و نگاه ثابتی به سقف یک اتاق داشته انجام داده است.

این استاد ایرانی دانشگاه مالایا در ادامه گفت: فرد معلول با برسرگذاشتن کلاهی که 20 الکترود در آن به کارگرفته شده پیام خود را از طریق این الکترودها به مغز می رساند و آن به عمل موردنظر تبدیل می شود.

مقومی گفت از 20 الکترود به کار گرفته شده در این کلاه تنها از سه الکترود برای تحقق فعالیت های حرکتی استفاده می شود و از 17 الکترود دیگر می توان برای سایر فعالیت های استفاده کرد که البته تحقق این موضوع نیازمند گذشت زمان است.

وی اظهار امیدواری کرد تا 15 سال آینده بتوان در این زمینه به پیشرفت های بیشتری دست یافت تا افراد معلول با تبدیل امواج مغزی به حرکت، کارهای خود را به آسانی انجام دهند.

این استاد ایرانی گفت که چنین دستگاهی تاکنون در بازار مالزی مورد استفاده قرار نگرفته است از این روز مقامات پژوهشی و وزارت آموزش عالی مالزی به طور ویژه ای از این اختراع استقبال کردند.

آساق**241**1611
کد N460944