رئیس پارلمان عراق: باید سلاح تنها در اختیار دولت باشد

عراق

رئیس پارلمان عراق با بیان اینکه مداخله‌ی آمریکا در عراق برای مقابله با گروه داعش مسئله مهمی است، گفت: ما کمیته‌ای پارلمانی را برای بررسی رخدادهای مسجد دیالی تشکیل داده و این کمیته ظرف 48 ساعت آینده گزارش خود را اعلام می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه‌ی خبری المسله، "سلیم جبوری"، رئیس پارلمان عراق در سخنانی گفت: مداخله‌ی آمریکا برای مقابله با گروه "دولت اسلامی (داعش)" مسئله مهم و استراتژیکی است.

وی تصریح کرد: فراکسیون‌ها حق دارند موضع خود را در خصوص تعلیق یا کناره‌گیری از دولت اعلام کنند.

جبوری همچنین در خصوص کشته شدن 70 نمازگزار سنی در مسجد مصعب بن عمیر، در استان دیالی گفت: ما تماس‌های زیادی را برای بررسی این مسئله با طرف‌های ذی‌ربط برقرار کرده‌ایم و با تمامی کسانی که ادعا می‌کنند عضو یک مؤسسه نظامی هستند و بعد با انگیزه‌های سیاسی یا طایفه‌ای مردم را مورد هدف قرار می‌دهند، به شدت مقابله خواهیم کرد.

وی گفت: تنها یک طرف مسئول جنایت‌های قبلی و کنونی است برای همین ما باید داشتن سلاح را فقط به دولت منحصر کنیم.

جبوری بر اهمیت جدا کردن مسائل سیاسی از مسائل امنیتی تأکید کرد و گفت: ما کمیته‌ای پارلمانی را برای بررسی حادثه مسجد مصعب تشکیل داده‌ایم و ظرف 48 ساعت آینده این کمیته گزارش خود را اعلام می‌کند.

جبوری خاطرنشان کرد: پارلمان در تلاش است تا قانونی را برای منحصر کردن سلاح به دولت تصویب کند و دولت جدید را به دور از مسائل سیاسی تشکیل دهد.

وی تأکید کرد: باید مذاکرات تشکیل دولت را بر اساس جدول زمانی قانون اساسی تکمیل کرد.

انتهای پیام

کد N460357