ابومازن:

مانعی بر سر راه بازگشت حماس به مذاکرات آتش بس وجود ندارد

آفریقا و خاورمیانه

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ضمن تاکید بر ضرورت توقف خونریزی از نبود مانع بر سر راه بازگشت حماس به مذاکرات مربوط به آتش بس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النشره، ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پس از دیدار با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر گفت: آنچه برای ما اهمیت دارد توقف خونریزی و  جلوگیری از کشتار بیشتر است.

وی افزود: ما بر اساس قانون بین المللی سرزمین تحت اشغال هستیم. غزه، بیت المقدس و کرانه باختری تحت اشغال هستند. حمایت انسانی باید صورت گیرد و بازسازی آغاز شود.

رئیس تشکیلات خودگردان اعلام کرد: آشتی که در دوحه صورت گرفته شامل دو بند است نخست تشکیل دولت وفاق ملی از افراد مستقل و دیگر مربوط به انتخابات است که بند اول اجرایی شد و ما دولت تشکیل دادیم و چهار وزیر از غزه به اضافه معاون نخست وزیری انتخاب شد. پس از آن دولت آمریکا سئوالاتی درباره برنامه دولت مطرح کرد و با آن موافقت کرد اما اسرائیل با آن مخالفت کرد و علت آن این است که خواهان وحدت فلسطینی ها و شکل گیری چنین دولتی نیست.

وی افزود: همه باید به مسئولیت خود شامل توقف خونریزی و جنگ عمل کنند. مصر از هیئت فلسطینی دعوت کرده است که بار دیگر به قاهره برود تا امکان آتش بس دائم با اسرائیل بررسی شود.

ابومازن تاکید کرد: آتش بس باید تثبیت شود و همه برگه ها روی میز قرار گیرد هیچ مانعی برای بازگشت حماس به مذاکرات وجود ندارد. 48 سازمان بین المللی وجود دارد که ما می توانیم به آنها بپیوندیم که از جمله آنها دادگاه بین المللی کیفری.