وزیر سابق فرانسوی: اولاند رئیس‌جمهور هیچکس نیست

فرانسه

وزیر مسکن سابق فرانسه با انتقاد از دولت سوسیالیست کشورش، فرانسوا اولاند را رئیس‌جمهوری «گوش دراز» توصیف کرد که «مردد و ریاکار» است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی‌ تلگراف، «سیسیل دوفلو» وزیر مسکن سابق دولت فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه در کتابی با عنوان: «از درون: سفر در کشور سرخورده» از اولاند به شدت انتقاد کرد.

خانم دوفلو در مطلبی می‌نویسد: «رئیس‌جمهور فرانسه می‌خواست که رئیس‌جمهور همه باشد اما تنها توانست رئیس‌جمهور هیچکس باشد.» وی همچنین اولاند را «کدو تنبل» توصیف کرد که «گوش دراز»ی دارد.

وزیر مسکن سابق اولاند گفت: «من نیز همانند میلیون‌ها فرانسوی دیگر این سفر را طی کرده‌ام. من به اولاند رأی دادم و او را باور داشتم اما ناامید شدم. آقای اولاند وقت خود را بر روی مسائلی صرف می‌کند که دست‌یافتنی نیستند.»

سیسیل دوفلو 39 ساله از حزب سبزهای فرانسه بود که زمانی که وی پس از دو سال از کابینه اولاند کنار گذشته شد، این حزب ائتلاف خود را با سوسیالیست‌ها به هم زد و از ائتلاف آن‌ها خارج شد. این وزیر سابق فرانسه اولاند را به «سیزیف» تشبیه کرد. سیزیف فردی حیله‌گر بوده است که در گودالی قرار می‌گیرد و مجبور می‌شود تا ابد سنگی را به بالای تپه هل دهد. در واقع اقدام سیزیف‌وار به کاری گفته می‌شود که سرانجامی ندارد. امروزه به همین دلیل به کارهایی که علی‌رغم سعی و تلاش بسیار هرگز به آخر نمی‌رسند، کاری سیزیف‌وار می‌گویند.

سیسیل دوفلو با بیان اینکه اولاند فردی مردد است، گفت: «مشکل او این نیست که نمی‌تواند تصمیم بگیرد، بلکه مشکل او این است که همواره می‌خواهد تصمیمی بگیرد که هیچ تبعاتی نداشته باشد. نتیجه این اقدام این می‌شود که هیچ موجی تولید نمی‌شود، اما گردابی ایجاد می‌شود که تمام افرادی که در نزدیکی آن هستند، غرق می‌شوند.»

خانم دوفلو در دوران وزارت خود تلاش کرد تا قوانین جدیدی را وضع کند تا مردمی با درآمد پایین راحت‌تر بتوانند مسکن اجازه کنند اما وی هم‌اکنون به بدتر کردن اوضاع مسکن متهم شده است. دولت اولاند گفته است که تدابیر جدیدی را برای مقابله با این مشکل در نظر دارد و دوفلو را به لابی‌گری متهم کرده است.

سیسیل دوفلو همچنین مانوئل والس، نخست‌وزیر میانه‌روی فرانسه را به نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری سابق محافظه‌کار تشبیه کرد و گفت: «او راست‌گراست و دولت را گروگان گرفته است.»

انتهای پیام

کد N460469