ایتالیا از اعزام کاروان کمک های روسیه به اوکراین انتقاد کرد

کاروان,ایتالیا

رم - ایرنا - ایتالیا به عنوان رییس دوره ای اتحادیه اروپا از ورود کاروان متشکل از 134 کامیون روسی حامل کمک های بشر دوستانه به اوکراین به شدت انتقاد کرد و آن را اقدامی یکجانبه و امری وخیم دانست.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه ایتالیا در بیانیه ای اعلام کرد: ورود یک کاروان متشکل از 134 کامیون روسی به خاک اوکراین، بدون دریافت مجوز لازم از سوی کی یف، با وجود اهداف بشردوستانه، امری بسیار وخیم است.

در این بیانیه آمده است: تنها بخشی از این کاروان تحت بازرسی توافقی میان طرفین و کمیته بین المللی صلیب سرخ قرار گرفته است. این اقدامی یک جانبه و برخلاف چارچوب قانونی و امنیتی کمیته بین المللی صلیب سرخ جهت تضمین مداخله ای بی طرفانه و مستقل، است.

وزارت امور خارجه ایتالیا در این بیانیه یادآورشد:همه از اوضاع اضطراری انسانی و افزایش شمار آوارگان و پناهندگان و کمبود مواد اولیه و خدمات اساسی آگاه هستند اما لازم است تا تمام بازیگران این بحران، به طور مسوولانه جهت رسیدن به یک راه حلی فوری برای اوضاع وخیم اوکراین شرقی کمک کرده و از فعالیت های صلیب سرخ بین المللی بر اساس اصول و حقوق بین المللی حمایت کنند.

ˈوالنتین نالیوایچنکوˈ رییس سازمان امنیت اوکراین روز جمعه گذشته ورود این کاروان روسی را برای کمک رسانی به ساکنان شرق اوکراین یک تجاوز نظامی خواند و گفت: این کامیون ها و راننده های آن نظامی هستند اما دارای مدارک جعلی جهت سرپوش گذاشتن ماموریت خود هستند.

روسیه بیش از 280 کامیون حامل حدود دو هزار تن کمک های انسانی برای توزیع میان ساکنان مناطق شرق اوکراین ارسال کرده است.

اروپام *5*461*1144**1010
کد N460782