بازگشت کامیون های کمک رسانی روسیه از اوکراین

اوکراین

تهران-ایرنا- اولین کامیون های کمک رسان روسیه روز شنبه بعد از پایان ماموریت خود خاک اوکراین را ترک کرده و به کشور خود بازگشتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دو منبع دونتسک و مرز ˈازوارینوˈ روسیه، در حالیکه تنش ها بین روسیه و غرب به دلیل اصرار مسکو بر کمک رسانی به مناطق شرقی اوکراین تشدید شده بود، بازگشت این کامیون ها می تواند به تنش زدایی تا حدی کمک کند.

بر پایه این گزارش قرار است ˈآنگلا مرکلˈ صدراعظم آلمان امروز(شنبه) برای دیدار و رایزنی با مقامات دولت اوکراین وارد کی یف شود.

تلویزیون دولتی روسیه پیش از این گزارش های تصویری از توزیع کمک های روسیه میان ساکنان شهرهای ˈلوهانسکˈ و ˈدونتسکˈ پخش کرده بود.

در همین حال خبرگزاری فرانسه از دونتسک گزارش داد آتش توپخانه ارتش اوکراین در این شهر، جان دو غیر نظامی را گرفت.

این گزارش با اشاره به این که انفجارهای بسیار شدید ساعت 3 به وقت گرینویچ (6 و 30 دقیقه به وقت تهران) مرکز دونتسک را لرزاند، افزود: در خیابان اصلی مرکز شهر، درخت ها قطع شده و آثار خمپاره و گلوله در خیابان و بر نمای منازل و مغازه ها مشهود است.

برکناری ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری اوکراین به دلیل امضا نکردن توافق تجاری با اتحادیه اروپا و روی کار آمدن دولتی جدید در کی یف، شبه جزیره کریمه و بخش های دیگری از شرق اوکراین را به عرصه مخالفت جدایی طلبان تبدیل کرد.

الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در پی برگزاری همه پرسی از مردم این منطقه، روابط کی یف -مسکو را بیش از پیش تیره ساخت. درگیری ها در شماری از شهرهای شرقی و صنعتی اوکراین از جمله دونتسک و لوهانسک بین نیروهای دولت اوکراین و جدایی طلبان طرفدار روسیه و تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه مسکو، اوکراین را به بحرانی میان غرب و روسیه تبدیل کرده است.

اروپام**9157**9053** 1337
کد N460171