بحران آب و راهکارهای رفع آن در گفت‌وگو با یک نماینده مجلس

مجلس شوراي اسلامي,آب

وضعیت آب در بسیاری از شهرهای ایران قرمز اعلام شده و بسیاری دیگر از شهرها در وضعیت هشدار قرار دارند؛ تداوم این بحران باعث می‌شود کمبود آب، حتی گریبان شهرهای شمالی را نیز بگیرد.

تهدید کم آبی باعث شده برخی کارشناسان هشدار دهند که ایران به در صورت مدیریت نکردن منابع آبی خود ظرف آینده ای نزدیک به جمع کشورهای قحطی زده و گرفتار خشکسالی چون سومالی خواهد پیوست.

با این وجود، به گفته یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ، اراده جدی‌ای برای مدیریت این بحران دیده نشود و اگر از همین امروز هم شروع به تجهیز زمین های کشاورزی کنیم تا آبیاری به شیوه نوین را پیش گیرند و راندمان مصرف را بالا ببرند، 20 سال طول می کشد تا به نتیجه برسیم.

هدایت الله میرمرادزهی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا، تاکید کرد که " استانداردهای یک کشور را که با کمبود آب شرب مواجه است رعایت نمی‌کنیم".

وی ادامه داد: ما در بخش استفاده بهینه از آب هنوز نتوانسته‌ایم آب فاضلاب ا دوباره در چرخه مصرف قرار بدهیم، به علاوه در همه کشورها آب شرب از آب استحمام و شست‌وشو جدا است اما در کشور ما باهم است، این در صورتی است که ما کشور بی آبی هستیم، مسأله سوم هم این است که با توجه به کمبود آب، نتوانسته‌ایم ریزش‌های جوی را مهار و از آنها استفاده کنیم و رودخانه‌های مرزی ما رهاست و آب از دسترس خارج می‌شود.

این نماینده مجلس گفت: ما استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی نداریم و هنوز راندمان مصرفمان 37 در صد است که می‌توانستیم آن را به 80 درصد برسانیم، بحث بعدی این که در اجرای طرح‌های بخش سیلاب، آبخیزداری و آبخوان‌داری نتوانستیم اعتبار کافی را در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهیم تا این بخش‌ها را انجام دهد.

نماینده مردم سراوان در مجلس، به لزوم حفظ جنگل‌ها هم اشاره کرد: جنگل‌ها و درخت‌ها هم می‌توانند از فرسایش جلوگیری کنند و آب را نگه دارند تا به زمین تزریق شود اما ما داریم جنگل‌ها را از بین می‌بریم و لخت می کنیم، اینها همه مخرب‌هایی است که موجود است و اگر ما با این کمبود مواجه هستیم باید به صورت جدی و مقتدر این کارها را انجام دهیم، در صورتی که اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار، طرح‌های 20 ساله است؛یعنی اگر امروز با کمبود مواجه هستیم باید 20 سال جلوتر به فکر می بودیم تا امروز جواب دهد، اگر بخواهیم امروز کاری را انجام دهیم 20-10 سال دیگر به ما جواب می دهد.

او خاطرنشان کرد: متأسفانه الان این بحران به ما رسیده و هنوز هم نتوانسته‌ایم یک کار اساسی و خوب انجام دهیم. امسال دولت برای مهار آب‌های مرزی پول گذاشته ولی با گذشت بیش از 5 ماه هنوز یک ریال بابت اجرای پروژه‌ها نداده‌ایم که وضعیت اصفهان، ‌سیستان و بلوچستان و شیراز به حالت بحران رسیده، متأسفانه در عمل و اجرا هنوز حرکتی صورت نگرفته که جلوی این بحران را بگیریم، من به عنوان یک خدمتگزار، نماینده و کارشناس بخش آب هنوز نگران هستم که کِی این کارها می‌خواهد انجام شود، خود من در سیستان و بلوچستان چندین سد را پیشنهاد دادم که آبشان از مرز خارج می‌شود، کافی بود این سدها را می‌ساختیم و تعدادی از این مشکلات را نداشتیم.

این عضو کمیسیون کشاورزی درباره لزوم تجهیز باغات و مزارع کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری و مصرف بهینه در این بخش می‌گوید: خود کشاورز توان اجرایی چنین پرو‌ژه‌های عظیمی را ندارند، دولت باید زیربنای این کار را فراهم کند و اعتبارات و مبالغی را در اختیار کشاورز قرار دهد، چون سود این مسأله به خود دولت برمی‌گردد، این کار را دولت باید انجام دهد و آبیاری تحت فشار، آبیاری قطره‌ای و آبیاری بارانی را با سوبسید برای کشاورزیان در نظر بگیرد که هم کشاورز مشارکت داشته باشد و هم این‌که مبلغی در اختیارش قرار گیرد که بتواند این کار را انجام دهد.

میرمرادزهی تصریح می کند: این کار منفعت‌ ملی و کلی دارد و به ساماندهی آب کشور کمک می کند. این امور را دولت باید برای کشاورزان برنامه‌ریزی کند، خود کشاورزان توان اجرای چنین طرح‌های کلان که هزینه‌های بالایی دارند، ندارند، امسال دولت لطف کرده بخشی را برای اجرای زراعت تحت فشار گذاشته، به این صورت که با 85 درصد کمک دولت و 15 درصد مشارکت کشاورز به صورت الگویی این کار را انجام دهد که مردم ببینند و کم کم جا بیفتد، باید باغات و زمین‌های کشاورزی را ملزم کرد تا این کار انجام شود تا هم راندمان آب بالا برود هم مصرف آب به نحو صحیحی شود.

او ادامه می دهد: این کار باید به صورت فراگیر در همه جا انجام شود، هدف ما این است که دولت بدون فوت وقت این کار را انجام دهد.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره هشدارهای مربوط مصرف و مدیریت نشدن منابع آبی و این که اگر ایران به همین سمت و بدون مدیریت منابع مالی پیش برود تا چند سال دیگر -10سال- با خشکسالی عظیمی مثل سومالی و کشورهای آفریقایی مواجه می‌شود، می گوید: ما می‌توانیم این آمار را بر اساس روند سال‌های گذشته تخمین بزنیم، میزان منفی آب، ریزش‌های جوی، مصرف، سفره‌های آب -که در هر سال چقدر افت می کند- مشخص است بر همین اساس می‌توانیم بسنجیم چقدر طول می‌کشد که این اتفاق بیفتد، به نظر من این حرفی که گفته شده دور از انصاف نیست؛ به نظر من درست است.

میرمزادزهی خاطرنشان می کند: با توجه به رشد جمعیت، مصرف بالای آب و ریزش‌ها، هرساله بیلان منفی داریم و از میزان آب سفره‌های زیرزمینی کم می‌شود، ما باید این مساله را مدیریت کنیم و کاری کنیم که آب به سفره‌ها تزریق شود.

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا اراده ای برای برطرف شدن این مسأله وجود دارد، گفت: به نظر من اگر عزم قوی و ملی باشد این کار خیلی سخت نیست، چطور هلند توانست باتلاق‌ها را خشک و تبدیل به زمین زراعی کند؟ ما باید برعکس این عمل کنیم و مناطق خشک را تبدیل به آبدار کنیم، باید ببینیم چقدر از بارندگی تبدیل به هرزآب و چقدر جذب زمین می‌شود و جلوی هرزآب را بگیریم. به علاوه چرخه آبی را که مصرف می‌کنیم -اعم از فاضلاب و کشاورزی- دوباره به چرخه مصرف وارد کنیم، ولی با توجه به این که این مشکل را داریم همچنین اراده‌ای را در کشور مشاهده نکردم.

میرمرادزهی تاکید کرد: این باور باید به همه برسد که کمبود و کسری را باور کنند و پایبند حرف‌های کارشناسی باشند، شخص اول اجرایی یعنی رئیس جمهور باید با نظر کارشناسان هم نظر شود و یک دستور قوی و جدی داده شود تا بتوانیم آب را جمع کنیم و به چرخه مصرف بیاوریم.

انتهای پیام

کد N460259